Закарпатські горяни навчилися їздити ...повітрям

Місцевий «лодочник» припарковує повітряне корито
У час технічного прогресу жителі закарпатського села Нижній Бистрий, примудряються переправлятися через річку у доволі оригінальний та екзотичний спосіб. Ні, вони не використовують дерев’яних човнів чи паромів, а… підвісні корита.

Закарпатські горяни навчилися їздити ...повітрям

Щоб детальніше дізнатися про цю нестандартну переправу, наш кореспондент відправився на Хустщину.
Майже за кілометр до кінця Нижнього Бистрого помічаю натягнутий через річку товстелезний трос. Тримається він на двох металевих стояках. Посередині майже над самісінькою течією висить на прикріпленому до тросу ланцюгові дошка. Чесно кажучи, я спочатку подумав, що це – гойдалка для місцевих екстремалів. Але таки вирішую з’ясувати про це устаткування у діда, котрий неподалік пасе вівці. Пан Іван каже, що це – одна з сільських переправ. Щоб не обходити за кілька кілометрів униз до підвісного мосту, бистрянці, що живуть по той бік річки Тереблі, стають на дошку, беруть у руки тонший трос, і, стоячи на тій же латці (дошці), перетягуються, куди вже їм потрібно. «Приїхавши» повітрям додому, селяни припарковують ланцюг з дошкою до міцного стояка. Така процедура займає від п’яти до десяти хвилин. Бо ж русло річки не дуже широке: 15-20 метрів.
Дід Іван також додав, що коли до людей приходять гості, то вони тросом передають їм латку, і ті вже самотужки переправляються на інший бік річки.
Вже майже за Нижнім Бистрим помічаю ще одну подібну переправу. Однак тут замість звичайнісінької дошки до металевого коліщати прикріплене щось подібне до невеличкого дерев’яного корита. Всередині це диво встелене якимось ганчір’ям. Спадає на думку, що це вже, мабуть, переправа типу «люкс», адже тут м’якше й безпечніше сидіти.
Щоб перебратися через річку на таких установках, потрібно мати неабиякий хист та жилку екстремалізму. У цьому я переконався, спробувавши залізти в дерев’яне корито. Ось уже сиджу в цьому повітряному човні. Відчеплюю трос. На моє нещастя, він виривається з рук і я, як «водій» без досвіду, майже лечу на коліщаті, котре тримає корито, метрів на три-чотири. Вхопившись за трос і стоячи в «човні», притягуюсь до берега, чіпляю переправу на місце, і йду з полегшенням до центру села…
Степан Бритвак, сільський голова Нижнього Бистрого розповів мені, що подібних переправ у селі – три. Одна – на початку і дві – при виїзді. Ці «повітряні човни» залишилися селу у спадок ще з Великої Вітчизняної війни. Тоді ними, щоб зимою не йти убрід, переправляли солдат. За допомогою цих переправ, на центральну дорогу передавали й ліс та провіант.
Степан Степанович каже, що навіть і сьогодні переправами (особливо коритоподібною) передають мішки з картоплею, цукром, борошном… Хтось один «садить мішок», бере трос і потихеньку перетягує на інший бік, де на нього вже чекає родич чи сусід. За свого головування, Степан Бритвак не пам’ятає, щоб хтось упав у річку під час переправи або впустив туди харч. «Наші люди вже звикли до підвісних латок. По-перше, їздячи ними, вони економлять час, а по-друге – тримають себе в руках, не вживаючи надмірно оковитої. Бо ж мастак ти чи ні, а трохи хильнувши, легко можна перекинутися в річку», - зізнався сільський голова й запросив ще раз відвідати екстремальні бистрянські переправи.

07 липня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
23:49
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 5
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
» Всі новини