Вода є невід’ємною складовою людської життєдіяльності, роботи різних підприємств та промислових об’єктів. Крім цього, без неї неможливо уявити вирощування сільськогосподарських культур. Вона необхідна як для транспортування поживних речовин, так і вироблення кисню.
Саме тому якість води – це один з ключових показників, які потрібно періодично перевіряти аграріям. Потреба перевірки може виникати перед зрошенням та меліорацією, замішуванням спеціальних розчинів, а також відновленням земель. В кожному з цих випадків актуальним є аналіз якості води, який виконується експертами в спеціальній лабораторії.
Ця рідина є життєво важливою для розвитку кожної рослини. Вона є важливою складовою наступних процесів:
Крім цього, достатній вміст рідини забезпечує пружність всіх частин рослин. Якщо ж до них потрапляє недостатній обсяг, або ж в складі містяться забруднення, тоді порушується обмін речовин та виникають різні проблеми.
Рідина використовується для багатьох цілей. Зокрема, для пиття, для промислових та сільськогосподарських потреб. В кожному випадку виставляються різні вимоги до якості води, оскільки запит є різним. Якщо розглядати процес зрошування сільськогосподарських культур, то в цьому випадку використовується системний підхід, в контексті з рослинами та ґрунтом.
Це означає, що перевіряються показники якості води одразу кількох груп. За ними визначають 3 класи придатності. Перший означає повну придатність, до другого відносять обмежено придатну рідину, а третій –- це непридатність.
Зрозуміти, чи є придатною рідина для зрошення та інших сільськогосподарських процедур, необхідна перевірка якості води. Вона проводиться в спеціалізованій лабораторії та передбачає визначення різних видів показників. Розглянемо основні з них.
До цієї категорії варто віднести вміст іонів, загальні параметри жорсткості, обсяги сухих залишків, а також рівень кислотності. Перевірка цих характеристик дозволяє визначити, чи підходить рідина для меліорації, приготування бакових сумішей, створення розчинів та інших процедур.
Виконуючи аналіз за цими параметрами, фахівці визначають сухий залишок. В цьому випадку, це нелеткі речовини, які містяться в рідині. Сюди відносять компоненти мінерального походження – солі різних елементів. Зокрема, натрію, калію, кальцію, бікарбонатів та магнію. Крім цього, в рамках аналізу визначають кількість сульфатів, хлоридів та органіки.
З самої назви зрозуміло, що йдеться про виявлення певних живих мікроорганізмів. Це означає, що експерти лабораторії перевіряють вміст паразитів, вірусів та бактерій. Це відбувається за допомогою високоточного обладнання та сучасних інструментів.
Щоб визначити ступінь придатності рідини для певних цілей, проводиться також аналіз на бактеріологічні показники. Він дозволяє визначити рівень забруднення патогенними мікроорганізмами. В першу чергу йдеться про кількість кишкової палички, а також інші хвороботворні мікроорганізми.
Визначити параметри якості води можна різними способами. Якщо ж виділити 2 основних методи, то це фізичний та хімічний. Суть першого варіанту полягає у виявленні показників сухого залишку, який зазвичай представлений у вигляді мінеральних компонентів. Хімічний аналіз проводиться для визначення загального показника іонів (кальцію, калію та магнію).
Самостійно дослідити характеристики не вдасться, адже потрібне спеціалізоване обладнання та відповідні знання. Цю справу потрібно довірити фахівцям, які знають норми якості води та мають відповідну кваліфікацію. Наприклад, ви можете звернутися в лабораторію МікроБіо Лаба, в якій використовується сучасна техніка, а фахівці є справжніми професіоналами.
“Джерело: microbiolaba.com”