В останні роки вартість комунальних послуг в Україні стає дедалі більше. Це призводить до того, що люди починають замислюватися про альтернативні джерела енергії. Найбільш популярними в нашій країні стали сонячні батареї. Вони перетворять сонячну енергію в електрику, яка потім використовується для освітлення, забезпечення роботи побутових приладів, опалення будинку тощо.
Основним елементом в системі сонячної електростанції є інвертор. Він дозволяє трансформувати постійний струм, що надходить від батареї, в змінний з частотою 50 Гц і напругою 220 (або 380) вольт. Дане обладнання може мати різні характеристики, тому його підбирають під параметри наявної системи.
Різновиди агрегатів
Інвертор для сонячних панелей https://solar-tech.com.ua/ua/inverters%20and%20charge%20controllers/inverters/ випускається в трьох різновидах:
Автономний. Призначений для роботи в будинках, які не під'єднані до лінії електропередачі (або в тих, де можна відключити живлення від мережі). Він працює тільки з сонячною електростанцією і не може брати електрику з інших джерел.
Мережевий. Це більш сучасна модель, яка може працювати паралельно від панелей і електромережі. Дозволяє як приймати енергію в разі її нестачі в нічний час або взимку, так і віддавати її надлишок в мережу, щоб отримувати прибуток за зеленим тарифом.
Комбінований. Може працювати як автономний та мережевий. Має велику кількість налаштувань, що дозволяє провести тонке підстроювання параметрів.
У більшості випадків для приватного домоволодіння вибирають мережеві або комбіновані інвертори. Автономні дешевші, але вони підходять тільки для будинків, які не приєднані до ліній електропередачі.
Щоб вибрати якісний інвертор, який підходить для вашої електростанції, потрібно враховувати ряд параметрів:
Вхідна напруга. Вона підбирається з урахуванням потужності споживання. Якщо навантаження не буде перевищувати 600 ват, то буде досить 12 вольт, до 1.5 кВт — 24 вольт, понад 1.5 кВт — 48 вольт. Враховуйте, що висока потужність на виході збільшує струм на вході.
Пікова і номінальна потужність інверторної станції. Щоб її обчислити, потрібно скласти потужність всього обладнання, яке може працювати в будинку одночасно: холодильник, освітлення, телевізор, комп'ютер, приставка та ін. Враховуйте, що пікове навантаження може перевищувати середнє значення, особливо в момент старту потужної техніки. Також рекомендується робити запас в 20% для того, щоб інвертор не працював на максимальному навантаженні.
Тип вихідної напруги. Вона може бути прямокутною, синусоїдальною, квазісинусоїдальною. Оптимальним варіантом вважається синусоїдальний тип, який підходить для всього обладнання.
Маса агрегату. Чим важче інвертор, тим він надійніший. В середньому на 100 ват потужності повинно бути 1000 грам ваги пристрою.
Наявність системи охолодження. На потужні пристрої встановлюють вентилятори, які обдувають прилад, видаляючи надлишок тепла. Якщо агрегат буде встановлений в будинку, то потрібно вибирати моделі з мінімальним рівнем шуму.
Також слід звертати увагу на наявність в системі захисту. В сучасних інверторах є захист від перегріву, перевантажень, короткого замикання, підвищеної або заниженої напруги. Вона врятує ваше обладнання, просто відключивши його і повідомивши власника про те, що щось не в порядку.
При виборі агрегату потрібно враховувати і температурний режим, в якому буде працювати обладнання. Одні пристрої можна встановити в неопалюваних приміщеннях, другі вимагають плюсової температури для роботи. Корисним буде наявність чергового режиму, який економить електроенергію при її надлишку.