1 лютого 2024 року був зроблений черговий крок до українізації доменної системи: відкрилась реєстрація доменів у двох регіональних зонах Закарпаття — zakarpattia.ua, де відтворено повну назву регіону, та uzhhorod.ua, який відповідає всім нормам транслітерації з української мови на латинку. Тепер кожен охочий може створити сайт не тільки на скороченій версії uz.ua або русифікованій uzhgorod.ua, а й зареєструвати новий домен, який відповідає всім потребам місцевих веб-ресурсів.
Про це повідомляє реєстратор доменних імен Cityhost.ua, який є ініціатором руху з дерусифікації доменів.
Старе російськомовне доменне ім’я Ужгорода існуватиме й надалі, однак тепер працюватиме дзеркальний принцип функціонування двох доменів. Наприклад, якщо ви вирішили зареєструвати misto.uzhhorod.ua, то ніхто крім вас не зможе отримати доменне ім’я в дзеркальній зоні misto.uzhgorod.ua (і навпаки). У той же час zakarpattia.ua та uz.ua не мають дзеркальних варіантів.
Фізичні та юридичні особи можуть купити домени для закарпатських сайтів через українських реєстраторів.
Подібні нововведення в жодному разі не ускладнюють роботу веб-майстрів та підприємців, а навпаки — дозволяють створити свій сайт в правильний доменній зоні. Це не просто сприяє розвитку українського сегмента Інтернет, а ще й спрощує просування сайту в пошуковій системі Google, яка надає перевагу веб-ресурсам з регіональними доменними іменами, коли йдеться про показ у певній локації.
До речі, цікавий факт — тепер Закарпаття стає єдиною в україні областю, яка має цілих чотири доменних зони. У інших областей їх не більше трьох.
В червні 2022 року хостинг-провайдер та офіційний реєстратор доменних імен Cityhost запустив процес дерусифікації доменів, закликавши до цього інші компанії та користувачів. Таке рішення було ухвалене через те, що навіть після початку повномасштабного вторгнення тисячі українських сайтів продовжували функціонувати на калькованих з російської мови доменах, наприклад, kiev.ua, kharkov.ua, rovno.ua. Альтернатив для власників регіональних інтернет-проектів було небагато — деякі міста до останнього часу мали тільки скорочений та русифікований варіант домена. В інших випадках користувачі просто не знали про наявність україномовних версій.
Багато україномовних доменів з’явилося ще до 2022 року — вони запускались у роботу поступово та не завжди були помічені користувачами.
Так, 2 лютого 2015 року відкрилась реєстрація імен у публічних зонах kyiv.ua, chernivtsi.ua та rivne.ua. Однак найбільший ривок було зроблено саме у 2023 році, коли по черзі запустили в роботу доменні зони з українською транслітерацію для регіонів — Вінниці, Хмельницького, Житомира, Запоріжжя, Луганська. І останнім містом, яке не мало україномовної версії назви в домені, залишався Ужгород.
В грудні 2023 року на конференції UADOM адміністратор домену .UA Дмитро Кохманюк повідомив, що uzhhorod.ua стала останньою зоною, приведеною до правил офіційної транслітерації. І нарешті кожен обласний центр України отримав свою правильно написану україномовну доменну зону.