Миром по 1968: чехи надіслали Україні понад 24 млн Кч за кілька днів, бо не хочуть сусідства з росією

1968 рік залишив черед чехів глибоку травму, і вони не хочуть його повторення. Тому багато хто з них підтримує Україну у боротьбі, у тому числі фінансово.

Миром по 1968: чехи надіслали Україні понад 24 млн Кч за кілька днів, бо не хочуть сусідства з росією

Заклик до перерахування 1968 Кч на рахунок посольства України для закупівлі зброї. Графіка: darekproputina.

Символічні суми у 1968 чеських крон, або принаймні 68 крон, протягом останніх днів надсилають цими днями на допомогу Україні чехи. Такий масовий флеш-моб вони влаштували через соціальні мережі та мас-медіа. В посольстві України в Чехії, на спеціальний рахунок якого надходять ці кошти, цю інформацію підтвердили. Станом на понеділок 22 серпня загальна сума надісланих коштів, окремі частки яких становили 1968 Кч, перевищила 24,2 мільйони крон чеських. Вона ще не остаточна, оскільки банки обробляють платежі і підводять підсумки у будні дні.

 

Листівка із закликом надсилати кошти на зброю Україні


Зброя для України

“14 тисяч людей взяли участь у закликах адвоката Петра Нємця чи проекту збору коштів www.zbraneproukrajinu.cz, щоб люди символічно надіслали 1968 крон українським воїнам. Більшість з них внесла 1968 чеських крон, трохи менше – 68, 196,8 або 19680 чеських крон. На ці гроші після консультацій з міністерствами оборони України та Чехії буде закуплено військову техніку для Сил оборони України”, – зазначила речниця посольства України Тетяна Окопна.

«Чехія підтримує Україну у військовому, фінансовому та гуманітарному планах від початку тотального російського вторгнення. Унікальним у світі є збір Посольства України в Чехії на безпосередню підтримку української армії, на який чехи пожертвували понад 1,2 мільярда чеських крон. Звичайно, найбільше на цей рахунок надійшло навесні, коли точилися бої за Київ. Проте збір одного мільйона доларів США протягом цих вихідних яскраво свідчить про те, що чеська підтримка України не зменшується», – пояснює тимчасово повірений у справах посольства Віталій Усатий.

“Підтримуючи Україну, ми також підтримуємо власну безпеку. Ми не хочемо, щоб Росія була нашим сусідом”, – заявили в спільному зверненні до річниці вторгнення військ Варшавського договору прем’єр-міністри Чехії та Словаччини Петр Фіала та Едуард Геґер.


Не повторити 1968 і його наслідки

У Чехії – цей день пам’яті подій 1968 року, у багатьох містах відбуваються акції вшанування пам’яті за загиблими цивільними, які віддали своє життя під час окупації Чехословаччини. Півмільйонне військо на той час комуністичних країн СРСР, Польщі, Східної Німеччини, Угорщини та Болгарії за ініціативи та керівництва з московського кремля вдерлося до ЧССР з метою зупинити реформи у країні та запобігти її можливому виходу зі східного, більшовицького блоку. Від участі у “братській допомозі”, а де-факто у окупації Чехословаччини відмовилася Румунія, Албанія на протест вийшла з Варшавського договору, дипломатично Прагу підтримали Китай та Югославія, не мовчали у багатьох інших країнах.

Одна із користувачак поділилася у соцмережі копією свого переказу на підтримку України.

У протестах проти окупаційних військ, танки яких їздили історичним центром Праги, загинуло 137 громадян Чехословаччини, кілька поліцейських та військових вкоротили собі віку, оскільки не могли психологічно витримати наказу чехословацькій армії та іншим силовим підрозділам залишатися у казармах і не чинити опору. Понад 500 осіб було важко поранено, сотні людей зазнали травм, понад 70 тисяч осіб стали біженцями, доки кордони країни залишалися відкритими.

 

Інфографіка, яка демонструє окупаційний процес. Треба додати, що радянські війська нападали на Чехословаччину переважно із навколишніх країн – Польщі, Угорщини, Східної Німеччини. На початку радянським спецпризначенцям (які перебували у цивільному літаку, який нібито потребує аварійної посадки) вдалося захопити празький аеропорт Рузинє. Аеропорт так почав приймати військові літаки.

Операція з окупації під назвою “Дунай” тривала від вечора 20 серпня до 11 вересня 1968 року, в листопаді того ж року країну покинули східнонімецькі, польські, угорські та болгарські війська, а от радянські війська залишалися у Чехословаччині до 1991 року. У містечку Міловіце на схід від Праги розташовувався так званий “штаб центральної групи військ”.

Після окупації влада в країні перейшла до консервативного крила комуністичної партії, яка розпочала процес так званої “нормалізації” і керувалася директивами з москви. Під час “нормалізації” проводилися численні арешти й репресії щодо інакомислячих, опозиціонерів, дисидентів – всіх, хто не підтримував комуністичний режим і боровся з ним. На західному кордоні ЧССР постала сувора “залізна завіса”, перейти яку було практично нереально. Приблизно 450 осіб загинуло під час спроб перейти цей кордон.


Не купувати бренди, які ще працюють у росії

 

Протест 21 серпня 2022 на Карловому мості у Празі. Фото: посольство України у ЧР

Саме тому багато чехів нині підтримують Україну з тією метою, щоб кордони росії були якомога далі. Щоб вона не намагалася відтворити диктаторський режим “нормалізації” в інших країнах. У самісінькому центрі Праги, на Карловому мості, 21 серпня 2022 року відбулася протестна акція проти деяких західних брендів. Вони, попри вторгнення Росії в Україну, що триває майже шість місяців, залишаються на ринку країни-агресора. Учасники акції пройшлися Карловим мостом і демонстративно знімали з себе речі брендів, які досі працюють в Росії.

Учасники акції, а здебільшого це були місцеві чехи, вкотре нагадали про ті жахи, які Російська Федерація вчиняє в Україні. Зокрема, постійні бомбардування мирних міст, вбивства цивільних. Учасники акції закликали Захід більш жорсткіше реагувати та вводити все нові санкції проти Росії. В іншій частині Чеської столиці відбувся благодійний концерт також на підтримку України, на якому виступили чеські й українські виконавці. Відбулися також численні виставки, дискусії й демонстрації в інших містах Чехії.

 

Олекса Лівінський, ProUkrainu

22 серпня 2022р.

Теги: Чехія, 1968, росія, Україна

Коментарі

Поравка 25.08.2022 / 07:07:38
Що, лише 10тис ч-з Закарпаття?! Дурня якась! Та тоді колони йшли і йшли день (з військом) та вночі (техніка). З летища у Мукачеві постійно борти вилітали. ПрикВО був туди кинутий; партизанів, і у нас, понабирали.
А мадяронам - kuss! Їхні там теж були і не покаялись

Мадярон на всі 100% 23.08.2022 / 20:34:48
Всім пока...в дурці зараз процедури... Треба заникати телефон який я в санітара смиканув.

Мадярон на всі 100% 23.08.2022 / 20:15:48
До злого...нічого скоро вас москальі порішат... Все іде за планом.

злий 23.08.2022 / 19:58:33
Можете вдавитися своєю хлоркою і вакциною Спутнік ;)

Мадярон на всі 100% 23.08.2022 / 19:28:46
До злого....Хе..р впм а не допомогу

злий 23.08.2022 / 19:12:24
Чехи - не мадяри. Дякуємо!

НОВИНИ: Різне

02:42
Пошук декларації по прізвищу онлайн: де та як перевірити інформацію
02:39
Як Feelmake допомагає брендам розповісти свою історію через відео
01:30
Medical Plaza: якість медичних послуг нового рівня
23:26
Турецька гостинність: традиції, що приємно дивують туристів
19:15
У орбана налаштовують угорців проти України в ЄС брехнею й маніпуляціями
23:16
Петиція про ветування скандального закону про землю швидко набрала потрібну кількість підписів
04:48
Партія орбана відстає від головних опонентів на 5 відсоткових пунктів
13:59
/ 1
На Ужгородщині 78-річний провідник вів 2-х закарпатців-"ухилянтів" лісом до Словаччини Фото новина
02:01
Металобаза в Києві: надійний постачальник металопрокату
01:58
Автоматичні вимикачі UEC і Gewiss: надійний захист електромереж
14:49
Як вибрати рюкзак для нанесення логотипа: поради для бізнесу
14:45
OkHealth - новий інтернет-магазин для спортсменів та активних людей
03:47
Українці воюватимуть голіруч, якщо умови перемовин їх не влаштовуватимуть – директор ЦРУ
01:04
82% українців за те, щоб продовжувати боротьбу з рф навіть якщо не буде підтримки США
19:33
Від відстеження трафіку до оптимізації продажів: як застосовувати дані аналітики
16:53
Аромат далеких країв: рецепт соусу Каррі
13:04
/ 8
сійярто вже маніпулює "поверненням прав" угорців Закарпаття для блокування вступу України в ЄС
01:36
/ 3
угорщина хоче, щоб Україна була "буферною зоною" між ЄС і рф, де все можна робити тільки зі "схвалення путіна"
00:35
"Подолати орбана": Зеленський просить ЄС знайти інструмент проти блокування рішень для України
22:58
Для чого потрібна прокладка в турбіні та коли її варто міняти?
02:49
Премʼєр-міністерка Італії вважає, що поширення статті 5 НАТО на Україну допоможе викрити блеф росії
23:55
Автообдзвін як аналітичний інструмент: як бізнес може зрозуміти своїх клієнтів краще
20:05
Як вибрати ідеальну морозильну камеру для вашого дому
19:25
Для кросівок, чобітків і не тільки: як вибрати зручну тумбу під взуття
16:04
Трамп прокоментував "невелику сцену" в Овальному кабінеті: Ми мали змусити Україну вчинити правильно
» Всі новини