Головним питанням порядку денного стала розробка стратегії взаємодії територіальних органів Міністерства Внутрішніх Справ, Державної Податкової Адміністрації, Служби Безпеки України, митних органів та представників Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України. До розмови за круглим столом митники запросили працівників структур, які покликані боротися з порушенням прав інтелектуальної власності в Україні: колег з Виноградівської та Ужгородської митниць, податківців і правоохоронців.
Учасники зустрічі наголошували, що з огляду на прикордонне розташування Закарпатської області, головні зусилля всіх структур краю необхідно зосередити на виявленні суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності, які намагаються здійснювати експортні чи імпортні операції з порушенням прав інтелектуальної власності. «Роботи у цій царині чимало, - зазначив головний інспектор з питань захисту прав об`єктів інтелектуальної власності Чопської митниці Юрій Баран, — бо якщо в уяві пересічного громадянина товар, що містить інтелектуальну власність, — це або таємна військова технологія, або ж піратський диск з фільмом чи комп`ютерною програмою, то закон трактує перелік таких товарів значно ширше. До інтелектуальної власності, до прикладу, відносяться так звані «торгові марки», відтак підпільне виготовлення товарів під розкрученим брендом карається законом». Але нечесних на руку ділків це не зупиняє, адже такі оборудки приносять чималі гроші їх організаторам.
Тому підприємці пильно слідкують за своєю інтелектуальною власністю, створюючи для її захисту міжнародні організації товаровиробників. І, як зазначив на зустрічі державний інспектор з питань інтелектуальної власності Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України Михайло Лука, ці організації активно захищають права своїх членів. Останніми роками в Україні чимало робиться для захисту правінтелектуальної власності. Одним із недавніх прикладів успішної роботи у цьому напрямку стало припинення працівниками Чопської митниці спроби незаконного переміщення через кордон під виглядом горілки відомої турецької марки великої партії спиртного напою невідомого походження якраз напередодні вступу України до СОТ.
З початку цього року до Митного реєстру об`єктів інтелектуальної власності, українські митники вносять «торгові марки». На сьогодні тут зареєстровано 48 об`єктів інтелектуальної власності, однак насправді товарів набагато більше: лише такий бренд як «Аdidas» позиціонує в Україні 369 найменувань своєї продукції. Даними цього реєстру зацікавилися присутні на нараді правоохоронці. Митники ж у свою чергу висловили зацікавлення у отриманні інформації про перебування суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності у реєстрах «сумнівних» підприємств ДПА та МВС. Відтак було прийнято рішення про вивчення питання правомірності і законності взаємообміну такою інформацією.
Учасники зустрічі також домовилися про посилення уваги до експортних та імпортних операцій тих груп товарів, де найбільш ймовірними є порушення інтелектуальної власності. До них митники і правоохоронці відносять насамперед елементи упаковки та маркувальної продукції, комплектуючі, наукоємну продукцію І товари подвійного призначення. Доцільним назвали присутні проведення спільних перевірок фірм, які займаються зовнішньоекономічною діяльністю. Такий «перехресний контроль» дає змогу виявити факти як виготовлення, так і продажу контрафактної продукції. То ж схоже для виробників і торговців фальшивими брендами життя ускладниться, повідомили з прес-служби Чопської митниці.