Ужгород: До побачення, "Інтерлялько"!

Швидко пролетіли фестивальні дні в Закарпатському обласному театрі ляльок. У XI Міжнародному фестивалі театрів лля літей брали участь 14 колективів, з них вісім - зарубіжних. Глядачі отримали справжнє заловолення від переглялу різнопланових і різножанрових вистав, в яких поєднувалися музика, лялька, актор в «живому плані».

Ужгород: До побачення, "Інтерлялько"!

Найскладніший етап творчих фестивалів - це оцінити роботу учасників, обрати найкращих з кращих. Але для цього завжди існує суворе журі. На нашому фестивалі «бригаду суддів» очолювала Алла Підлужна з Києва, членами журі були Слободан Маркович з Суботиці (Сербія), Іван Сопел з Кошице (Словаччина), Мирослав Радонич з Нові Сад (Сербія), а також ужгородка Марина Білоус. Ініціатор та незмінний директор фестивалів «Інтерлялька» - заслужений працівник культури України Олександр Туряниця.
Переглянувши вистави, поважне журі присудило Гран-прі театру ляльок м. Гродно, Білорусь, за виставу «Трагедія про Макбета» (режисура, сценографія, музичне оформлення - Олег Жюгжда). Вистава була надзвичайно цікавою, проходила незвичним чином - глядачі сиділи півколом на сцені (90 чоловік), а дійство відбувалося в центрі, на відстані витягнутої руки, на колі з піску, з якого з'являлися і в який утікали життя персонажів трагедії. Чорна магія, демонічні ляльки, монстри-мутанти протистояли одне одному на крихітному шматочку землі, обраному найвищими силами як полігон випробувань споконвічної боротьби за владу... Вистава, з одного боку, не зовсім у форматі фестивалю театрів для дітей, з іншого - безперечно неординарна, і лише завдяки «Інтерляльці» шанувальники Шекспіра мали змогу побачити в Ужгороді твір, який був лауреатом і переможцем міжнародних фестивалів і Білорусі, Росії, Польщі, Литві, Чехії. А відтепер - і в Україні.
Номінації формувалися дуже прискіпливо і скупо. Нагороди дістались кращим. Друга за престижністю (після Гран-прі) номінація дісталася колективу з далекого Китаю (м. Шанхай) за виставу « Русалонька» (режисер Хе Ксіаотінг, сценограф Є Венбао), і сформульована вона таким чином - «За злободенність сучасного погляду на класичний сюжет, віртуозність та оригинальність акторського виконання». Китайці в характерній для них манері досконало відтворили світ підводного царства та його мешканців, дещо «осучаснивши» класичний сюжет. Вистава вражала віртуозною роботою лялькарів, хоча багато хто очікував від далеких гостів чогось суто китайського: їхніх фантастичних драконів та змій...
Виділена номінація «За переконливе поєднання пластичного і музичного рішення вистави», яку присуджено театру для дітей з міста Нові Сад (Сербія) за виставу «Дюна та Хмарка» (режисер Емілія Мрда-ковіч, сценограф Свіла Величкова, композитор Міодраг Міка Младєновіч, хореографи Олівер Ковачевіч Црнянскі, Фроси-на Димковська). Романтична казка про велику любов вирішена у дуже цікавій манері, з використанням хореографії, м'якої декорації, яка перетворюється на персонажів та умовних ляльок...
Також окремою номінацією - «За по-становчу ідею вистави» журі відзначило театр ляльок м.Бая-Маре (Румунія) за виставу «Лускунчик»(режисер Траян Са-вінеску, сценограф Маріан Санду). Казку Хоффмана «Лускунчик та Король щурів» на музику балету П.Чайковського надзвичайно цікаво відтворено у «ляльковому» варіанті. В номінації «Сценографія (костюми, ляльки)» нагороджена Ірена Мареч-кова - за виставу «Казка про щастя» театру «Маска» (м. Жешув, Польща)
І, нарешті, номінації по кращих акторських роботах. Таких номінацій було три -акторський ансамбль та найкращі жіноча й чоловіча ролі. Переможцями стали: Вологодський обласний театр ляльок «Теремок» (м. Вологда, Росія) - за виставу «Казка про царя Салтана» («Акторський ансамбль»), наша закарпатська актриса Олена Пишка («Акторська майстерність») - за ролі у виставі «Дід Кузьма та юрба», (Театр ляльок «Бавка» м. Ужгород) та Сергій Логвиненко - за головну роль у виставі «Гидке каченя» (м. Миколаїв).  Як це не сумно, але XI Міжнародний фестиваль для дітей «Інтер-лялька-2008» завершив свою роботу. Ці чотири фестивальні дні стали справжньою казкою в нашому місті над Ужем. Казкою, яка навіть «прогулялася» по його старовинних вулицях і площах - тисячі ужгородців та гостей міста були в захопленні від інтернаціональної театральної ходи лялькарів минулого четверга.
Всі учасники були раді зустрічі зі старими друзями, їхньому творчому зрос-; танню, не менше раділи появі нових «інтерляльківців». Будемо сподіватися, що творчі зв'язки і надалі зміцнюватимуться. До зустрічі на-дванадцятому фестивалі «Інтерлялька»!!!

Ніна Малишка, театрознавець
13 жовтня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

01:05
Вийшла друком нова книга Петра Мідянки "Посланія від Петроса"
10:50
На Закарпатті вийшов у світ черговий номер журналу "Культурологічні джерела"
14:52
У підземному переході під транспортним мостом ім. Томаша Масарика в Ужгороді облаштовують пандус
02:21
/ 1
Рік без Дмитра Кременя
11:55
/ 1
У Хусті працюють над створенням театру під відкритим небом на Замковій
02:48
Закарпатський муздрамтеатр поступово відновлює роботу
14:27
У Мукачеві пройде живописний пленер "Мукачівська весна-2020"
21:31
/ 1
Поетичний онлайн-квартирник організувала Закарпатська обласна бібліотека імені Ф. Потушняка
10:01
/ 1
Бойківські вишиті сорочки представили в Ужгороді
14:28
В Ужгороді до Дня захисту дітей проводять онлайн-конкурс "Країна дитячих мрій"
12:16
/ 1
Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
01:56
Закарпатський народний хор запрошує на артмоб з нагоди Всесвітнього Дня вишиванки
11:03
/ 1
Чендей-fest 2020 на Закарпатті перенесено на вересень
10:37
Закарпатські художники відзначили Міжнародний день музеїв виставкою картин без глядачів
02:37
Артисти Закарпатського хору зняли ролик до Дня вишиванки
17:57
В Ужгородському замку з нагоди Дня музеїв відкрили дві виставки
10:47
Закарпатська обласна книгозбірня влаштовує "Поетичний квартирник online"
09:25
Ужгородська школярка дебютувала "Порожніми коридорами"
11:43
Закарпатська обласна філармонія представила концертну програму онлайн до Дня Європи
13:28
/ 1
У мукачівському "Паланку" відкриють музей ливарства
12:08
До Дня музеїв скансен в Ужгороді оголосив конкурс "Своя сорочка ближче до тіла"
09:08
Мукачівський історичний музей відновив свою роботу
16:46
В обласному краєзнавчому музеї в Ужгороді запропонують оглянути народні музичні інструменти та артефакти середньовічної церкви
03:56
/ 5
В Ужгороді відбулася акція на підтримку представників креативних індустрій
11:13
На Закарпатті визначили переможців дитячо-юнацького конкурсу образотворчого мистецтва "Легенди Карпат"
» Всі новини