Михайло Поляк: "У мене за 6 тижнів боротьби з коронавірусом не заразився жоден медик"

Інформація про те, що в Закарпатській обласній інфекційній лікарні другий місяць приймають пацієнтів із COVID-19 і при цьому ніхто з медперсоналу не заразився, стала сенсаційною (аналізи методом ПЛР працівникам проводять регулярно)! Адже на фоні повідомлень, що п'ята частина з усіх заражених в Україні — це саме медики, таке твердження виглядає справді дивно. Тим більше, що й на Закарпатті медиків серед заражених – чверть, а цілий ряд медзакладів — на карантині.

Михайло Поляк: "У мене за 6 тижнів боротьби з коронавірусом не заразився жоден медик"

Нічого дивного, повідомили мені в Обласному центрі громадського здоров'я. У Поляка, мовляв, не інфекційка, а режимний об'єкт, там усе по протоколу, жодних послаблень ні для медиків, ні для пацієнтів. Ну, а де дисципліна — там і результат. Недарма, відтак, закарпатську обласну інфекційку називають кращою в Україні.

То ж при нагоді ми спитали головного лікаря Закарпатської обласної інфекційної лікарні Михайла Поляка, як їм вдається досягати такого результату у боротьбі з COVID-19. А принагідно поговорили про те, наскільки забезпечена засобами захисту головна інфекційна лікарня в області, наскільки мотивовані лікарі, та як організована робота в медзакладі в умовах пандемії.


 

ЛІКАРНІ, ЯК НАША, СТВОРЕНІ ДЛЯ БОРОТЬБИ З ОСОБЛИВО НЕБЕЗПЕЧНИМИ ІНФЕКЦІЯМИ

- Михайле Амброзійовичу, найперше, що я вас спитаю, це звісно про вражаючий результат вашого медзакладу: місяць з коронавірусом — і жодного зараженого працівника. Як?!

- Не місяць, а вже, власне, 6 тижнів. У нас були пацієнти з підозрою на COVID-19 ще до офіційної першої хворої жінки на Закарпатті.

- Тим більше. Тобто це середина березня, коли у вас з'явилися перші хворі?

- Перший лабораторно підтверджений вірус у нас був 26 березня. Тоді ще аналізи ПЛР надсилали з Ужгорода до Києва в лабораторію на підтвердження, ну а в жінки з Мукачева в місцевій лабораторії його виявили 23 березня, і з того дня вона у нас вже лежала. Але доти була угорська сім’я з Доброні, був студент-китаєць. У них COVID-19 не підтвердився, але незалежно від цього ми працювали з ними у засобах індивідуального захисту, бо всі думали, що у них та інфекція таки є. Ми зобов'язані так працювати за протоколом.

- Ви готувалися до епідемії, маючи засоби захисту? Адже на початку всі медзаклади говорили, що їх у лікарнях майже нема.

- У нас була деяка кількість цих засобів на складах. Розумієте, ми інфекційна лікарня і маємо завжди бути готові не тільки до грипу чи гострих кишкових інфекцій. Ми створені для того, аби бути готовими до особливо небезпечних інфекцій. COVID-19 відноситься до таких. Тому запас засобів захисту має бути завжди — респіратори, маски, костюми біозахисту... У мене, наприклад, на 1 січня було 90 костюмів біобезпеки багаторазового користування, також був і запас респіраторів рівня FFP2 і FFP3. Тому що нормальний ґазда у хаті має думати і на завтра.

Якщо говорити, чому в нас ніхто не заразився... У нас в медзакладі два рази на рік незалежно від того, є інфекції чи немає, з 2003 року весь медперсонал здає залік по режимних наказах і в тому числі там є іспит на вдягання/роздягання з костюмів біобезпеки. Вони мені двічі на рік усі здають залік!

- Залік на правильність одягання-роздягання костюмів?

- Так, тут найголовніше — правильно зняти костюм, який уже заражений. Не одягнути — а саме зняти. Щоб медик не торкався голими руками, ділянками шкіри до зараженого костюма, окулярів, респіраторів.

- Це є певна послідовність, я правильно розумію?

- Так, є порядок, і йому треба слідувати, аби цей костюм біозахисту давав ефект і медик не заразився. Від цього й залежить, чи персонал заразиться, чи ні. Але в першу чергу ці костюми повинні бути у наявності. І респіратори. А навчити персонал, як з ним правильно поводитися, вже друга справа. Ось ці два фактори — запорука здорового медичного персоналу в період епідемій.


 

МИ КОРИСТУЄМО БАГАТОРАЗОВІ КОСТЮМИ – ЦЕ ЕФЕКТИВНІШЕ І ДЕШЕВШЕ

- Виходить якось дуже просто, і на фоні того, що ми читаємо, що чверть із заражених коронавірусом в Україні медики — аж не віриться!

- Тому що є багато нюансів! У медзакладі треба правильно розподілити зони — на брудну і чисту, розписати, як медперсонал повинен поводитися в них, де і скільки разів і з яким інтервалом мають обробляти поверхні. Потім, треба правильно організувати роботи зі знезараження.

- Виходить, не лікарня, а режимний об'єкт!

- Так і є. Інакше інфекцію не стримати.

- А скажіть, як часто треба поповнювати запас, зокрема ваш, в обласній інфекційці?

- Я вам можу сказати, що якщо ми користуємося одноразовими костюмами, то нам їх треба на добу 60 штук. У нас мало персоналу — усього 27 лікарів, 53 медсестри та 44 санітарочки. Загалом 124 людини. І це мало, бо у нас все таки 100 ліжок.

Це щоденно один лікар у приймальні у відділенні, один — у відділенні інтенсивної терапії, два лікарі стаціонарні, які обслуговують хворих у боксах, і троє сумісників – це працівники університету, які згодилися працювати у нас на період пандемії – й дуже велике спасибі їм за це. Вони суміщають (у нас на 0,25 ставки всього) — але відпрацьовують повну зміну.

- І от на цих людей треба 60 костюмів щодня, так?

- Якщо одноразові — так. Але ми користуємо багаторазові костюми, це ефективніше і дешевше. Після того, як лікар відпрацював 4-6 годин, він роздягається, їх замочують на певний період у дезрозчині й перуть. На другий день можна знову використовувати. Ми стільки не настачимо одноразових костюмів, тому так працювати економніше. Одноразові користує приймальне відділення та відділення інтенсивної терапії, бо їм треба часто перевдягатися. А ті лікарі, що обслуговують хворих у боксах, користують багаторазові.

- Як часто поповняєте запас?

- Ми надіємося на себе у першу чергу: на власні та на гроші, котрі нам виділила облрада, закупили засоби захисту, маємо запас на 3 тижні. У мене так все розраховано, щоб ми не опинилися в такій ситуації, що все — завтра не маємо з чим працювати. Такого не допускаємо. Також допомагають волонтери та меценати. Стараємося, щоб так було і з медикаментами.


 

“НІХТО СПЕЦІАЛЬНО НЕ ЗАРАЖАЄТЬСЯ”

- Чи можете прокоментувати, чому так багато медиків заражені в інших медзакладах? Йдуть на карантин цілими відділеннями та навіть лікарнями.

- Причину цього мають розбирати епідеміологи, кожен конкретний випадок має бути розстежений. Я не можу це коментувати, тому що не знаю об'єктивних причин.

- Чи передбачена в інфекціоністів якась відповідальність — от як у чиновників є недбалість — за те, що заразився, не дотримався протоколу роботи?

- А якщо це сталося не з вини лікаря? У кожному випадку треба проводити розстеження та розбиратися, чому той чи інший лікар заразився. Може засобів не було, може він не був підготовлений, чи не мав практики роботи з цими засобами захисту — різні причини можуть бути. Насправді, окремо адміністрація кожної установи мала б розібратися в кожному конкретному випадку.

- У вас, лікарів, узагалі це нормально сприймається — заразитися від хворого на коронавірус?

- Ніхто спеціально не заражається, повірте.


 

“100 ХВОРИХ НА ЛІКАРНЮ – ЦЕ ТЕОРЕТИЧНО"

- Як у вашому колективі сприймають пандемію, адже часто читаємо в ЗМІ, що медики в різних регіонах йдуть в відпустку, звільняються...

- У мене дуже хороший колектив. Для того, аби він такий був, його треба виховувати і навчати, я над цим працюю з 2003-го року. У мене дуже самовідданні медпрацівники — як лікарі, так і медсестри, ніхто з колективу не розрахувався з роботи на час пандемії (не враховуючи одного лікаря, який більше не міг працювати за станом здоров'я). Хоча працювати, справді, важко зараз. Пенсіонерів я особисто просив — бо вони в групі ризику, мають деякі хронічні захворювання, але ніхто не написав заяву. У мене всі працюють і, хвала Богу, всі здорові.

- У вас теоретично 100 ліжок для прийому хворих з коронавірусом. Вони усі заповнені?

- Ні, на сьогодні у нас 52 пацієнти.

- Ще два тижні тому повідомляли, що ви перестали приймати хворих: у вас лікарня переповнена?

- Два поверхи повністю заповнені, є ще дитяче відділення, але я маю приймати інших хворих! Є ж менінгіти, гастроентероколіти, сальмонельоз, я зобов'язаний тримати для цих хворих частину ліжок. Тим більше, що ці інфекції циркулюють і їх ніхто не відміняв. Не всі розуміють, що якщо в лікарні є 100 ліжок, то кількість тих, кого можна прийняти з коронавірусом, є значно меншою.

А якщо хворий поступив з підозрою, я його маю тримати в окремому боксі — і таких у мене щодня 5-8 осіб. Вони займають бокс – і ми чекаємо 2 дні результату ПЛР.

Тому 100 хворих теоретично я би міг тримати, якщо би у них всіх був підтверджений діагноз, і інших я би не госпіталізовував.


 

“НЕ БОЇТЬСЯ ЗАРАЗ ТІЛЬКИ ДУРНИЙ”

- У вас режим у лікарні напружений зараз?

- Звичайно, всі вже втомилися. Молодим трохи легше, а є ж іще пенсіонери. Але вони працюють щодня. У мене немає вахтового методу — заїхали на 7 днів, а потім відпочили. Ми не можемо собі цього дозволити із тією кількістю медпрацівників, яка є у нас. Тому працюємо у штатному режимі.

Не боїться зараз тільки дурний — кожен боїться. Але щоранку в нас йдуть нагадування про інфекційний контроль, щоб люди не забувалися, бо медики звикають, адаптовуються і можуть послабити самоконтроль. Але, хвала Богу, мої працівники навчені й ставляться відповідально до роботи: у кожного вдома є сім'я, вони знають, чим ризикують. Тому дуже стараються не захворіти.

- Хворі, які до вас переважно поступають, – важкі, середні?

- У нас троє людей зараз у реанімації — на кисневій підтримці, не на ШВЛ. Більшість мають середню важкість. Легкі — це ті, хто йде на виписку. Чекаємо результати, їх небагато — це чоловік 6 із тої півсотні.

- А як довго в середньому лежать у лікарні з коронавірусом?

- Легкі до нас не поступають. В середньому хворі лежать біля трьох тижнів.

- Це все люди з пневмоніями?

- Так.

- У нас на Закарпатті з кінця минулого тижня йде стрибок захворюваності на коронавірус — плюс 30-40 людей щодня. Це результат свят, як думаєте? Ми вже на піку чи ще ні?

- Думаю, що кількість хворих ще буде наростати тижнів зо два. Ми не досягли піку. У нас є район, де ще не зафіксовано коронавірусу взагалі!

- Так, Міжгірщина! В народі уже анекдоти про це складають, обґрунтовуючи цей факт. Цікаво, чому так? Не тестовані? Чисте повітря? Гірський імунітет?

- Не знаю, але бачите, не хворіють там — це факт. На Закарпатті найгірша ситуація наразі в Ужгороді, Ужгородському районі та Мукачеві.


 

“МЕДИКАМ ХОТІЛОСЯ Б ЯСНОСТІ В РОЗРАХУНКАХ”

- Де беруть сили медики, ваші працівники, аби щодня виходити на роботу?

- Вони втомлені, і не трошки. Але медики налаштовані на те, що будуть працювати стільки, скільки потрібно.

- Потрійний тариф, про який зараз стільки говорять, мотивує?

- О, добре, що ви про це спитали! Бо зараз ходять слухи, що лікарі, які лікують хворих на коронавірус, гроші гребуть чи не лопатами. Так я хочу пояснити людям – що це за 300%. Їх платять тільки за ті години, коли лікар був безпосередньо біля хворого. Якщо хтось думає, що за 24 години чергування — то ні, за кілька годин на добу, коли лікар безпосередньо був біля хворих. У мене за березень люди отримали по 200, 400 грн цієї надбавки. Найбільше по лікарні ця надбавка склала 700 грн.

- Вражає...

- А взагалі, лікар в інфекційній лікарні має від 3826 грн до 4772 грн. Із надбавками та доплатами середня зарплата виходить 5,2 тис. грн, найвища – 7,8 тис. грн. Не знаю, хто б дуже рвався на роботу за такі гроші. Але слухи про потрійні зарплати ходять у народі. А серед медиків тим часом наростає образа. Лікар зараз мав би отримувати ці надбавки за усі 24 години чергування, бо у нього є загроза заразитися протягом усього часу на чергуванні. А так бачимо, що трохи розходяться обіцянки з фактами. Хотілося б медикам, аби була ясність.

- Ви вже мотивуюче відео записали, до речі? Це нині тренд серед медиків. Ваші сусіди з обласної клінічної лікарні вже зі швабрами потанцювали.

- Ні, ми ще не записали. Колеги молодці, але комусь треба і працювати, а не піаритися. Ну а свій фільм про роботу лікарні й боротьбу з коронавірусом – обов'язково зробимо. Але покажемо нашу роботу, танців там не буде.

Тетяна Когутич,УКРІНФОРМ Фото Сергія Гудака

30 квітня 2020р.

Теги: коронавірус, COVID-19, карантин, інфекційка, Поляк

Коментарі

медик 2020-05-14 / 11:18:14
тут щось не чисто. треба громадським організацім перевірити всі випадки зараження. "умене" довіряти не можна

ужгород 2020-05-10 / 23:21:47
Коли епідемія то люди моляться,щоб не було біди, а не влаштовують шоу. В Європі 6-10% медиків заразилися вірусом, на Україні -20%. У мене (Поляка) ні одного. А може не було віруса ?! І тому такі герої. І тому " у мене " не треба поспішати готовити грудь на орден. А краще готовитися до серйозної роботи,як наприклад у Італії.

777 2020-05-08 / 14:46:21
До Володимира
А що ви Володимире дивуєтесь? З обранням Порошенка і по теперішній час у нас діє система ніпель ти їм дуй, а звідтам х...й. Вони чують тільки себе, а інколи і того нечують.

Volodymyr Krasnoholovets 2020-05-06 / 23:48:55
до 777
Ми пропонували до 100 інфекційним клінікам задаром привезти наш лазерний апарат і хай вони починають лікувати хворих. Звертались також до військових шпиталів Києва, Львова і Івано-Франківська. Я писав і телефонував до Міністерства охорони здоров'я - міністру і головному санітарному лікарю, телефонував до Прем'єр міністра і написав йому листа (спочатку електронного), але телефонуючи його секретарям вони повідомили, що електронні листи взагалі ніхто не читає - це так звана повна "діджиталізація" Українського уряду від головного Зебіла. Надіслав рекомендованого листа до Шмигаля - звідти надійшов корінець, що мій лист прийшов до адресата. Але далі справи не йдуть. Держава відсутня. Я навіть не розумію, як м ще тримаємося на плаву... Всі інтереси влади - це як тихо попиляти бюджет на бабло аби ніхто нічого не помітив. Що з цим всім робити? Я гадаю, що потрібна диктатура з відстрілюванням на місцях всіх чиновників і керівників від найвищих посад до найнищих. Можливо, мільйон чи два треба перестріляти і цю біомасу треба переробити в пальний газ використовуючи газифікатори - хоч в енергію це бидло переробити, то буде користь. Без повної чистки діла не буде, буде далі лише гірше.

777 2020-05-06 / 16:01:04
А пана Володимира Красноголовця призначити головним лікарем у Міжгірську райлікарню, хочь і за освітою він фізик, але у зв"язку з карантином зробимо виключення.

777 2020-05-06 / 15:55:40
Михайла Поляка треба призначити міністром охорони здоров"я, хоть один буде тямущий лікар у міністерстві.

Богданка 2020-04-30 / 13:48:37
Кілька років тому мала справу з цією лікарнею. Калап долу і найщиріше захоплення лікарями і організацією процесу лікування інфекційних хворих. Там справді все було, як книжка пише. Дай вам Боже усім здоров"я і достойної оплати ваших старань!

Volodymyr Krasnoholovets 2020-04-30 / 13:42:50
Ну, на оцих світлинах медики виглядають як космонавти.
До чого ми окотилися...
Ще можна уявити таку амуніцію десь в середині 20-го сторіччя,
але в наш час коли всі інфекційні захворювання можна елементарно просто
лікувати простими високо науковими методами - це виглядає варварством, дико.
Хто читає англійською, то пропоную свою замітку
"How we can naturally treat the coronavirus and other infectious diseases"
(як ми можемо природно лікувати коронавірус і інші інфекційні хвороби):
https://www.researchgate.net/publication/340953755_How_we_can_naturally_treat_the_coronavirus_and_other_infectious_diseases

До дописувачки Галина:
тяжкі запалення легенів можна вилікувати дуже просто: закип'ятити каструлю води 5-7 л, вкинути трухи з сіна чи посічених сухих чи свіжих трав - дві жмені. Настояти 2 годин. Відцідити. Замочити в настої старе постирадло, відтиснути, скласти в 3-4 шари. Хворий роздягається, розставляє руки. Укутати його, щоб спина і груди були туго замотані. Далі треба лягти в ліжко і вкритися двома ковдрами, пити потогінні чаї. Лежати до 2 годин. Процедуру повторювати 4-5 днів. Головне - це прогріти груди зсередини і сильно пропотіти. Люди зашлаковані можуть з першого разу не попотіти, навіть з другого також. Але вже з третьої процедури пропотівають точно!

В мене був випадок - сусідський хлопчик 9-10 років з вкрай тяжким запаленням легенів був відправлений з лікарні додому помирати (Печерськ, Київ), бо лікарі вже не могли йому ради дати. Описаною вище процедурою дитина була повернута до життя. Після другої процедури мама за ніч поміняла йому 7 футболок, бо вони були настільки мокрі, що з них не крапало, а лилося. Мені тоді було десь 26-27 років, за освітою я фізик. Але вже мав 7-річну практику з йоги. Ця процедура - це з книги Себаст'яна Кнейпа, 19-е сторіччя.

А ще відомий випадок: Ніколай Морозов, московський революціонер, провів в царських тюрмах на півночі 23 роки: 1882 - 1905 рр. Там він захворів на туберкульоз, кашляв кров'ю. Але вирішив більше не кашляти, почав стримувати кашель. З в'язниці вийшов ЗДОРОВИМ. Сам себе вилікував від відкритої форми туберкульозу перебуваючи в оточенні інших хворих на туберкульоз за умов поганого харчування, холоду і високої вологи. Далі він вивчив сам математику і друкував книжки з диференціальних рівнянь, але найбільше відомий тим, що започаткував новий напрямок в історичній науці - перегляд подій і дат. Прожив 92 роки.

висновок: ближче до природного життя, більше здоров'я і розуму

до-всіх 2020-04-30 / 12:33:37
До Всіх-нижче Шановних!Підтримую-А Шо Дійсно Видати по 10тис грн матер Допомоги Усім-з Цєї Лікарні Даже тим,хто Має хоч-Якесь Там ВідНошення до Лікування Хвороби цього вірусу-Бо Це неБезпечно ДАЙ ЇМ БОГ Усіх Земних Благ Наснаги Настрою і Головне-ЗДОРОВЬЯ і ще Раз ЗДОРОВЬЯ Цим нашим Шановним Медикам обл Інфекційної Лікарні!

Wv T4 2020-04-30 / 08:09:46
Видати премії по 10 тис грн кожному !
Пане Губернатор

Wv T4 2020-04-30 / 08:08:12
РЕСПЕКТ ТА ПОВАГА ТАКИМ ЛІКАРЯМ
ТАКИХ НАМ ТРЕБА ЩОБ ОЧОЛИТИ МЕДИЦИНУ

Галина 2020-04-30 / 07:29:37
Підтверджую слова Поляка. Багато років тому мене витягли жз важкої пневмонії ці лікарі. Низький уклін.

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

15:51
На відшкодування збитків постраждалим від негоди на Міжгірщині та Рахівщині перераховано 6 млн грн
15:25
/ 1
В Ужгороді прооперували чоловіка, що проковтнув виделку
14:29
Закарпаття стоїть на порозі повернення до першого етапу карантину – Петров
12:49
У Перечині вщент п'яний мотоцикліст зіткнувся із припаркованим на узбіччі дороги автомобілем
09:47
Під час пожежі в гаражі на Тячівщині вогонь понищив "Фіат"
09:21
/ 2
89 випадків COVID-19 зареєстровано на Закарпатті за добу та п'ятеро пацієнтів померло
09:12
За добу в Ужгороді виявили 9 нових випадків коронавірусної інфекції, 1 людина померла
11:40
/ 1
На Тячівщині за добу додалося 33 нових випадки COVID-19, 3 людей померло
10:17
Мешканець Золотарьова, що на Хустщині залишив цілу вулицю без газу, зчинивши ДТП
09:42
На Рахівщині поблизу Бребенескула заблукали дві киянки
09:40
У Виноградові пожежа понищила "Ладу"
09:34
На Міжгірщині з Гимби транспортували туриста з Харкова, що травмував ногу
09:30
За добу в Ужгороді виявлено 11 нових випадків коронавірусної інфекції
09:20
Через 200 пачок сигарет українець втратив на кордоні на Закарпатті мікроавтобус
09:15
75 випадків COVID-19 зареєстровано за добу на Закарпатті та 4 пацієнтів померло
02:41
Спалах COVID-19 у Кричові змінив думку селян про коронавірус, – інтерв’ю з сімейною лікаркою
01:16
Президент призначив нову суддю Ужгородського міськрайонного суду
01:10
Іршавщина лідирує на Закарпатті за кількістю інфікованих коронавірусом
00:51
На Закарпатті до сплеску інфікування коронавірусом призвели масові святкування - Ляшко
18:14
17 людей потонули в річках із початку цього року на Закарпатті
15:32
Ситуація із COVID-19 у Мукачеві вкрай невтішна: 344 підтверджених випадки, 37 хворих – в "інфекційці"
14:45
/ 2
У Виноградові компанія молодиків в автівці врізалася в інший легковик
14:37
/ 1
В Ужгороді попередили загрозу витоку газу у багатоповерхівці, що міг призвести до вибуху
10:09
На Тячівщині вночі горів ВАЗ
10:07
На Рахівщині потонув 41-річний чоловік
» Всі новини