Для впевненості в завтрашньому дні важливо мати власні заощадження, так звану «фінансову подушку безпеки». Певна сума накопичених коштів дозволить покривати звичні щомісячні витрати у випадку втрати основного джерела заробітку або тимчасової непрацездатності. Тому експерти ринку розповіли, як грамотно планувати свій бюджет, витрачати та економити на перспективу.
Ключовим моментом на етапі планування власного бюджету експерти називають чітке уявлення про свої місячні доходи та витрати. Більші покупки варто планувати заздалегідь.
Суттєво зменшити витрати можна, якщо:
Що стосується заощаджень, то важливо мати конкретну ціль. Однак експерти рекомендують не ставити на один період більше 3 великих цілей. Також краще, щоб вони не накладались одна на одну, а терміни реалізації не перевищував 1 року.
Якщо слідувати загальному правилу фінансової грамотності, то експерти рекомендують відкладати не менше 10% доходу. Однак, якщо мова йде також про заощадження на далеку перспективу, процент повинен бути значно вищий. При чому, визначені частини грошей потрібно розподіляти по конвертах відразу після отримання.
Що стосується валюти заощаджень, то тут необхідно відштовхуватись від поставленої цілі. Якщо це подорож за кордон, то є зміст відразу купувати валюту. Якщо мова про велику покупку за гривні, то обмін приведе тільки до втрат на комісії та різниці курсів. А ось заощадження з ціллю купівлі техніки за кордоном доцільно робити в доларах. Експерти відмічають, що при визначенні валюти потрібно враховувати також терміни заощадження. Якщо на реалізацію поставленої цілі потрібно більше 6 місяців, рекомендується відкладати 50/50: валюта та гривня.
Серед найкращих перевірених фінансових інструментів для короткострокових заощаджень спеціалісти називають депозити з правом поповнення. Інструмент для довгострокового заощадження – цінні папери або нерухомість. Експерти також не рекомендують відкладати на так званий «чорний день». Замість цього куди доцільніше буде формувати подушку безпеки.