Як розповів Андрій Гнида, на Закарпатті розпочинається впровадження проекту, який вже має 2-річний досвід роботи у Львівській області. Метою проекту є створення системи надання безкоштовної фахової допомоги жертвам тортур та поганого поводження, а також підвищення обізнаності працівників міліції з міжнародною практикою запобігання випадкам тортур та жорстокого поводження.
Для цього на Закарпатті планують провести тренінги для міліціонерів. Крім того, підтримуватимуть діяльність мобільних груп з моніторингу дотримання прав людини.
Регіональним партнером в області з виконання проекту є Закарпатське обласне відділення ВГО «Комітет виборців України».
Центр документування тортур діятиме за адресою: м. Ужгород, вул. Минайська, 8/57. Центр працюватиме з 15.00 до 18.00. Телефон для консультацій: (03122)2-54-52.
Довідка.
З червеня 2007 березень 2008 дії проекту «Зменшення випадків застосування тортур та жорстокого поводження співробітниками міліції у Львівській області» до Центру документування тортур надійшло 146 звернень. З них по суті було лише 26 звернень, а таких, що були належно оформлені та доказово підтверджені, лише 16. Як наслідок, у Комітет розгляду тортур (структура ООН) потрапило лише одне звернення. Про це 23 квітня відзвітував керівник проекту, голова благодійної організації «Твоє право» Олег Ільницький.
Олег Ільницький наголосив, що метою їхньої роботи не був моніторинг стану поводження із затриманими, а радше правозахисна та навчальна робота: існував Центр документування тортур, гаряча лінія, а працівникам міліції розповідали, які ж права є у затриманих. Загалом було проведено навчання більш як 200 міліціонерів Львівщини.
«До нас на гарячу лінію телефонували люди, розповідали про випадки жорстокого поводження із затриманими, проте вони не бажали продовжувати боротьбу. Далі вони усе залишали на організацію, до кінця не розуміючи нашого статусу та мети», – розповів Олег Ільницький.
Координатори проекту зізнались, що очікували отримати за такий період набагато більше звернень, і те, що так не сталося, пояснюють присутністю фактору страху та залякування. «Багато людей не звертаються у Центр, зневірившись в українському правосудді або знаючи, скільки часу займе розгляд справи за теперішньої бюрократії», – наголосив юрисконсульт проекту Андрій Гнида.
Проект «Зменшення випадків застосування тортур та жорстокого поводження співробітниками міліції у Львівській області» вперше відбувається в Україні в рамках програми «Розвитку громадянського суспільства в Україні», що координується ОБСЄ в Україні та за фінансування Міністерства закордонних справ Данії. Поки що проект охопив лише Львівську область, але вже незабаром, стверджують представники організації «Твоє право» сфера впливу проекту пошириться на Закарпатську, Чернівецьку та Рівненьку області.