Колишній міністр закордонних справ, прозахідний кандидат Іван Корчок переміг у першому турі президентських виборів у Словаччині в суботу.
Корчок, як свідчить результат голосування після підрахунку 100% голосів, лідирував з підтримкою 42,52% виборців.
Його опонент, член керівної коаліції та спікер парламенту Петер Пеллегріні, посів друге місце з 37,03%.
Тепер 6 квітня відбудеться другий тур виборів, який визначить переможця.
Корчок був міністром закордонних справ в уряді Ігоря Матовича та постійним представником Словаччини в ЄС, головою делегації на переговорах про вступ країни до НАТО у 2003 році, а також послом у Німеччині та США.
Корчок йде у президенти як самовисуванець, проте його кандидатуру підтримують більшість опозиційних сил: ліволіберальна "Прогресивна Словаччина", а також праві консерватори з партії "Свобода та справедливість" та Християнсько-демократичного руху.
Пеллегріні обійняв посаду прем’єр-міністра Словаччини в 2018 році після того, як Роберт Фіцо був змушений піти у відставку на тлі скандалу щодо вбивства журналіста-розслідувача Яна Куцяка та його нареченої Мартіни Кушнірової.
Партія Пеллегріні "Голос" посіла третє місце на останніх парламентських виборах. Вона увійшла до коаліції разом зі SMER – SD прем'єр-міністра Роберта Фіцо та націоналістичним молодшим партнером SNS.
Їхній уряд припинив військову підтримку України та ініціював суперечливу реформу у сфері правосуддя, що призвела до масових протестів.
jurius 2024-04-10 / 19:43:51
Ну власне, сталося приблизно як очікувалося. Незважаючи на перевагу в першому турі кандидат від Фіцо мав більші електоральні резерви, оскільки проросійський і антиукраїнський
кандидат Харабін мав досить багато - 12%, ще 3 % мав угорський кандидат, який також підтримав Пеллегріні. Крім того 1-2% мали Котлеба та інші націоналісти, для яких вибір прозахідного кандидата - гірше зло. А ось тепер цікаво, в яких регіонах голоса за Корчока були найменшими, а за Пеллегріні - найбільшими. На самому сході Словаччини, на кордоні з Україною, де офіційно мешкає 60-70 тис. русинів а ще більше словако-русинів. Ось тут найбільш голосували за протеже Фіцо, і за Харабіна, тут найбільш люблять росію і ненавидять українців. Парадокс? Наврядчи. В цих регіонах абсолютно не знають України, ненависть до українізації, як буцімто наслідку радянізації химерно об'єднується з сильними прорадянськими симпатіями і ненавистю до заходу. Інша причина таких настроїв соціальна. Це бідні й депресивні регіони по словацьких мірках. Відмічено, що Словаччина вестернізуєтбся по мірі того як розвивається дорожнє покриття. Можливо капіталовкладення в ці регіони змінить ці терени на користь прозахідних настроїв, але перед Словаччиною довга дорога змін, і почнеться вона точно після правління Фіцо, яке обіцяє бути тривалим
jurius 2024-03-26 / 13:08:31
Сподіваюся другий тур принесе перемогу прозахідного кандидата, в іншому випадку вплив Фіцо в Словаччині зміцниться в рази і він фактично безроздільно буде контролювати політику країни. Незважаючи на перемогу в першому турі Корчока, шанси Пеллегріні все-таки вищі, оскільки його можуть підтримати проросійські сили та етнічні угорці. У Корчока дуже мало союзників, які би могли його підтримати в другому турі. Єдиний шанс - що на вибори прийде більше молодих громадян. На це і скерована стратегія кандидата від опозиції, в той час як Пеллегріні при підтримці Фіцо буде домовлятися з проросійськими Харабіном та Котлебою. Золота акція в угорців, цілком можливо що заклик Орбана не спрацює, а навпаки Корчок домовиться з їх лідером Форро. Отже чекаємо, сподіваємося і тримаємо кулаки за Корчока. Від цих виборів залежить чи буде влада Фіцо абсолютна, чи він знайде серйозного внутрішнього супротивника.