Зокрема, до причин катаклізмів, від яких постраждали Вінницька, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська, Чернівецька області, належать глобальна зміна клімату, нераціональна господарка, безсистемний видобуток піску і гравію в руслах, недостатній догляд за ними, незастосування нових природоохоронних технологій при відновленні лісів, відсутність екологічної свідомості в господарській діяльності.
Учасники колегії відзначили: треба впроваджувати еколого-економо-етичний підхід до ведення народного господарства, дотримуватися державної політики при залісненні, вирубування лісу проводити економічно й екологічно обґрунтовано, повідомляє сайт “Кореспондент”. Вчені наголошують на попередженні небезпечних геологічних процесів, впровадженні протипаводкових підходів (будівництво дамб, зміцнення берегів) тощо. Наголошували на зваженому видобутку піску і щебеню з річищ. За словами академіка НАН України Юрія Туниці, вирубування лісу в Карпатах не є причиною повені. Еколог стверджує, що обсяги вирубувань лісу до стихії стосунку не мають, заявляє, що в Австрії, Угорщині, Німеччині, Прибалтиці вирубують лісу більше, ніж в Україні. «Інша справа - як і де рубати. Якщо вирубують не так, як треба, то цим послаблюємо водорегулятивну функцію лісу, - каже Юрій Туниця. - Якщо в горах робимо волоки просто вздовж схилу, то ними, зрозуміло, стікає вода. У нас немає підвісних доріг, сучасної техніки, яка б сприяла дотриманню лісівницьких засад».
Коментар для «ВЗ»
Михайло ГОЛУБЕЦЬ, академік Національної академії наук України, еколог
Лісників звинувачують у надмірному вирубуванні лісів помилково. Маю багаторічні дослідження: ліс не може поглинути такої великої кількості води, яка випала у липні. На кронах дерев залишається тільки 1-2 міліметри опадів, ґрунт затримує тільки 170 міліметрів. Як запобігти повеням? Головним фактором у лісах є ґрунт. Тому мають бути заходи, спрямовані на забезпечення його відтворення. Треба й ліси садити, і не руйнувати ґрунту. Чехи, наприклад, роблять лісосіку площею до 1 гектара, а у нас – десятки гектарів. Вони роблять канатну дорогу для спускання стовбурів, а ми тягнемо волоком і руйнуємо ґрунт.