Чітке дотримання правил виконання своїх кредитних зобов’язань – запорука позитивних відносин із банком та основа для хорошої кредитної історії у перспективі. Чи можна вважати дострокове погашення кредиту порушенням правил кредитування? Чи вигідно сплачувати наперед та до чого це може призвести – розбираємося разом.
Особам, що придбали житло в іпотеку або взяли кредит під заставу нерухомості в Юнекс Банк безперечно хочеться якомога швидше розрахуватися із боргом, зняти з себе всі зобов’язання та насолоджуватися володінням новим майном. З позиції логіки очевидно, що чим швидше погасити борг, за ним перестануть накопичуватися відсотки, тим швидше можна повернутися до стандартного бюджету і дозволити собі більше або відкладати гроші на нові придбання.
Проте фінансові розрахунки показують, що дійсно вигідно достроково сплачувати кредит лише у перші місяці кредитування для короткострокових і перший рік для довгострокових кредитів. Якщо погасити тіло кредиту по максимуму, то відсотки нараховуватимуться на меншу суму, а отже процентні витрати будуть значно меншими.
Якщо ж більша частина платежів вже сплачена в стандартному режимі, поспішати з достроковим закриттям кредиту економічно недоцільно. Значних заощаджень це вже не створить, лише надмірний тиск на гаманець за рахунок збільшених платежів. Проте, якщо у наявності є вільна сума коштів, повністю виплатити кредит можна.
Відповідно до чинного законодавства банки не мають права встановлювати комісії або штрафні санкції за дострокове погашення кредиту. В деяких кредитних програмах може бути зазначений пункт про заборону завчасного погашення, проте це поодинокі випадки за специфічними позиками. Варто уважно читати умови договору, особливо в розділі разової банківської комісії при оформленні кредиту. Її сума може автоматично розподілятися між регулярними платежами та виплачуватися поступово. У разі дострокового погашення, її все одно доведеться сплатити, тому може виникнути підозра, що це саме комісія за завчасне закриття. Насправді це не так, і банк жодним чином не порушує встановлені умови співпраці.
Варто розглянути доцільність дострокового погашення кредиту з позиції впливу на кредитну історію позичальника. За логікою особи, що виплачує кредит, чим швидше будуть виконані її зобов’язання перед кредитором, тим краще для обох сторін, і це свідчитиме про надійність позичальника. Але з позиції банку завчасно виплачена позика – це втрачені можливості у вигляді недонарахованих відсотків. Таким чином банк отримує меншу вигоду, ніж ту, на яку він розраховував згідно з вихідними умовами договору.
При розгляді кредитної історії та розрахунку кредитного рейтингу особи, дострокові платежі вважаються недоліком та можуть знижувати рейтинг з високого до середнього. Щоб залишатися прибутковою установою, банку важливо балансувати між показниками платоспроможності, надійності та вигідності своїх клієнтів, обираючи для себе найменш ризикові варіанти з економічної точки зору.
Клієнта ж у першу чергу турбує власна вигода та збереження своїх коштів. Тому, якщо на момент можливості дострокової сплати кредиту таке рішення видається ефективним, ним варто скористатися. А кредитний рейтинг у перспективі можна підняти регулярною та відповідальною співпрацею із банками.