Своєчасне подання звітності в ДПС та сплата податків є обов’язковими вимогами, що встановлені для всіх підприємців. Основні норми визначені в ПКУ і залежать від того, яку систему оподаткування вибрав ФОП для свого бізнесу. Також певні особливості залежать від сфери роботи, видів діяльності, реєстрації найманих працівників, РРО/ПРРО, статусу платника ПДВ та ін.
ДПС встановлює наступні вимоги щодо подання звітності ФОП:
Звіт по ЄСВ подають всі ФОП (і «загальники», і «єдинники»), крім тих, хто звільнений від сплати внеску (перелік визначено ст. 4 в ЗУ №2464 про ЄСВ). Зазначимо, що під час дії в Україні воєнного стану та впродовж року після його відміни чи закінчення всі ФОП можуть не платити ЄСВ за себе. За найманих робітників сплачувати внесок необхідно.
Вибравши загальну систему, ФОП повинен щорічно подавати декларацію про майновий стан та доходи, де вказує суми ПДФО і перерахованого ЄСВ за себе. Термін подання – до 1 травня наступного після періоду, за який звітує підприємець (в даному випадку це рік), року. Тобто, наприклад, декларація за 2024 рік подається до 1 травня 2025.
Якщо у ФОП є наймані працівники, за них він подає податковий розрахунок кожен квартал. Термін – 40 днів з дня завершення кварталу, за який подається звітність.
Перебуваючи на спрощеній системі, ФОП подає декларації відповідно до вимог, встановлених для його групи. Так, наприклад, «спрощенці» 2 групи звітують раз на рік, а подання звітності ФОП 3 група передбачає щоквартальне заповнення декларації. Тут вимоги відрізняються, а тому під час переходу на ЄП потрібно приділити увагу вивченню всіх нюансів.
Терміни подання в ДПС звітів, встановлені для ФОП на єдиному податку:
За несвоєчасне подання в податкову звітів або подання неправдивих відомостей підприємцю загрожують штрафи від 340 гривень, які зростають пропорційно кількості фактів фіксації порушень. В разі самостійного виявлення розбіжностей ФОП має право подати уточнюючу декларацію до ДПС.