На Закарпатті Держсекретар Угорщини агітував за одну з партій – ОПОРА звернулась до МЗС щодо порушення

8-9 жовтня Державний секретар Угорщини з питань національної політики Янош Арпад Потапі під час візиту до Закарпаття, зокрема деяких об’єктів в Ужгороді, Ужгородському та Берегівському районах, здійснив агітацію на користь політичної партії “КМКС “Партія угорців України”. Громадянська мережа ОПОРА зафіксувала ряд фактів, що свідчать про порушення вимог українського законодавства, та звернулась до Міністерства закордонних справ.

На Закарпатті Держсекретар Угорщини агітував за одну з партій – ОПОРА звернулась до МЗС щодо порушення

До повноважень Міністерства закордонних справ України, згідно з пп.. 4-1,6б 86 п. 4  Постанови КМУ №281 “Про затвердження Положення про Міністерство закордонних справ України” належить забезпечення національних інтересів і міжнародної безпеки України шляхом підтримання мирного та взаємовигідного співробітництва з іноземними державами за загальновизнаними принципами та нормами міжнародного права; можливість виступати із заявами, коментарями і роз'ясненнями щодо питань зовнішньої політики України з міжнародних питань; здійснення розгляду звернень громадян з питань, пов'язаних з діяльністю МЗС.

Так, пунктом 1 частини 1 статті 57 Виборчого кодексу встановлена пряма заборона участі у передвиборній агітації іноземцям та особам без громадянства, у тому числі шляхом журналістської діяльності чи у формі участі у концертах, виставах, спортивних змаганнях, інших публічних заходах, що проводяться на підтримку чи за підтримки кандидата (кандидатів) чи суб'єкта їх висування. 

В той же час офіційними спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА зафіксовано наступні факти, що свідчать про порушення Яношем Арпадом Потапі вимог українського законодавства:

1. На офіційному сайті політичної партії “КМКС “Партія угорців України” 9 жовтня розміщено повідомлення про візит Державного секретаря Угорщини з питань національної політики Яноша Арпада Потапі (Державний секретар в апараті прем'єр-міністра з 2014 р., відповідає за національну політику)  в ужгородську угорськомовну школу. У публікації розмістили цитату Потапі, в якій іноземний політик закликає підтримати “КМКС “Партію угорців України” на місцевих виборах в Україні 25 жовтня 2020 року. 

Відзначимо, матеріал на сайті розміщений угорською мовою, тому надаємо неофіційний переклад згаданої цитати: “Щодо майбутніх виборів в Україні, державний секретар зазначив, що дуже важливо, щоб угорці на Закарпатті підтримали угорських кандидатів на муніципальних виборах в Україні 25 жовтня. Янош Арпад Потапі вважає підтримку кандидатів КМКСЗ особливо важливою, оскільки угорці Закарпаття можуть зберегти і зміцнити позиції, які вони здобули на сьогодні”, - йдеться у публікації.

2. 10 жовтня на сторінці цієї ж партії у фейсбуку розміщено відео із промовою Державного секретаря Угорщини з питань національної політики, в якій теж є заклики до угорців, які живуть на Закарпатті, підтримати на місцевих виборах політсилу “КМКС “Партія угорців України”. 

Відео оприлюднене виключно угорською мовою, подаємо угорський текст з відео та його неофіційний переклад. 

“A KMKSZ 1989-ben jött létre ma a legrégebben működő civil szervezet egész Ukrajnában így nyilván Kárpátalján is. Azz itt élő magyarságot fogja össze, a legfontosabb érdekvédelmi szervezete, a magyar kormánynak a szövetséges partnere, Október 25-én nagyon fontos választásokra kerül sor, azt gondolom, hogy a magyaroknak meg kell erősíteniük a politikai intézményrendszerüket is. Ezért én kérek mindenkit, hogy menjen el szavazni, válassza a magyar jelölteket és támogassa a KMKSZ-t”, - йдеться у оприлюдненому відеоролику.

“КМКС була створена в 1989 році і сьогодні є найстарішою неурядовою організацією на всій території України, отже, очевидно, і на Закарпатті. Він об'єднує угорців, що мешкають тут, його найважливішу організацію адвокації, союзного партнера угорського уряду. Дуже важливі вибори відбудуться 25 жовтня, я думаю, що угорці також повинні зміцнити свою політичну інституційну систему. Тому я прошу всіх прийти на вибори, вибрати угорських кандидатів та підтримати КМКС”, - приблизний переклад сказаного на відео. 

3. 9 жовтня на сайті партії розмістили інформацію про візит Потапі у дитячий садочок у Великому Березному. У матеріалі також подають цитату Державного секретаря Угорщини, де є заклик прийти на вибори 25 жовтня та підтримати угорців, адже це допоможе продовжити вже вдалу співпрацю.

“Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár elismeréssel szólt a Nagybereznai Óvodának kialakított épületben elvégzett munkáról. Az államtitkár hangsúlyozta, ahhoz, hogy az intézményrendszerünk hosszú távon is működhessen szükséges, hogy erős érdekképviseletünk legyen mindenütt, ahol magyarok élnek. Arra kért minden kárpátaljait, hogy az október 25-ei választásokon a KMKSZ jelöltjeit támogassák, mert ez teremti meg az alapjait az összefogásnak és az együttgondolkodásnak”, - йдеться у публікації.

Неофіційний переклад: “Державний секретар з питань національної політики Янош Арпад Потапі високо оцінив роботу, виконану у будівлі, призначеній для дитячого садка Великого Березного. Державний секретар наголосив, що для того, щоб наша інституційна система функціонувала в довгостроковій перспективі, необхідно мати чітке представництво інтересів, де б не жили угорці. Він попросив усіх своїх закарпатців підтримати кандидатів КМКСЗ на виборах 25 жовтня, оскільки це створить основи для співпраці та спільного мислення”. 

4. На сторінці Держсекретаря Угорщини Потапі 7 жовтня опублікували допис, в якому містяться заклики підтримати партію “КМКС “Партія угорців України” на місцевих виборах 25 жовтня.  

“Nagyon fontos, hogy az október 25-ei ukrajnai önkormányzati választásokon a kárpátaljai magyarok a magyar jelölteket támogassák‼️A KMKSZ - Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség jelöltjeinek támogatása azért különösen fontos, mert így a kárpátaljai magyarság meg tudja őrizni, vagy akár erősíteni eddigi pozícióit. Hajrá kárpátaljai magyarok! 🇭🇺 Hajrá KMKSZ!”, - йдеться у дописі.

Неофіційний  переклад: “Дуже важливо, щоб угорці Закарпаття підтримували угорських кандидатів на місцевих виборах в Україні 25 жовтня. Támogatás ️ Підтримка кандидатів КМКС - Закарпатської угорської культурної асоціації особливо важлива, оскільки таким чином угорці Закарпаття можуть зберегти або навіть зміцнити свої позиції”.

5. На офіційній сторінці партії у фейсбуку та на сайті політсили розміщували різні матеріали. Зокрема, матеріал про відвідини садочку чи школи. Однак в цих текстах подавали цитату Держсекретаря, де він агітує за політпартію “КМКС “Партія угорців України” - тобто закликає угорців Закарпаття прийти на місцеві вибори 25 жовтня та підтримати партію “КМКС”.

Допис із подібним текстом розміщений і на сторінці політика у фейсбуку, а також є відео, де Потапі угорською мовою звертається до угорців Закарпаття та пропонує підтримати “КМКС”. Відео розміщене на сторінці політсили у фейсбуку.

Крім того, на сайті karpat.in.ua, що є наближеним до “КМКС. Партії угорців України”, за посиланням - http://politic.karpat.in.ua/?p=11902&fbclid=IwAR0yrsCTbt9FsVjZ3lsv7CkWggasazPqp_5Rgu1D8N8zFAcgFNaBjQ3IPVw&lang=uk - розміщена публікація із назвою “Потапі на Закарпатті: угорці краю мають підтримати угорських кандидатів”, де, зокрема, зазначено: “Політик вважає підтримку кандидатів КМКС особливо важливою з огляду на те, що таким чином угорці, за його словами, зможуть зберегти та зміцнити позиції, які вони здобули до цього часу. Державний секретар заявив: якщо політична інституційна система матиме довіру угорців Закарпаття, то зможе багато зробити для досягнення поставлених цілей. Наголошуючи на важливості національної єдності, він згадав про розвиток освітніх, культурних, соціальних, медичних та політичних інституцій. Арпад Янош Потапі повідомив, що в середу на Закарпатті передадуть три ДНЗ, оновлені в рамках Програми розвитку дошкільних навчальних закладів Карпатського басейну: навчально-виховний комплекс «Гармонія» в Ужгороді, дитячий садок «Веселка» в Перечині та дитячий садок у Великому Березному.”

6. На сайті “Карпатський об’єктив”, що належить Товариству угорської культури Закарпаття - http://politika.ko.net.ua/?p=11201&fbclid=IwAR3eou6KUMqHhpOEYMbmOZfFJMkTvwVKbF-nId9VyynIA7DqXfZUA8TfkEk - розміщено аналогічний за за змістом матеріал, у якому зазначено, зокрема: “Важливо, щоб угорці Закарпаття підтримали угорських кандидатів на місцевих виборах 25 жовтня, наголосив під час дводенного візиту в область Арпад Янош Потапі, державний секретар з питань національної політики Угорщини, у телефонному інтерв’ю агенції МТІ”; “Політик вважає підтримку кандидатів КМКС особливо важливою з огляду на те, що таким чином угорці, за його словами, зможуть зберегти та зміцнити позиції, які вони здобули до цього часу. Державний секретар заявив: якщо політична інституційна система матиме довіру угорців Закарпаття, то зможе багато зробити для досягнення поставлених цілей. Наголошуючи на важливості національної єдності, він згадав про розвиток освітніх, культурних, соціальних, медичних та політичних інституцій.”

За юридичною оцінкою експертів Громадянської мережі ОПОРА, наведені публікації засвідчують вчинення Державним секретарем Угорщини з питань національної політики Яношем Арпадом Потапі дій,  які містять ознаки порушення правил проведення агітації на території України.

Громадянська мережа ОПОРА закликає Міністерство закордонних справ України:

  • надати оцінку діям представника високого рангу державного корпусу зарубіжної країни, щодо дотримання ним законодавства України у сфері виборів;

  • вжити заходів, передбачених законодавством в межах компетенції Міністерства закордонних справ України.

20 жовтня 2020р.

Теги: Потапі, КМКС, агітація, Угорщина

Коментарі

Ужгород 2020-11-11 / 09:59:16
Пряме порушення законів України! Покарати негідника, заборонивши в'їзд в Україну

Фікс 2020-10-20 / 15:47:27
Козли

Макс 2020-10-20 / 07:37:00
Агітував угорськомовних за угорськомовних по угорськи,ну не українців агітував за кмкс

12345 2020-10-20 / 07:17:10
Якщо США вмішується у справи то Нормально!
Указуючи кому бути Ген прокурором і скільки

Нема 2020-10-20 / 07:05:52
Там нiякого порушення! А був в ОДА, неприемнi враження! Вродi попав в штаб неприятелiв!

НОВИНИ: Політика

21:45
/ 8
Експертиза підтвердила, що "ріднозакарпатський" заступник мера Ужгорода Пинзеник їздив за кермом п'яним – "Магнолія-ТВ"
16:44
/ 43
Департамент освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської ОДА очолить київська мукачівка Марусинець
08:21
/ 29
Брати Андріїви "проштовхують" перейменування вулиці в Ужгороді іменем покійного предстоятеля церкви держави-агресора (ДОКУМЕНТ)
15:38
/ 1
Очільником департаменту культури Закарпатської ОДА стане головред Мукачівського драмтеатру Тищук
15:31
/ 2
Звільнений із посади голови Свалявської РДА Тарабій призначений заступником керівника Мукачівської РДА
14:34
/ 58
"Ріднозакарпатського" заступника мера Ужгорода Пинзеника затримали п'яним за кермом авто
23:59
/ 3
Коли ж, нарешті, посадовці в Україні стануть українськими
22:27
/ 8
Зеленський звільнив голову Свалявської РДА Тарабія і призначив головою Рахівської РДА Небилу
17:41
/ 3
12 років в’язниці за Путіна
12:20
/ 8
У колишніх співробітників фірм, що мали стосунок до виділення землі Медведчуку на Закарпатті, провели обшуки
14:18
/ 17
Єпископ Ніл вже називає МГКЄ "Церквою", а православний сепаратист Сидор агітує за її sui juris
19:56
/ 7
На проміжних виборах до ВР на Прикарпатті та Донеччині кандидати від Партії угорців України "технічно" набрали 35 голосів на двох
17:02
/ 10
Упійманим на хабарі головою ОТГ на Хустщині є представник ОПЗЖ Михайло Мушка з Керецьок
15:55
/ 21
Дорчі без маски: "скандальна" депутатка Берегівської ОТГ системно ігнорує обмеження карантину
12:14
/ 9
Зеленський призначив головою Мукачівської РДА Едгара Токаря
21:34
/ 3
У четвер в Ужгороді представлять нового прокурора міста
13:38
/ 18
Тищенко очолив обласний партійний осередок "Слуги народу" на Закарпатті
08:59
Кулеба розповів, як у Словаччині вибачалися за "жарт" прем'єра про "Закарпаття в обмін на "Спутник"
06:13
/ 12
У Києві відкрили пам’ятник Президентові Карпатської України А.Волошину
05:24
/ 3
НАБУ намагається отримати дозвіл Панами на притягнення до відповідальності депутата Закарпатської облради Каськіва – "Схеми"
14:24
/ 7
Міністерство освіти спростувало "угорську" заяву щодо можливого незабезпечення підручниками угорською мовою шкіл на Закарпатті
07:13
/ 136
На аудієнції в Папи Римського архієпископ Гайдудорозький просив Святійшого Отця не допустити єдності греко-католиків України
07:47
/ 91
"Під Павлова" Закарпаття "кошмарили" псевдоактивісти з Вінниці, Чернівців, Львова і Херсона
04:53
/ 7
На березневих виборах до парламенту Партія угорців України "технічно" висунула своїх кандидатів на Прикарпатті та Донеччині
03:08
/ 3
У МЗС відреагували на розмову угорського єврокомісара з Брензовичем і Бочкор
» Всі новини