Сьогодні, 23 травня, захисники природи, екоактивісти, представники громадськості прийшли до офісу Державної екологічної інспекції у Закарпатській області з плакатом про захист гірських хребтів Закарпаття від забудови вітряками та з вимогою провести перевірку на полонині Руна, де без висновку з оцінки впливу на довкілля тривають земельні та будівельні роботи зі спорудження ВЕС.
"Цю вимогу до державних органів влади, а саме – до Державної екологічної інспекці у Закарпатській області, сьогодні висловили близько 20 активних жителів Ужгорода біля офісу ДЕІ на вулиці Швабській. На полонині Руна триває будівництво вітропарку без екологічного висновку оцінки впливу на довкілля, що є прямим порушенням Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" – повідомили на сторінці у Фейсбуці ГО "Save Пікуй".
За інформацією екоспільноти з посиланням на джерела в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України, ще 15 травня Міндовкілля видало наказ про проведення перевірки забудовників «Вітряний Парк Турянський» та «Вітряний парк Руна-1». Однак по сьогоднішній день, тобто понад тиждень, екоінспекція перевірку так і не почала.
Перед цим, 14 травня, "Українська Природоохоронна Група" закликала Держекоінспекцію та керівництво Міндовкілля провести перевірку на полонині Руна. Зокрема природоохороннці зазначили: "Між іншим, план Ukraine Facility, по якому ЄС надає фінансову допомогу Україні, чітко вимагає дотримання принципу "не завдавати суттєвої шкоди" (DNSH) під час будівництва енергетичних об’єктів. Який чітко передбачає потребу проходження процедур екологічних оцінок".
Так само екоінспекція не проявляє активних дій щодо фіксації очевидного екозлочину та його припинення, наприклад, в рамках кримінального провадження, яке зареєстровано поліцією ще 30 квітня.
"Ми також пропонували екоінспекції не чекати наказу від центрального офісу ДЕІ в Києві, а долучитися до перевірки цих робіт на полонині Руна у зв’язку з відкриттям кримінальної справи. У такому форматі екоінспектори можуть вийти на полонину Руну, вони можуть бути долучені в рамках кримінального провадження, проте ініціатива має надходити від поліції та прокуратури. У свою чергу ми звернемося з проханням до правоохоронців, щоби вони залучили до розслідування і представників Державної екологічної інспекції", – повідомила керівник ГО «Save Пікуй» Наталія Вишневська.
Учасники акції передали звернення та донесли вимоги екоспільноти представнику закарпатської Держекоінспекції Ігорю Тереняку, який вийшов до пікетувальників.
"Ми знаємо, що Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України вже надало Наказ про проведення заходу еко контролю, тому ми прийшли нагадати, про виконаннях своїх обов’язків з боку Екоінспекції – захищати екологічні права громадян. В ході пікетування ми передали Звернення від учасників акції", – зазначено в дописі екоспільноти.
Як раніше повідомляло Закарпаття онлайн, поліція відкрила кримінальне провадження за зверненнями громадян щодо земляних і будівельних робіт під вітряки на полонині Руна.
Ще в січні 2025 року Міндовкілля зупинило розгляд документів з ОВД щодо забудови полонини Руна (Рівна) вітряками. Проте екологи зафіксували продовження незаконних будівельних робіт на полонині, а місцеві депутати "порізали" майже 10 га під дороги, які передають у оренду компанії екснардепа Єфімова.
Тим часом Офіс Генерального прокурора України повідомив, що за фактом знищення на Закарпатті пралісів під дорогу для вітропарку Єфімова-Мкртчана також розпочато кримінальне провадження.
Фото учасників пікету та ГО «Save Пікуй», Ужгород, 23.05.2025
Глок 17 23.05.2025 / 22:47:50
Екологів вже давно купили. Усьо начальство у них маріупольськоє. За бабки купили сі посади. Типирь треба одбити гроші. Хлопці приїхали заробити на Закарпаття. Їм наші полонини пофіг.
форестер 23.05.2025 / 19:19:02
Держекоінспекція - така ж сама корупційно-кримінальна організація, як і краматорський бізнес на вітрові. Тому вони легко знаходять спільну мову. І по тій же причині однаково ненавидять тих, хто вимагає від них діяти за законом.
Але діяти за законом доведеться. Бо злочин надто вже очевидний і масштабний, а проблема, як і в випадку спроб забудувати ГЕСами Тересву, виходить на міжнародний рівень і стає перешкодою для вступу України в ЄС.
Форгачі 23.05.2025 / 19:07:32
Застерігаю всіх іменем закону, під час дії військового стану мітинги заборонені. Схаменіться, після війни будемо розбиратися