Двох закарпатських прокурорів звільнили, бо вони "втратили" речові докази вартістю 22 млн грн

Рятуючи речові докази від митників і поліцейських, два прокурори вивезли електронні сигарети на зберігання невідомо кому, у той час як слідчий відмовлявся приймати їх на баланс. А до Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами майно не передали, інформує "Закон і Бізнес".

Двох закарпатських прокурорів звільнили, бо вони "втратили" речові докази вартістю 22 млн грн

Товар на 22 мільйони

Орган, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів, розглянув дисциплінарне провадження (№07/3/2-608дс-133дп-21) відносно прокурорів Віктора Сливича (начальника відділу нагляду Закарпатської обласної прокуратури) і Юрія Дербака (начальника відділу організації процесуального керівництва).

У ролі доповідача виступила Олена Захарова. Вона пояснила, що прокурорів обвинувачують у неналежному виконанні службових обов’язків. У січні 2019 року на митному пості в Ужгороді в ході перевірки супровідних листів були виявлені ознаки їх фіктивності. Затримали два вантажні автомобілі, які перевозили тютюновмісні вироби електричного нагрівання вагою близько 39 т на загальну суму майже 22 млн грн.

Митники склали протоколи про порушення митних правил, у рамках яких товар вилучили. Утім, згодом кримінальні провадження закрили через відсутність у діяннях складу кримінального правопорушення.

Як свідчили матеріали, старший групи прокурорів Ю.Дербак вимагав від митниці передати електронні сигарети на зберігання прокуратурі. Зазначені речові докази прокурори ніде не облікували. Ужгородський суд наклав на них арешт, також згодом у ході реформування прокуратури процесуальні керівники втратили свої повноваження. Проте це не перешкоджало В.Сливичу продовжувати здійснювати процесуальне керівництво.

Зокрема, він скасував постанову про закриття провадження та подовжив строки досудового розслідування. Не поспішав прокурор і зі зміною групи прокурорів, у результаті чого групу змінили майже через рік. Тривалий час процесуальне керівництво взагалі не здійснювалося.

У результаті те, що прокурори не облікували речовий доказ, призвело до втрати майна. На момент передачі товар не мав статусу речових доказів. До того ж на зберігання його направили до неліцензованих приміщень. Коли майно зникло, Ю.Дербак уже не працював у прокуратурі через неуспішне складання іспитів.

Операція «Порятунок майна»

Зі свого боку Ю.Дербак зазначав, що в скарзі не сказано, яку конкретно норму він порушив. «Разом з тим у ній використовуються фрази на кшталт: «мною допущено тяганину»; «не забезпечено збереження речових доказів»; «У вересні 2020 року мене звільнили з органів прокуратури. Яким чином я мав забезпечувати збереження даних доказів — незрозуміло». Прокурор наполягав, що вони не могли зобов’язати слідчих поліції належно облікувати та зберігати речові докази, адже закон не покладає таких обов’язків на прокурорів.

Прокурор розповідав, що за рік його призначили керівником групи прокурорів у 400—700 провадженнях. Майно зникло 21.12.2020, на момент, коли він не працював у прокуратурі. До того ж, за його словами, ні суд, ні будь-який інший орган не визнали його дій незаконними. Тож підстав для притягнення до відповідальності немає.

Члени органу цікавилися в Ю.Дербака, які були мотиви звернення до митниці з проханням передати товар. «Я отримав інформацію, що працівники митниці й ужгородського підрозділу поліції будуть намагатися вилучити тютюнові вироби з митного складу, аби вони не доїхали до будь якого місця зберігання», — пояснив прокурор.

У нього поцікавивлися походженням такої інформації. Ю.Дербак відповідав, що ці відомості передав оперативний підрозділ Служби безпеки. До того ж, прокурор наголошував, що передати товар вони просили на виконання рішень судів, а також аби в подальшому мати можливість звернутися до слідчого судді з тимчасовим доступом.

«Митні органи добровільно погодилися передати дані вироби. Я сумнівався, що вони нам їх передадуть», — зітхав прокурор.

Орган цікавився, що мається на увазі під «виконанням рішення суду». З’ясувалося, що ішлося про рішення, яким майно передали до Ужгородського відділу поліції, який розглядав дане кримінальне провадження. «Дисциплінарники» дивувалися: у рішенні йдеться про два суб’єкти: той, від якого потрібно передати, та той, якому передати, але прокуратура в ньому не згадується.

Ю.Дербак виправдовувався тим, що вироби можуть пропасти. До того ж, списував усе на велику кількість проваджень, мовляв, не встигає усіма займатися.

«А в якій кількості цих проваджень вами або вашими підлеглими особисто вилучалися речові докази вартістю від 10 млн грн.?» — поцікавилися у Ю.Дербака. І наголосили, що предметом розслідування були товаротранспортні накладні: «До чого тут тютюнова продукція?»

Прокурор пояснював необхідність вилучення тим, що вартість товарів за документами відрізнялася. Начебто, аби встановити, який з пакетів документів підроблений, вони мали провести дослідження й тютюнових виробів.

Тоді це зовсім інше правопорушення. «У кримінальному провадженні в майна є два статуси — арештоване й тимчасово вилучене. Який статус мало майно у вашому випадку?» — поцікавилися у Ю.Дербака. «Можливо, тимчасово вилучене. Не знаю».

Прокурор зазначав, що після вилучення майна він лише проводив його огляд, і то вже фактично в час, коли перебував у відпустці.

Слідчий відмовив у зберіганні

В.Сливич пояснював «дисциплінарникам», що, коли провадження надійшли в прокуратуру, йому, «за великим рахунком, там було вже нічого робити», адже за 1,5 року не було зроблено нічого.

«Я особисто на митниці перерахував майно. Його передали на склад і ми думали, як скерувати його органу досудового розслідування. Слідчий виніс постанову про визнання товару речовим доказом. Через кілька днів я підписав клопотання про накладення арешту і суд його задовольнив. Мені відомо, що слідчий призначав експертизу виробів», — пояснив В.Сливич.

А втрачений контроль виправдовував тим, що в липні — вересні 2020 року через непроходження багатьма колегами атестації у відділі, де він працював звичайним прокурором, на нього «лягла не дуже приємна ноша виконувача обов’язків начальника відділу». Мовляв, упродовж 3 місяців у відділі працювали 1—3 особи, і то — разом з ним.

На той час безпосереднім керівником прокурора був Ю.Дербак. Орган цікавився, хто оплачував вартість зберігання майна. «Наскільки мені відомо — ніхто», — відповів В.Сливич. «Дисциплінарники» обурювалися, що справа на суму близько 22 млн грн не була на контролі прокуратури.

В.Сливич пояснював, що вироби не облікували через те, що слідчий відмовився приймати речові докази на зберігання. Мовляв, казав, що тоді керівництво не погодило йому підписання акта прийому-передачі.

Нічого не вилучалося

Прокурори навіщось конспірували палети, обмотавши їх чорною плівкою. До того ж акт прийому-передачі уклали безпідставно, адже на баланс органу досудового розслідування слідчий нічого не взяв: «Графа акта про вилучений товар — порожня. Чому ви не зробили застереження в протоколі огляду речових доказів?»

«Не пам’ятаю. Це було 1,5 року тому. Чесно кажучи, я був переконаний, що після проведення огляду ми просто передаємо речові докази, будь вони неладні, і на тому все закінчиться», — відповів В.Сливич.

Натомість, було наголошено, що кримінальне правопорушення розслідувалося за ч.4 ст.358 Кримінального кодексу. Це дізнання, однак в управлінні прокурорів не було відділу дізнання. Тож слідство взагалі не мало права розслідувати дане провадження.

«А ви ці провадження об’єднуєте та звертаєтесь у суд. Це якась легалізація чогось?» Скаржник наполягав, що, до того ж, прокурори кваліфікували два проступки як злочини. «Ви розуміли, що розслідуєте проступки?»

«Я лише зараз звернув на це увагу», — пояснював В.Сливич. Прокурор зазначав, що, якби мав можливість повернутися назад, як мінімум робив би все зовсім інакше: «У найкращому варіанті я б пішов у відпустку».

Сховали експертизою

Як було зазначено, ніхто не захоче зберігати товар за власні кошти. До того ж особа, що надавала склад, не була його власником, а орендувала приміщення. Справжній власник побачив сигарети і попросив вивезти товар через відсутність у нього дозвільних документів. Так товар перевезли на інший склад.

Також прокурорам було не цікаво передавати майно в АРМА. Вони тримали на контролі не кримінальне провадження, а речові докази. Але докази зберігалися неналежним чином.

Також було наголошено, що прокурори безпідставно ініціювали питання та отримали тютюновмісні товари з митниці. Адже, не будучи органом досудового розслідування, прокурори передали товар суб’єкту господарювання, який не мав права зберігати підакцизний товар.

Також вказувалося, що клопотання про накладення арешту подавалося з порушенням строку, у подальшому ні слідчий, ні прокурори не ініціювали повернення вилученого майна власнику.

Неправомірні дії прокурорів пропонували кваліфікувати як триваюче правопорушення. Пояснювали, що Верховний Суд розуміє під цим поняттям невиконання покладених на особу обов’язків або їх виконання невідповідним чином. «Прокурори створили умови, у зв’язку з якими втратили речові докази. І, аби заховати таку резонансну справу, вони відправили її на експертизу», — резюмував скаржник.

Урешті-решт «дисциплінарники» постановили звільнити фігурантів справи з органів прокуратури. І це видається не таким уже тяжким покаранням за втрату товару на 22 млн грн. Бо товар має все ж властивість не зникати безслідно, а, як правило, монетизуватись у чиїхось кишенях.


ДО ТЕМИ:

Прокуратура Ужгорода корупційно не погоджує поліції підозру у невиконанні рішення суду (ДОКУМЕНТИ)

18 січня 2022р.

Теги: прокурор, Сливич, Дербак

Коментарі

Ужгородець 2022-01-24 / 17:30:29
Це Порошенко винен в ситуації з прокуратурою. Це він вставляє палки нинішній владі. Наш прєзєрдєнт Володя старається, хоча йому мішають. Тож підтримаємо всі на наступних виборах нашого Вову з його зеленими слугами (Коля тіщєнка, Коля баканов, бєзугла, та іншими видатними політиками сцчасності).

Глагола 2022-01-20 / 19:18:43
Доброго вечора! Беру під контроль цю РЕЗОНАНСНУ КРИМІНАЛЬНУ СПРАВУ! Обіцяю висвітлити все, аж до моменту вручення підозри ДЕРБАКУ! Країна має знати злодіїв у лице! В тюрму злодія! Нехай поверне все вкрадене!

Не байдужий 2022-01-20 / 19:05:52
Шановні дописувачі,можу запевнити Вас що порядку не буде ні в одній державній установі поки не буде нагляду громадського контролю (ЗАКОНУ).За роки незалежності всі ці "працівники" стали рекетом, що займається збором коштів з громадян з конкретними таксами по вертикалі. Люба кримінальна справа зводиться до здирництва з любого злодія у власні кишені. Хай покажуть показники скільки вернули в бюджет розкрадених коштів у порівнянні з своїми зарплатами-буде не більше 20%.А ці двоє мають бути не звільнені а закриті в каталашку поки не вернуть вкрадене.А їхні керівники люстровані за таке керівництво підлеглими з поверненням державі отриманих зарплат, за кордоном з ними так би поступили!

Адміну 2022-01-20 / 18:58:26
Шановний адмін киньте публікацію на стіну, дуже багато небайдужих людей мають знати про стрімке завершення карєри цими прокурорами, щоб не дурили більше людей

Тиса 2022-01-20 / 16:01:07
Юрчику придурчику, ми йдемо до тебе))))

ТИСА 2022-01-20 / 14:31:14


Видалено низку коментарів, написаних з однієї ай-пі адреси під різними ніками. Оберіть собі один нік і коментуйте. І добирайте слів, тут не помийниця. Адмін


То не прокурори 2022-01-20 / 13:22:48
Зграя диких обезян.

Медик 2022-01-20 / 13:08:32
Зверніть увагу на декларації цих даунів, які зарплати Держава їм платить. Виють від неробства і власної тупості. Якби отримували платню 5200 грн. як лікарі, думали би головами. Яка користь від цих покурорів і результатів їх роботи? Придурок про придурка коменти строчить, що там у них за керівник, не може порядок навести з дебілотою.

Реально 2022-01-20 / 12:20:09
ТЕРАРІУМ

Ірина 2022-01-20 / 11:17:18
Не колектив, а якийсь свинарник. Брудом один одного поливають, підставляють, стучать один на одного. Не розуму, не ганьби не совісті. Ту прокуратуру не реформувати, а розігнати потрібно.

Ого 2022-01-20 / 10:33:54
Да юрчику нормально тебе люблять. Аж душа радіє таке читати. А прикинь шо буде далі?) всьо ж вертається хитруньчику. Побачиш)))

Колеги колежанки 2022-01-20 / 10:22:42


Добирайте слів. Тут не помийниця. Коментар видалено. Адмін


Неля 2022-01-20 / 10:10:23
З року в рік постійно у прокуратурі якісь скандали, корупція, хабарництво процвітає. З жодної державної установи стільки воні не має як з прокуратури. Там якісь недолугі придурки працюють безграмотні.

Паша 2022-01-20 / 07:46:26
На усіх час прийде, Бог палицею не б‘є. Попередники пішли і понесли за слбою людські сльози, а то не вода. Ці пійдуть і буде так само.

Малинич 2022-01-20 / 00:28:02
Тримай вора!

Нікнейм 2022-01-19 / 20:33:21
Вигнати того Дербака і заборонити наближатись до прокуратури не ближче ніж 3 км. Кучу проблем людям, колегам понастворював і ходить із фізіономією злегкапридурковатою. Завдячуючи принциповій позиції Казака таку нечисть з прокуратури попруть, ще Малицького (190 - шахрай) гнати в дупу треба, муму - Дочинця, ну і хлопця з майбутнього Іванова, це НЕ ЛЮДИ - це пси яких мало. Подивіться на них тепер убогих, з переляканими оченятами, і згадайте їх роки три назад)) карма хлопаки, карма йде за вами і наступний на черзі Іванов і телефони на міліони, які також пропали. Респект Казаку!!!

Вася 2022-01-19 / 19:48:37
Прокурори після реформи почали сповідувати європейські цінності

Кумам 2022-01-19 / 19:38:19


Тут не помийниця. Тримайте себе в руках. Коментар видалено. Адмін


Прокурор 2022-01-19 / 17:39:16
Скоріше Сливич попав під вплив хитропопого дербачка а не навпаки. Сливич нормальний чоловік. А дербачок то скользьке чудо

Коментатору 2022-01-19 / 17:13:18
Хто буде шкоду 22 млн. відшкодовувати? Нормальний Сливич, чи платники податків?

НОВИНИ: Кримінал

16:13
/ 1
Поблизу Мукачева у нетверезого водія виявили марихуану
15:14
За фактом вибуху газу у Виноградові розпочато розслідування
17:33
/ 2
Жінку з керівництва сільськогосподарської дослідної станції НААН на Закарпатті впіймали на хабарі в 1 тис євро
17:20
На Закарпатті за службову недбалість, що призвела до масштабного забруднення ґрунтів, судитимуть інженера
15:47
/ 1
У Виноградові раніше судимий чоловік вирощував коноплі
12:06
/ 3
Члена громадської організації з Хуста звинувачують у вимаганні грошей за неперешкоджання роботі товариства
11:07
На Закарпатті викрили трьох переправників призовників
21:50
Мешканець Поляни, що облаштував вдома "конопляну" наркоферму, постане перед судом
15:40
На Закарпатті судитимуть шпигуна, який фотографував об’єкти критичної інфраструктури для спецслужб рф
18:27
/ 2
"Силовик" з ЧАЕС, що допоміг росіянам захопити станцію, переховувався на Закарпатті
17:15
/ 2
На Закарпатті припинили діяльність наркоугруповання, що розповсюджувало канабіс та метамфетамін
13:53
Підозрюваного в організації незаконного переправлення призовників на Закарпатті взяли під варту з заставою майже 200 тис грн
12:39
/ 3
У Виноградові затримали двох чоловіків, що намагалися обікрасти волонтерський склад допомоги військовим
12:15
/ 2
Мешканця Перечина судитимуть за ухилення від призову на військову службу
10:14
8 років тюрми та понад 1 млн грн компенсації: вирок мешканцю Дніпра, що скоїв ДТП з двома загиблими неподалік Мукачева
04:30
ФОТОФАКТ. У Виноградові впійманих "на гарячому" злодіїв примотали скотчем до стовпа
15:41
/ 2
Закарпатцю, що в п'яному стані збив на смерть жінку і втік з місця ДТП, призначили 3 роки тюрми
13:37
/ 2
В Ужгороді продавець, якого намагалися пограбувати двоє чоловіків, сам наздогнав грабіжників і здав їх поліції
13:34
/ 1
У туристичному селі на Закарпатті киянин після розпиття алкоголю раптово прокинувся вночі й погрожував рушницею
12:45
У Мукачеві у нетверезого водія виявили наркотичні речовини
11:42
На Закарпатті буковинець намагався ввезти в Україну 26 незаделарованих ноутбуків
10:58
В Ужгороді раніше судимий чоловік викрав акумулятор з автомобіля на міській парковці
10:53
На Закарпатті заримали двох контрабандистів, які намагалися втекти від прикордонників
10:49
В Ужгороді жінка через ревнощі зарізала іншу жінку
10:13
/ 6
Суддівська недоброчесність проти природи і людей: хто ці судді, які дозволили будівництво ВЕС на заповідній Боржаві
» Всі новини