Закарпатський народний хор запрошує на різдвяно-новорічний концерт "Живе "Щедрик" – житиме й Україна!"

Таку промовисту назву програма отримала не випадково: рівно сто років тому відбулася заокеанська прем’єра «Щедрика». Відтоді ця простенька на перший погляд українська мелодія в обробці Миколи Леонтовича завоювала цілий світ.

Закарпатський народний хор запрошує на різдвяно-новорічний концерт "Живе "Щедрик" – житиме й Україна!"

І хай більшість іноземців знають її як «Carol of the Bells», та для українців «Щедрик» – це своєрідний співочий код нації, символ глибокої багатовікової культури й незламності українського народу. Сто років тому Українська Республіканська Капела під керівництвом Олександра Кошиця вперше показала важливість культурної дипломатії. Те саме демонструють кращі митці України зараз, в часі повномасштабної агресії з боку росії. Зокрема, Заслужений академічний Закарпатський народний хор під керівництвом Наталії Петій-Потапчук в цьому році здійснив близько десятка успішних закордонних поїздок з культурно-дипломатичною місією. 

Саме тому осердям нової різдвяно-новорічної програми колективу стане фантазія на тему «Щедрика»: традиційний хоровий виклад твору буде доповнено інструментальним супроводом та хореографічним етюдом. Цим самим артисти Закарпатського народного хору хочуть показати своє єднання з українцями всього світу, свою віру в те, що Україна встоїть і житиме в віках, як і безсмертна мелодія «Щедрика». Доповнять цю всесвітньо відому щедрівку традиційні закарпатські колядки та різдвяні мелодії різних етнічних груп нашого краю. А урочистості додасть Хоровий концерт №6 «Слава во вишніх Богу» Дмитра Бортнянського. 

Жодна програма Закарпатського народного хору не обходиться без творів із золотого фонду колективу, зокрема й тих, які давно не виконувалися, відповідно, потребують окремих зусиль для відновлення й підготовки. Так, артисти балетної групи наразі відточують самобутній закарпатський народний танець «Тропотянка» у постановці Клари Балог. Та особливе місце в репертуарі колективу займає «Сухий танець» – унікальний зразок старовинних народних обрядів Закарпаття в період посту, які побутували на території Хустського району й збереглися хіба що в пам’яті окремих місцевих старожилів. Довідавшись про цей цікавий звичай п’ять років тому, Наталія Петій-Потапчук вдалася до пошуків і здійснила невеличку творчу експедицію до Вишкова. Там познайомилася з майже 90-річним знавцем давніх звичаїв, обрядів, казок, автором віршів і коломийок Михайлом Майором (нині вже, на жаль, покійним). Михайло Степанович, уродженець Драгова, детально розповів гості про особливості сухого танцю, наспівав слова, зіграв на дримбі мелодію. Річ у тім, що цей своєрідний обряд виконували в його рідному селі на вечорницях під час говіння, коли не дозволялося грати на таких гучних музичних інструментах, як скрипка чи цимбали (звідси й назва танцю). За супровід правили лише дримби, мелодію вела сопілка, а в основу танцю ліг характерний для Хустщини «Сіпаний» (він є в репертуарі колективу у постановці Клари Балог). Натхненна почутим і побаченим, Наталія Петій-Потапчук одразу взялася за втілення «Сухого танцю» на сцені. Так у скарбничці Закарпатського народного хору з’явилася ця унікальна композиція, яка сягає в глибину віків і вражає своєю неповторною магією. Її прем’єра відбулася у 2017 році. І от зараз артисти знову готуються представити її глядачам. Отже, звук сопілки, дримби, лаконічні рухи, танець і спів під плескання рук і тупіт ніг («Ей, дубочу, дубочу»), атмосфера вечорниць у давній сільській хаті – дуже цікавий екскурс у наше минуле. 

Неодмінно прикрасять святкову програму й виступи провідних солістів колективу – народного артиста України Петра Матія, заслуженої артистки України Яни Садварій, Андрія Свида, Ольги Свиди, Мирослави Копинець, Олександра Ференцика та ін. Як завжди, в реалізації всіх творчих задумів активну участь беруть керівник оркестру Михайло Бровді, репетитор балету Ірина Кізюр, солістка балетної групи Анна Кохан тощо. Слід зауважити, що попри очевидні складнощі цього року Закарпатський народний хор записав якісний патріотичний кліп «Свята Україна», активно працює, концертує, гастролює, творчо підходить до всіх серйозних викликів, продиктованих війною, а вся його діяльність спрямована насамперед на підтримку війська, на пропаганду національної ідеї, почуття патріотизму і любові до рідного краю й України. Колектив неймовірно пишається своїми колегами, які наразі перебувають у лавах ЗСУ, натомість прийшло багато талановитої молоді, що допомагає успішно втілювати серйозні творчі проєкти. 

Глядачі зможуть самі в цьому переконатися, якщо завітають 27 грудня о 17.00 до Великої зали Закарпатської обласної філармонії. Квитки можна придбати на 3-му поверсі адмінбудівлі на пл.Театральній, 10. Концерт відбудеться на підтримку ЗСУ. Не стане на перешкоді й відсутність світла – колектив готовий працювати й дарувати своє мистецтво за будь-яких умов. 

 

Таїсія Грись

22 грудня 2022р.

Теги: Щедрик, концерт, хор

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини