Невмолимий час – двісті років! – зробив своє діло: потьмяніли ікони, почорніла позолота і, що найстрашніше, критично були пошкоджені шашелем дерев’яні елементи. Будь-якої миті усе могло просто обвалитися. Попередній експрес-аналіз засвідчив – найвеличніша сакральна споруда у храмі не підлягає відновленню!
Деякі гарячі голови з церковної двадцятки наполягали на виготовленні абсолютно нового модернового іконостаса, однак настоятель хоаму о. Василь Носа делікатно переконав зберегти існуючий. Опісля разом почали шукати варіанти й вести консультації. Завдання ставилося одне: врятувати святиню, зберегти автентику. Хвала Богові, сучасні технології та інновації дозволяють робити чудеса. Рік напруженої та копіткої роботи – і акурат на храмове свято Першої Пречистої закарпатські майстри з Воловеччини під орудою доктора мистецтвознавства, завідувача кафедри декоративно-прикладного мистецтва Закарпатської академії мистецтв Михайла Приймича успішно завершили реставрацію іконостаса.
Майже детективною є історія Царських воріт – отець Василь Носа свого часу зберіг напівтрухлявий і підточений двохсотлітній витвір народного мистецтва, не дав, як велить традиція, його спалити. І от нині засяяли Царські врата у новій красі, намолені предками і реставровані сучасниками.
Коли громада (сиріч – нація!) об’єднана благородною ціллю – не існує перешкод! Респект усім вірникам, які коштами долучилися до порятунку сакрального шедевру храму Успіння Пресвятої Богородиці в Рахові. Збудована 1792 року ця греко-католицька церква вже давно стала окрасою гуцульського міста.
Олена Масляник
Byby 2020-08-31 / 22:37:12
Як церква розживеться на гроші чи може знайде благодійників то не завадилоб і всі ікони які є в іконостасі відновити бо теж виглядають "замученими" від часу.
Ужгородець 2020-08-31 / 11:07:26
Добре, що є такі священники, котрі розуміють цінність старовини та бережуть її. В багатьох селах варвари на старі дерев'яні церкви набили пластикову ламберію бо це "красіво"... Такий кіч не лікується. Величезний респект Майстрам-реставраторам, котрі здійснили таку кропітку та велику роботуДобре, що є такі священники, котрі розуміють цінність старовини та бережуть її. В багатьох селах варвари на старі дерев'яні церкви набили пластикову ламберію бо це "красіво"... Такий кіч не лікується. Величезний респект Майстрам-реставраторам, котрі здійснили таку кропітку та велику роботу
Автор 2020-08-29 / 23:59:20
Особливий респект - реставраторам Дербалю Василю та Крисі Олександру за сумлінну й фахову працю! Не згадала їх, бо не ... згадала. З об'єктивних причин. Не гнівайтесь, жодних упереджень. Хлопці, ви best!
Нижньоворітець 2020-08-29 / 21:26:10
Мені здається трохи забагато яскравих кольорів, не думаю що такі кольори є оригінальними на цьому іконостасі. Хотів би помилятися.... Але за збереження- великий лайк. Гайчастіше наше суспільство не розуміє без цінності таких речей:(
Приймич Леся 2020-08-29 / 21:18:54
Чудова робота реставраторів заслуговує на те ,щоб імена цих художників були відомі, чого автор статті навіть і не намагалася згадати у своєму матеріалі. Над реставрацією іконостасу працювали випускники Закарпатської академії мистецтв магістри Дербаль Василь та Криса Олександр.
Іршава 2020-08-29 / 18:09:50
Ну і краску подобрали. Ужас!