Міжнародні банки та КБ з іноземним капіталом закликають уряд згортати антикризові програми, вважаючи, що «Доступні кредити 5-7-9%» себе не виправдали. У зв’язку з цим програму планують переглянути вже в 2022 році, зокрема, представники Мінфіну прогнозують, що Кабінет міністрів може відмовитись від кредитів для підприємств, які направляють отримані кошти на поточну діяльність.
Першим етапом державної програми нового президента «Повертайся та залишайся» стали доступні кредити на відкриття власної справи або розширення вже діючого бізнесу. Втілювати в життя ідею надання дешевих позик уряд почав в лютому 2020 року. Однак масовою програма так і не стала. Причому, як вважають експерти інформаційного сервісу tkcredit.kiev.ua, не тільки через пандемію та карантин, а тому що банки неохоче видавали кредити на відкриття бізнесу.
Розуміючи, що ідея створення нових робочих місць в умовах, коли існуючі підприємства виживають, не може бути реалізована. Уряд відреагував переформатуванням програми, запропонувавши державну підтримку у вигляді рефінансування кредитів для бізнесу, що суттєво постраждав в умовах пандемії. Це значно підвищило популярність кредитів, однак заявки на них почали надходити далеко не від тих, на кого розраховували автори антикризових заходів. На початку серпня поточного року портфель позик виглядає наступним чином:
Однак більшість позик оформляли не представники сфери торгівля та послуг, які найбільш постраждали від пандемії, а аграрії. А за рік функціонування програми вдалось створити лише 4 508 робочих місць та зберегти 40 761 робоче місце. Тобто доступні кредити не стали драйвером в цьому напрямку.
В результаті, форум провідних міжнародних фінустанов, в число котрого входять також 12 міжнародних банків з представництвами в Україні, надіслав лист до Нацбанку з проханням розпочати згортання антикризових програм вже до кінця поточного року. Однак до 3 серпня відповіді так і не було отримано.
Єдине, Мінфін повідомив, що антикризова частина програми буде діяти до кінця карантину та ще 90 днів з дня завершення, при цьому конкретні строки його закінчення досі не називають. Уряд розуміє, що більшість бюджетних коштів отримують платоспроможні бізнеси, а не ті, на кого вони виділяються першочергово. Тому також зазначається, що «Доступні кредити 5-7-9%» вже в наступному році, зокрема, в частині кредитування бізнесу, який направляють гроші на поточну діяльність. А після завершення карантину на перший план вийде інвестиційний компонент, направлений на розвиток ринку.