За його словами, шлях Словаччини був подібним до українського, але завдяки дуже успішно проведеній інформаційній кампанії Словаччину прийняли до НАТО, і тепер ця країна виконує функції контактного посольства НАТО в Україні, підкреслив політолог.
Посол Словаччини в Україні Урбан Руснак наголосив, що позиція Словаччини щодо надання Україні ПДЧ в НАТО була принциповою від самого початку. "Але НАТО - це спільнота, яка приймає рішення тільки консенсусом, а в Бухаресті цього консенсусу не було", - зазначив він.
Водночас посол підкреслив, що НАТО консенсуально вирішило, що в майбутньому місце України в Альянсі. "Таке рішення є дуже цікавою формулою. Ніколи раніше НАТО не брало таких зобов'язань перед своїми партнерами. Це зобов'язання не є абсолютним і не означає, що у грудні на засіданні міністрів закордонних справ Україна і Грузія отримають ПДЧ автоматично", - підкреслив Урбан Руснак.
За його словами, Україна повинна виконати своє домашнє завдання - "це питання політичної стабільності в країні, підтримка населення вступу до НАТО". Дипломат висловив розуміння стосовно того, що до грудня більшість українців не підтримають вступ до Альянсу, "але важливо, щоб була позитивна тенденція у цьому напрямку". Треба також провести реформи, зокрема - у секторі безпеки.
Посол запевнив, що Словаччина підтримуватиме Україну на шляху євроатлантичної інтеграції, і процитував висловлювання Президента Словаччини на Бухарестському саміті : "Словаччина буде, - в тому числі й як країна, яка виконує місію контактного посольства НАТО в Києві, - готова подати руку допомоги для того, щоб перша оцінка Вашого прогресу в грудні стала заключною".
У свою чергу екс-посол Словаччини у США, почесний президент Інституту громадських справ /Братислава/ Мартін Бутора звернув увагу на схожість шляхів до НАТО двох країн. На саміті у Вашингтоні у 1999 році Чехія, Польща і Угорщина були офіційно прийняті до НАТО, а Словаччина - ні. Однак, ми почали проводити стратегію фактичної участі в Альянсі. "Де-юре ми не були членами НАТО, але де-факто поводилися як члени Альянсу. Я вважаю , що Україна повина скористатись нашим досвідом у цьому питанні", - сказав М.Бутора.
Він зазначив, що уряду необхідно 24 години на добу проводити інформаційну роботу щодо роз'яснення натівської проблематики. В суспільстві і в армії повинен бути консенсус у питаннях приєднання до Альянсу.
Головне, на думку Мартіна Бутори, - пояснити громадянам, що НАТО - це не лише національна безпека, а й економічне зростання.