Закарпатська церковна аномалія: погляд з Києва

На жаль, на Закарпатті церковні, етнічні та культурні питання стали прикриттям для антиукраїнської і антидержавної діяльності. А це вже з суто церковних розборок переходить в сферу загроз національній безпеці України

Закарпатська церковна аномалія: погляд з Києва

25 березня українська урядова делегація на чолі з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем візитувала Ватикан. Щодо змісту переговорів з Папою Римським інформації небагато, а пресслужба Святого Престолу повідомила, що мова йшла про певні гуманітарні акції та «питання, що представляють спільний інтерес». А значить, з великою долею ймовірності, піднімалася й проблема Мукачівської греко-католицької єпархії (МГКЄ), яка діє в Закарпатті. А ситуація там давно вийшла за межі суто міжцерковних стосунків. Чому ж таке напруження навколо МГКЄ?

Прем'єр-міністр України Дмитро Шмигаль під час зустрічі у Ватикані з Папою Римським Франциском, 25 березня 2021

Фото: vaticannews.va

Прем'єр-міністр України Дмитро Шмигаль під час зустрічі у Ватикані з Папою Римським Франциском, 25 березня 2021
 

Дві унії – два шляхи?

Як відомо, в Україні паралельно існують дві греко-католицькі церкви – УГКЦ та МГКЄ. Перша веде свій історичний початок від Берестейської унії 1596 р., мукачівські греко-католики – від більш пізньої Ужгородської унії 1646 р. Причому канонічно обидві були пов’язані з Київською митрополією Константинопольського патріархату.

Здавалося б, чому не можна обидві унії вважати частинами одного історичного процесу. Це дає УГКЦ привід постійно говорити про аномальність розділення церков Володимирового хрещення та ініціювати об’єднання. Наразі МГКЄ ухиляється від прийняття цієї пропозиції, пояснюючи свою окремішність тим, що існує своя особлива «мукачівська традиція», яку потрібно зберегти від розчинення в «галицькій» УГКЦ. Крім того, духовне джерело виникнення МГКЄ, на її думку – це місія Кирила та Мефодія, які начебто хрестили народи, що населяли Закарпаття. Але історично цей аргумент не доведений.

Крім того, популяризатори ідеї кирило-мефодіївського хрещення Закарпаття (яке було раніше Володимирового), наприклад, стверджують, що облогу Царгорода в 860 році здійснили закарпатські русини, а угорська мова має слов’янське походження. Зрозуміло, що ці антиісторичні твердження нівелюють всі спроби довести і факт кирило-мефодіївського хрещення закарпатців-русинів. То невже лише історична традиція може стати на заваді об’єднання вірян одного обряду в межах однієї країни?

Русинський фактор

Канонічно МГКЄ входить до складу Русинської греко-католицької церкви разом зі Словацькою, Угорською, Хорватською ГКЦ, апостольськими екзархатами в Чехії, Сербії та Чорногорії, та митрополією Піттсбурга в США. При цьому в самій МГКЄ вважають себе Церквою-Матір’ю Русинської ГКЦ, яка, втім, не є централізованою структурою та спирається на етнічне підґрунтя: мовляв, русинський народ має унікальну ідентичність, відмінну від української, і тому має право на свою ексклюзивну церкву (включаючи і русинську діаспору).

Фото: mgce.uz.ua

Архієрейське богослужіння у храмі Воскресіння Господнього Мукачівської Греко-Католицької Єпархії, смт Міжгір’я-Поточна, 11 квітня 2021
 

У Словаччині, Чехії та Угорщині русини визнані окремим етносом та нацменшиною. Але «українська» МГКЄ не може довести, що вона – русинська церква. Навіть віряни цієї церкви, звернувшись до Папи з проханням підпорядкувати МГКЄ Верховному Архієпископу УГКЦ (Святославу Шевчуку), наполягають, що більшість в церкві становлять якраз українці. Крім того, для угорськомовних вірян створено окремий вікаріат. Тому, попри всі аргументи МГКЄ, сьогодні це не етнічно-автономна, а географічно-периферійна церковна структура. А посилання на русинство має поганий присмак: адже, на відміну від моноетнічних Угорщини та Словаччини, в Україні це стало синонімом не етнічної самобутності та національно-культурної унікальності, а політичного сепаратизму, підтримуваного країною-агресором – Росією.

Sui juris

У МГКЄ є і своя канонічна «фішка». Мова йде про статус sui juris (самоуправної церкви «свого права», яка керується напряму з Ватикану). В православ’ї це щось схоже на ставропігію – підпорядкування церковної одиниці не місцевому єпископу, а напряму предстоятелю всієї церкви. МГКЄ запевняє, що цей статус надано їй безпосередньо Римом. А тому лише Ватикан може прийняти рішення щодо канонічної долі єпархії.

Але ці запевнення теж викликають багато дискусій. Справа в тому, що статус sui juris надано Русинській ГКЦ. Сама ж МГКЄ користується «по ліцензії» цим самоврядним статусом лише тимчасово, до досягнення внутрішньоцерковної згоди щодо юрисдикції. Нещодавно опубліковано документ, за яким МГКЄ має лише status quo, що тимчасово «захищає» її від переведення в юрисдикцію УГКЦ.

 Архієрейське богослужіння Мукачівської Греко-Католицької Єпархії, Мукачево, 03 квітня 2021

Фото: mgce.uz.ua

Архієрейське богослужіння Мукачівської Греко-Католицької Єпархії, Мукачево, 03 квітня 2021


«Русинська митрополія» – фантом чи стратегія?

Попри свою очевидну периферійність, МГКЄ наголошує на стратегії подальшої розбудови. І в цьому контексті є одна з найбільш таємничих історій, щодо якої ходить багато чуток – це так звана «Русинська митрополія». За переказами, це мала б бути повноцінна наддержавна греко-католицька централізована церква з кафедрою в Мукачевому і власним та справжнім канонічним статусом sui juris. Грубо кажучи, це виглядає як «збирання русинських земель» (Україна, Словаччина, Угорщина, Хорватія, Чехія, Сербія, США). Чутки про такі плани ходять вже давно, і ще у 2012 році тодішній очільник МГКЄ Мілан Шашік жорстко заперечував, що в планах є «Русинська митрополія».

Але замовчування теми або вимоги її не обговорювати лише підігрівають конспірологічні настрої на кшталт «для МГКЄ Закарпаття – то не Україна». Кожні заяви спікерів МГКЄ починають сприйматися з недовірою та дають приводи для широких інтерпретацій. Наприклад, новинарі звернули увагу, що 27 березня цього року апостольський адміністратор МГКЄ Ніл Лущак назвав свою єпархію «Церквою», і висловили припущення, що це не випадкова обмовка. Крім того, певне занепокоєння викликала акція по розповсюдженню в соцмережах «стрічки незалежності» МГКЄ з тим самим написом sui juris та гаслом «Ми є Церква свого права». З канонічної точки зору, єпархія не може сама проголошувати себе повноцінною Церквою, а тому всі ці акції викликають у спостерігачів логічне питання щодо їхньої проміжної та кінцевої мети.

Масла у вогонь підливає той факт, що Ватикан ще в 1995 році був готовий підвищити мукачівську єпархію до митрополії – але у складі УГКЦ. В самій же МГКЄ пояснюють, що на таку трансформацію всередині єпархії немає внутрішньої згоди. Тому в даному випадку МГКЄ мала б почути і з розумінням поставитись до зовнішніх насторожених реакцій. Але мукачівці все зводять лише до заперечень та звинувачень у наклепі.

Фото: zakarpattya.net.ua

Глава УГКЦ Патріарх Святослав Шевчук (в центрі) під час єпископської хіротонії владики Ніла Лущака (справа), Ужгород, 12 січня 2013 р.
 

Політичний антураж

За великим рахунком, весь цей екзотичний статус МГКЄ та її культурні претензії могли би толеруватись в межах концепції релігійних або національних прав і свобод. Але проблема та причина такої пильної уваги до діяльності МГКЄ в тому, що єпархія існує не в сферичному вакуумі. Політична ситуація в Закарпатті вже давно, як в тому мемі, «викликає глибоку стурбованість». Бурхлива історична доля регіону обумовила величезне сплетіння політичних, етнічних, економічних, культурних та релігійних конфліктів інтересів та суперечливих альянсів. І більшість з них небезпідставно сприймається як загроза територіальній цілісності та національній безпеці України.

Про угорську діяльність на зменшення українського впливу в регіоні знають усі. Місцевий політикум, здається, дуже іронічно ставиться до української державності, на словах демонструючи повну українськість. Більшість лояльна угорському впливу, тим більше що це підкріплюється відповідним фінансуванням.

Немає жодних сумнівів, що в регіоні активізується Віктор Медведчук, чия проросійська діяльність стала кісткою поперек горла навіть Володимиру Зеленському. Медведчук втратив загальноукраїнський медіавплив, але ніщо йому тепер не заважає зайнятись розхитуванням ситуації в сприятливих регіонах. Закарпаття – перше з них.

Не останню роль тут грає і церковний чинник. В політичних іграх вже давно бере участь Московський патріархат, який історично був церковним монополістом на Закарпатті, і який послідовно підтримує політичне «русофільське» неорусинство. «Русини» ще в 1991 році почали боротьбу за автономізацію Закарпаття (в 1994 році навіть з’явився проект постанови про проголошення Підкарпатської автономної республіки). Все це переросло в сепаратистський політичний рух. У всіх на вустах бурхлива діяльність священника УПЦ МП Дмитра Сидора, який не перше десятиліття за російської підтримки носиться з проектом транскордонної незалежної держави «Підкарпатська Русь». Один з його колег, «прем’єр-міністр республіки Підкарпатська Русь» та голова «сойму русинів» Петро Гецко в 2014 році на прес-конференції в Ростові погрожував Україні, що русини можуть відкрити другий фронт паралельно з донбаським. І здається, що Московський патріархат був готовий до цього фронту по максимуму.

Фото: cityreporter.ru

Петро Гецко на пресконференції в Ростові

Багато церковних об’єктів побудовано на стратегічно важливих точках, деякі з них – без дозвільних документів (що неможливо без протекції місцевої влади). І це тільки крапля в морі, бо описувати всі антиукраїнські витівки Московського патріархату в Закарпатті – довга справа. Ідея держави «Підкарпатська Русь» або навіть русинської автономії викликає абсолютну алергію у угорців, які самі свого часу вимагали Притисянську автономію.

Все це дає приводи дорікати МГКЄ, що вона (свідомо чи несвідомо) втягує себе в гру на боці не тільки сусідніх країн – Угорщини та Словаччини, але й країни-агресора – Росії. Провід єпархії запевняє, що це лише спекуляції та фантазії прихильників теорії змов. Але факт залишається фактом: Московському патріархату вкрай невигідно об’єднання греко-католиків навколо української ідентичності. Як доказ – свіже відео з вже згаданим о. Дмитром Сидором, який захищає МГКЄ від «асиміляції» з «галицько-українською» УГКЦ. Такий віртуальний альянс між УПЦ МП та МГКЄ наштовхує на певні висновки щодо ролі останньої в розхитуванні ситуації в регіоні.

Кому це вигідно?

В недопущенні приєднання МГКЄ до УГКЦ дуже зацікавлені наші західні сусіди – Словаччина та Угорщина. Не секрет, що у Ватикані в українські справи активно втручається угорське та словацьке лобі, якому регулярно дорікають в цілеспрямованій дезінформації Апостольського престолу щодо ситуації в Закарпатті. Свіжий приклад: 27 лютого архієпископ і митрополит Гайдудорозький Фюлеп Кочіш, очільник Греко-католицької церкви в Угорщині, на особистій аудієнції у Ватикані висловив стурбованість «поширенням українського впливу» в МГКЄ. При цьому він вдався до некрасивої та нечесної маніпуляції: «ми були б дуже раді, якби Мукачево могло зберегти свою незалежність, яка, виходячи з історії, завжди належала йому, оскільки єпархія завжди була безпосередньо підпорядкована Папі Римському».

Фото: dilo.net.ua

Папа Франциск прийняв главу Греко-Католицької Церкви в Угорщині Фюлеп Кочіш Гайдудорозький на особистій аудієнції у Ватикані
 

Але це неправда: коли Закарпаття потрапляло під угорську юрисдикцію, МГКЄ підпорядковувалась угорському єпископу. А коли ці території переходили до складу інших держав, Угорщина наполягала на відновленні незалежності МГКЄ. Власне, як така Мукачівська єпархія з безпосереднім керуванням з Ватикану була створена в 1771 році саме як запорука її незалежності від підпорядкування Егерському єпископу в складних політичних умовах.

Все виглядає як процес повзучого угорського поглинання МГКЄ. І зберегти власну «не-українську» ідентичність мукачівцям не допоможе навіть статус sui juris. В МГКЄ вже створено свій угорський вікаріат, поступово підвищується роль угорської мови в якості богослужбової (українську мову формально не забороняють, але й не вітають). В самій Угорщині русинська мова хоча й має статус мови етнічної меншини, але чисельність її носіїв постійно зменшується. Тому в Угорської греко-католицької церкви є всі можливості позбавитись історичного русинського походження та переформатувати Русинську ГКЦ без жодних сантиментів до МГКЄ та її україномовної пастви. Хотіли втекти від української асиміляції – і потрапили під асиміляцію угорську.

Не полишає надій на підсилення свого впливу на Закарпатті і Словаччина. Попередник Ніла Лущака Мілан Шашік був етнічним словаком. Одним з найімовірніших кандидатів на посаду правлячого єпископа МГКЄ джерела називають Кирила Васіля, теж етнічого словака. Одночасно створено грантову програму Європейського Інструменту Сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна», за рахунок якої активно фінансуються потреби МГКЄ. Хочуть в Римі чи не хочуть, але ці факти теж викликають певну стурбованість Києва, який задається неприємним питанням: чию ж національно-культурну ідентичність сьогодні захищає провід МГКЄ? Та на якій підставі представники іноземних релігійних організацій втручаються у внутрішні українські справи?

Покійний Єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії Мілан Шашік та єпископ-помічник Ніл Лущак

Фото: credo.pro

Покійний Єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії Мілан Шашік та єпископ-помічник Ніл Лущак
 

У всьому винен Ватикан?

27 березня апостольський адміністратор МГКЄ Ніл Лущак оголосив, що сама єпархія не має жодного бажання змінювати канонічний статус, але все залежить виключно від рішення Ватикану, який призначає керівництво єпархії. Раніше Лущак повідомляв, що Ватикан підтримує і «мукачівську традицію», яку треба зберігати.

Однак це перекладення відповідальності на Ватикан виглядає не дуже етично, адже всі попередні спроби Апостольської столиці оформити одну українську греко-католицьку церкву наштовхувались на спротив саме керівництва МГКЄ. Так, єпархія проводить свої внутрішні плебісцити, за якими, наскільки відомо, приблизно половина вірян – за об’єднання з УГКЦ, але 2/3 духовенства – проти. Це їхній вибір, на який держава вплинути не може і не має права. Але згадаємо, що sui juris для МГКЄ мав певне політичне підґрунтя. Сьогодні на положення церков в Україні теж впливає непроста політична ситуація, особливо після 2014 року. І status quo вищеописаного status juris МГКЄ не може тривати вічно.

ЗМІ вже давно звинувачують Ватикан в застосуванні щодо Закарпаття так званої «остполітік» – дипломатичної східної політики, направленої на співпрацю з урядами країн Східної Європи та пострадянського простору.

На жаль, на Закарпатті церковні, етнічні та культурні питання стали прикриттям для антиукраїнської і антидержавної діяльності. А це вже з суто церковних розборок переходить в сферу загроз національній безпеці України, на які держава не має права дивитись байдуже. Ватикан не може ігнорувати кордони пострадянських країн, державний устрій та політичну ситуацію. Загадаймо випадок з головою білоруських католиків Тадеушем Кондрусевичем (уродженцем та громадянином Білорусі), якого під впливом політичної ситуації в Білорусі було відправлено у відставку. Дуже хотілось би сподіватись, що в Римі прислухаються не тільки до закарпатського лобі МГКЄ, але й до українських аргументів. Мудре рішення Ватикану здатне покласти край політичним загрозам з поганим релігійним присмаком, припинити спекуляції та повернути спокій у регіон. Тим більше це було б дуже доречно в умовах загострення на Донбасі.

Богослужння з нагоди храмового празника Благовіщення Пресвятої Богородиці, Мукачівської Греко-Католицької Єпархії, смт Дубове, 7 квітня 2021

Фото: mgce.uz.ua

Богослужння з нагоди храмового празника Благовіщення Пресвятої Богородиці, Мукачівської Греко-Католицької Єпархії, смт Дубове, 7 квітня 2021

 

Тетяна Деркач, Лівий берег

16 квітня 2021р.

Теги: МГКЄ, УГКЦ, Ватикан, sui juris

Коментарі

Нік 2021-05-07 / 23:22:10
Печалька, якщо ці всі з списка українофоби і підтримують цей безпредел в єпархії, утиски всього українського, не що ми так живемо, коли державні службовці ненавидять державу, якій мають служити...

до Ванга 2021-05-07 / 21:04:41
Та а Нашто КОМЕНТУВАТИ Цих...Злодіїв від релігії?(Церква ж Відділена від Держаи-так?А шо ж лізуть Сепари церковні у справи Держави?той -хоча б -о.Петро Бийреш і др)!Но ТА кажіть Ванга? чим НеДовольні(покриваєте Цих..)

Ванга 2021-05-07 / 20:16:56


Перехід на особистості. Коментуйте по суті публікації або коментарів. Коментар видалено. Адмін


до манкуртів 2021-05-07 / 18:22:50
Ось вже й списки готові. Коли машини з брезентом подавати?
Ще треба доповнити списками управи - вони є на сайті єпархіі

до Нік 2021-05-07 / 18:19:18
Якщо 300 священників не туди ведуть - іх "вивести за дужки", а ще краще вивезти, як завжди краще на схід. А разом з ними усіх тих перелічених, що заважають теж. 400000 схвалять.
А та делегація як буде іхати, то через кордон - зробити ім кордон-карантин. Не по мадярських паспортах будуть подорожувати?

Манкурти 2021-05-07 / 18:12:17
СПИСОК НАРОДЖЕНИХ УКРАЇНЦІВ, ЯКІ СТАЛИ МАНКУРТАМИ, ПІДТРИМУЮТЬ СЕПАРАТИСТІВ МАДЯРОНІВ (Чубірки і Ко)
Перечень учредителей юридического лица Благодійна організація імТеодора Ромжі
МАРИНА НУЦУ МИХАЙЛОВИЧ
Адрес учредителя: Україна, 88000, Закарпатська обл., місто Ужгород, ВУЛ.ШОПЕНА, будинок , квартира

СУГАЙ АНДРИЙ АНДРИЙОВИЧ
Адрес учредителя: Україна, 8000, Закарпатська обл., місто Ужгород, ВУЛ.ВИСОКА, будинок 8, "А"

КРИВЕНЬКО ВАСИЛЬ ВАСИЛЬОВИЧ
Адрес учредителя: Україна, 88000, Закарпатська обл., місто Ужгород, ВУЛИЦЯ МЕХАНІЗАТОРІВ, будинок

ДОРЧИНЕЦЬ ИВАН МИКОЛАЙОВИЧ
Адрес учредителя: Україна, 88000, Закарпатська обл., місто Ужгород, ВУЛ.РИЛЄЄВА, будинок

СИЧКА ВАСИЛЬ ГЕОРГИЙОВИЧ
Адрес учредителя: Україна, 88000, Закарпатська обл., місто Ужгород, ВУЛ.БЛАГОЄВА, будинок , квартира

КОВАЧ ВАСИЛЬ ИЛЛИЧ
Адрес учредителя: Україна, 88000, Закарпатська обл., Ужгородський р-н, ВУЛ.СТОЛЄТОВА, будинок , квартира

ЗОМБОР ТИБОР ИВАНОВИЧ
Адрес учредителя: Україна, 8000, Закарпатська обл., місто Ужгород, ВУЛИЦЯ ТРЕБІШОВСЬКА, будинок 8

ЩОКА ВИКТОР СТЕФАНОВИЧ
Адрес учредителя: Україна, 88000, Закарпатська обл., місто Ужгород, ВУЛ.ЗОЛОТА, будинок

УДОВИЧЕНКО АНДРИЙ ГЕОРГИЙОВИЧ
Адрес учредителя: Україна, 88000, Закарпатська обл., місто Ужгород, ВУЛИЦЯ ЗАПІСОЧНОГО, будинок

КАЙТАНОВИЧ ВАСИЛЬ ФЛОРОВИЧ
Адрес учредителя: Україна, 88000, Закарпатська обл., місто Ужгород, ВУЛИЦЯ МОЖАЙСЬКОГО, будинок , квартира

ЧУБИРКО ВОЛОДИМИР ВОЛОДИМИРОВИЧ
Адрес учредителя: Україна, 88000, Закарпатська обл., місто Ужгород, ВУЛИЦЯ СТРІЛЬНИЧНА, будинок "В"

КАЛАМУНЯК МИРОСЛАВА МИХАЙЛИВНА
Адрес учредителя: Україна, 88000, Закарпатська обл., місто Ужгород, ПРОСПЕКТ СВОБОДИ, будинок , квартира

МЕДВИДЬ МИКОЛА МИКОЛАЙОВИЧ
Адрес учредителя: Україна, 88000, Закарпатська обл., місто Ужгород, ВУЛИЦЯ КАПУШАНСЬКА, будинок , квартира

ЛИПЧЕЙ МАРИЯ ПАВЛИВНА
Адрес учредителя: Україна, 88000, Закарпатська обл., місто Ужгород, ВУЛИЦЯ 8-ГО БЕРЕЗНЯ, будинок , квартира

КОСТИВ ИВАН ВАСИЛЬОВИЧ
Адрес учредителя: Україна, 88000, Закарпатська обл., Ужгородський р-н, село Кам'яниця, ВУЛИЦЯ ПЕРШОТРАВНЕВА, будинок "А"

БАДИДА МАРИЯ ПЕТРИВНА
Адрес учредителя: Україна, 88000, Закарпатська обл., місто Ужгород, ВУЛИЦЯ НЕКРАСОВА, будинок

КАЧУР МИХАЙЛО ВАСИЛЬОВИЧ
Адрес учредителя: Україна, 88000, Закарпатська обл., місто Ужгород, ВУЛИЦЯ ШИШКІНА, будинок

До... 2021-05-07 / 15:05:16
Шо пише "Нік" у 12:44:06-Та ДОБАВТЕ з єкс-влади"друзів "України" шо Усе тайно Раніше-З Тим Шашіком...?ЦЕ Ще+ Чубірка Влад(не Той Ч.)

Цікаво 2021-05-07 / 12:59:13
Хто фінансує дану поїздку до Риму? Однозначно, що не ці молоді священики. То Ніл бігає шукає гроші на утримання резиденції та виплати зарплати працівникам, то семінарію бомбанули і збір роблять, а тут раз і така поїздка намалювалась. За цим явно стоять зацікавлені проросійські політичні особи та їх фвнанси.
Висновок один: "Верной дорогой идёте товарищи"...

Нік 2021-05-07 / 12:44:06
Хто є більшість в МГКЄ-300 священників чи 400 000 (чотириста тисяч) вірників, з яких 20 тисяч угорців, 1000 словаків, 100 маргіналів Чубірків, Феничів, Костівих, і т.д., які за гроші і владуповагу продадуть матір рідну, а всі інші українці які хочуть жити молитися в єдності, а не слухати про інтернаціонал, не слухати як їх розєднують як їм брешуть,які не хочуть жити під обнаглівшими мадяронами, фашистами Фенциками, і т.д.

не йметься 2021-05-07 / 09:31:47
З останніх неприємних новин. Наш Ніл Лущак вже цілком пустився берега і намірився повезти відібраних ним молодих священників до Ватикану. Таємна та не уповноважена вірянами делегація мала б повпливати на префекта Конгрегації Східних Церков кардинала Леонардо Сандрі та Державного секретаря Святого Престолу кардинала П'єтро Пароліна. Недосвідчені та залежні від начальства щойно висвячені молоді священники дістали напучення фальшиво свідчити від імені всього духовенства, що начебто більшість в МГКЄ не бажає єдності з УГКЦ. Єпископ підготував купу листів від окремих отців, антиукраїнських громадських діячів, що на утриманні ворожих спецслужб, місцевих політиків з партії ОПЗЖ і контрабандистів від "Рідного Закарпаття".

Just me 2021-05-07 / 00:50:46
1000% - класна величина.
Деріанює нулю.
Вибачте за матеріалізм...

Яден чилядник 2021-05-06 / 20:58:25
До Уточнення
1000%

ребе Шмуль 2021-05-06 / 20:26:51
вірянами якоїсь мечеті. Залік! Добре, що ще до синагоги їх не тулимо

Уточнення 2021-05-06 / 19:40:12


Перехід на особистості коментаторів за відсутності змісту. Коментуйте по суті публікації. Коментар видалено. Адмін


Яден чилядник 2021-05-06 / 17:34:45
До соори
Переглядаючи коментарі вбачається, що ви є найактивнішим аналітиком і всезнаючим експертом у релігійних питаннях (зокрема єпархії нашого краю), що аж занадто вже так сильно переймаєтесь цією тематикою то ж мабуть дуже стурбовані цим питанням. Ймовірно ви ще й глибоко віруюча та духовна просвітлена людина. Було б цікаво дізнатись - до якої Церкви (парафії) ви ходите на Богослужіння, як часто і чи відвідуєте їх взагалі? (якщо не дасте відповідь - не ображусь).

зсередини 2021-05-06 / 17:01:10
Скажемо чесно, на цей раз про спочилого владику Мілана. Його призначення на МГКЄ колись одобрив мудрий та у всьому правдивий, відданий і добрий наш пастирь владика Іван Маргітич, якого ми постійно споминаємо і за якого так ревно молимось. Але одне слід признати. Владика Іван тоді прийняв бажане за дійсне. Оскільки в якійсь мірі авторитарний характер правління на єпархії Мілана Шашіка, а ще більше його нервові реакції на будь-яку критику, разом спричинилися до нинішньої кризи в МГКЄ. Через пам'ять минулого нині часто відмовчуються священники, а разом з ними мовчать і віряни. Це йде глибоким контрастом до початку 90-х, коли Церква тільки-но вийшла з підпілля. Незадоволених станом справ нині багато, але допоки більшість мовчить. Бо досі бояться. Наставники парафій бояться за своє місце в парафіях, за благополуччя власної родини. Бояться виказувати в собі український дух. Це вже засвоєна звичка в МГКЄ, щоб не висказувати публічно те, про що постійно говорять у вузькому колі. А тому все це назріле незадоволення міцно запало в глухе ремствування і пліткування. Але довго так не буде, і це вже помітно.

до ще одного челядника 2021-05-06 / 16:28:56
Смішний цей Петро Береш зі своєю біготнею по архівах, щоб викреслити себе з українців. Не вдастся. Хоча б тому, що не викреслить з пам'яті свого білецького стрия, і також Петра Береша, котрий вважав себе справжнім українцем, та ще й належав у 1941-42 рр. до підпільної націоналістичної організації "Братство ОУН" (бандерівської течії). І це його, стрия Петра Береша, катували влітку 1942 року угорські контррозвідники в мукачівському палаці "Ковнер", як і катували інших з півтора сотні закарпатських хлопців-підпільників. І це він, Петро Береш, сидів і страждав за Україну згодом у тюрмі міста Вац, це біля Будапешта. Хотів би я, щоб нинішній Петро Береш, якось глянув у вічі давно спочилому близькому родичу, і вжахнувся своєму глупству, яким тепер займається. Хоча, про совість і віру тут не йдеться. У нинішніх інше в голові, та й інакша віра. За яку не хочуть і вже не треба страждати.

сорри 2021-05-06 / 15:56:46
"Яден чилядник", нападки та провокації з приєднанням, від'єднанням, приліпленням і т.д." почалися виключно після того, як Юрко Лущак і Ко провокативно і підло, без не те що опитування думки священників і вірян, а й навіть потайки від них проголосили замість МГКЄ окрему сепартистську "русинську" Церкву. Оце й була провокація.
Тому так, "не варто близько сприймати всю цю "зловесну і ненависну жовч", що ллється в коментарях в бік духовенства і вірян МГКЄ" з боку його нинішнього тимчасового керівництва.
А Юркові Лущаку так, "мудрості, витримки, спокою і духовної кріпості", яких йому, насправді, дуже хибить.

Ще єден челядник 2021-05-06 / 15:22:00
Жовч це факти, що згідно відкритих архівів КГБ Словаччини Мілана Шашіка вербували в агенти КГБ, яке вбило Теодора Ромжу може одні і ті ж працівники, що Мілан Шашік забороняв служити службу українською мовою, довів священників до інфарктів і інсультів, зареєстрував на Ніла -Юрія Лущака товариство Теодор всупереч церковним канонам так як священники, тим більше єпископи не мають права займатися підприємницькою діяльністю, що будує Петро Береш на території семінарії АЗС заправку, де буде торгувати нелегальним паливом афера Чубірки, що Петро Береш ходить по архівам рішає документи що він не українець, що Курах брехач на проповідях задурманює голову людям про інтернацчональний край, а сам ненавидить, неокатехуменат очолює родич фашиста мадяра Фенцика, який відправив на той світ тисячі євреїв під час другої світової, такий же українофоб, і ще багато чого прийде час випливе з цього брехливого середовища.
Можете всіх обманути, забрехати, заговорити всьо,порішати, але вам не обманути Творця, який все бачить і все знає, його не обманете

Яден чилядник 2021-05-06 / 13:49:39
Було десь очікувано, що після смерті нашого владики Мілана (нехай спочиває у Бозі) почнуться оці нападки та провокації з приєднанням, від'єднанням, приліпленням і т.д. І це черговий іспит нашої Мукачівської єпархії через який вона мусить пройти і вистояти в котрий раз (не хочеться згадувати про плачевне радянське бачення долі єпархії). Також не варто близько сприймати всю цю "зловесну і ненависну жовч", що ллється в коментарях в бік духовенства і вірян МГКЄ, бо і цю чашу зі смиренням маємо випити. Нехай у всьому буде тільки воля Божа! А владикові Нілу я щиро бажаю мудрості, витримки, спокою і духовної кріпості у всіх його починаннях! Все буде добре і тільки так!!!

НОВИНИ: Політика

02:13
З 1 червня закарпатці зможуть залізницею їхати в Угорщину
19:45
20 травня відбудеться друге засідання другої сесії Закарпатської облради
15:00
35 тисяч закарпатців скористалися послугами служби зайнятості з початку року
03:38
В Ужгородському скансені виставили 40 рушників Ганни Беряк з Кострина
21:10
Від провокацій до популізму: чи є політичне майбутнє в угорської партії FIDESZ після виключення з більшості Європарламенту?
16:36
/ 4
Десакралізація влади як шанс до реального самоврядування
10:12
На Рахівщині пожежа понищила ВАЗ
23:08
/ 4
Поліція розслідує факт порушення рівноправності громадян провокаторами у Берегові
19:16
/ 32
ФОТОФАКТ. У Берегові влаштували чергову "антиугорську" провокацію з неукраїнськими помилками
23:20
/ 26
У понеділок на Закарпаття прибуде словацький ієрарх, що є противником єдності греко-католиків України
14:25
/ 31
Спроби греко-католиків Закарпаття об'єднатися з УГКЦ придушують угорці та словаки, - експерт
15:44
Очільника закарпатських "слуг" покарають максимальним штрафом – рішення фракції
08:55
/ 3
Київський очільник закарпатських "Слуг народу" влаштував вечірку без масок, з конспірацією і салютом
14:51
/ 3
Уповноважений із захисту державної мови звернувся до Закарпатської ОДА щодо мовного інциденту у дитсадку Виноградова
09:47
/ 6
ОДА перевіряє інформацію про можливу відмову прийняття дитини в дитсадок у Виноградові через незнання угорської
17:34
/ 17
Уряд погодив кандидатуру Петра Добромільського на посаду заступника голови Закарпатської ОДА
10:24
/ 21
Закарпатка, що "запустила" головний фейк війни про "розіп'ятого хлопчика", скаржиться, що він негативно відбився на її родині
10:20
/ 27
Київський куратор закарпатських "слуг народу" "відхрестився" від співпраці з одіозним Волошином
21:45
/ 12
Експертиза підтвердила, що "ріднозакарпатський" заступник мера Ужгорода Пинзеник їздив за кермом п'яним – "Магнолія-ТВ"
16:44
/ 56
Департамент освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської ОДА очолить київська мукачівка Марусинець
08:21
/ 45
Брати Андріїви "проштовхують" перейменування вулиці в Ужгороді іменем покійного предстоятеля церкви держави-агресора (ДОКУМЕНТ)
15:38
/ 9
Очільником департаменту культури Закарпатської ОДА стане головред Мукачівського драмтеатру Тищук
15:31
/ 2
Звільнений із посади голови Свалявської РДА Тарабій призначений заступником керівника Мукачівської РДА
14:34
/ 60
"Ріднозакарпатського" заступника мера Ужгорода Пинзеника затримали п'яним за кермом авто
23:59
/ 6
Коли ж, нарешті, посадовці в Україні стануть українськими
» Всі новини