Йшлося про успішний досвід роботи по проєкту «Соціальна турбота про здоров'я», який спрямований на покращення якості життя людей з інвалідністю та привернення уваги суспільства до таких людей та їхніх потреб. Фінансова підтримка здійснюється за рахунок Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020. Повна назва проекту: Удосконалення послуг з догляду за здоров'ям в соціальних закладах.
Леся Носенко, менеджер проєкту розповіла, що робота з людьми з інвалідністю продовжиться до квітня наступного року через карантинні періоди. «Ми раді, що нам вдається ефективно працювати і ми досягли певних цілей. Проводили і навчання для працівників центру «Вибір», інших залучених організацій. Повинні були відвідати подібні заклади у Словаччині, але пандемія завадила. Тому проводили навчання окремо для українських та словацьких учасників (проєкт реалізується в Закарпатті та Кошицькому краї). Теми, які піднімалися під час тренінгів: різноманітні методи реабілітації, комунікація з проблемними клієнтами, підготовка клієнтів до самостійного життя тощо. Крім того у рамках проєкту вдалося покращити матеріально технічну базу центру «Вибір» та інших організацій, які працюють з людьми з інвалідністю. Підготовано навчальні відеоролики з фізичними вправами тощо».
«Не дивлячись на кризову ситуацію останніх двох років наш центр працює, залучає населення до суспільно корисної праці, – каже Василина Марко, кординаторка проекту, керівниця центру «Вибір». – Цей проєкт – дуже гарне підґрунтя для того, щоб молоді і старші могли реалізувати себе, відчувати себе повноцінними людьми, не комплексувати не дивлячись на вік хворобу. А також подолати у суспільстві поширені стереотипи».
Вікторія Тарахонич, керівник Управління міжнародного співробітництва та інновацій Ужгородської міської ради розповіла, що міська рада охоче долучилася до проєкту. «У рамках проєкту ми провели закупки для благодійного фонду Карітас, ГО «Надія», «Дорога Життя», ГО «Щасливі діти», намагалися приділити увагу всім. Були закуплено багато необхідних речей, зокрема, протипролежневі та інші системи, електричні багатофункціональні крісла, підйомники тощо. Все це потрібне і ці всі речі підуть на користь організацій, які опікуються людьми з інвалідністю».
У центрі «Вибір» проводять як фізичну, так і психологічну реабілітацію. Фахівці працювали крім Ужгорода і на виїзді. «Проводили тренінги і в Мукачівському районі, Свалявському, а також онлайнзаняття, - розповіла Каріне Карапетян, психологиня. -- Є можливість консультацій психологічних, онлайн чи офлайн. Щотижня проводимо групові заняття, створили мотиваційні психологічні відеоролики. Щоб мотивувати людей з інвалідністю діяти, не залишатися ізольованими від суспільства».
Микола Пилявський, фізичний терапевт проводить з пацієнтами фізичну реабілітацію. «Крім особистих консультацій є групові заняття на виїзних семінарах, де люди різних ступенів втрати здоров’я можуть попробувати себе, - пояснює фахівець. -- Підбираємо індивідуально вправи для наших пацієнтів. У межах цього проекту ми розробили відеоролики за участю наших людей з особливими потребами у тій чи іншій ступені з ураженням опорно-рухової системи. Показуємо, що може зробити приватно сама особа. Наші учасники проекту можуть показати, що можуть виконати ці вправи самі».
У першому етапі проєкту взяли участь понад 400 осіб, частина з них, кажуть фахівці, це молоді люди.
«Дуже модна зараз диджиталізація, - додає Василина Марко. – Але у багатьох інвалідів «кнопочні» телефони. І вони залишаються поза активним життям. Будемо надалі звертати увагу держави, щоб якось вирішити цю проблему».
Йшлося на пресконференції також про ускладнення після ковіду та реабілітацію. Таких пацієнтів у центрі «Вибір» дуже багато. Розроблено ряд вправ для дихальних шляхів. Фізична реабілітація після ковіду має бути доступною, кажуть учасники проєкту, після неї люди повертаються до звичайного життя.
Василина Марко також подякувала міській владі за підтримку та можливість працювати у комфортному офісі, який надається організації багато років.
З листопада 2019 Центр «Вибір» реалізує проект «Соціальна турбота про здоров'я» за фінансової підтримки Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020. Повна назва проекту: Удосконалення послуг з догляду за здоров'ям в соціальних закладах. Мета проекту - покращити здоров'я клієнтів закладів соціальних послуг у Кошицькому краї та Закарпатській області, повідомили Закарпаття онлайн в Ужгородському пресклубі.