В УжНУ презентували книги про закарпатців-жертв політичних репресій (ФОТО)

У четвер, 27 лютого, у приміщенні читальної зали Наукової бібліотеки Ужгородського національного університету відбулася зустріч з керівником редакційно-видавничої групи обласної Книги «Реабілітовані історією» Олексієм Корсуном та директором Закарпатського музею жертв сталінських репресій – Яношем Мешко.

В УжНУ презентували книги про закарпатців-жертв політичних репресій (ФОТО)

Янош Мешко ознайомив присутніх із подіями 1944-1945 років в контексті встановлення радянської влади на Закарпатті та початку масових репресій проти місцевого населення. Були презентовані унікальні світлини та документи даного історичного періоду.

Олексій Корсун представив книги про  репресованих і незаслужено очорнених закарпатців,  жертв політичних репресій "Закарпатські втікачі в СРСР: через табори ГУЛАГу і Бузулук до рідних Карпат. 1939-1949 рр.",  "Закарпатські угорці і німці: інтернування та депортаційні процеси. 1944-1955 рр.", та збірник архівних документів і матеріалів "Взаємодія обласного партійно-радянського керівництва з репресивними органами в період соціалістичної розбудови Закарпаття та його комунізації. 1946 - 1953 рр."

Збірник архівних документів і матеріалів — “Закарпатські втікачі в СРСР: через табори ГУЛАГу і Бузулук до рідних Карпат. 1939—1949 рр.”, що тематично поєднаний з раніше виданим (2008 р.) збірником “Закарпатські втікачі в СРСР. 1939—1941 рр.” висвітлює складну сторінку історії краю, пов’язану з масовим нелегальним переходом громадян Карпатської України (Підкарпатської Русі) в СРСР. Він був спровокований наслідками березневої 1939 року окупації краю та втраченою надією на мирну розбудову своєї щойно започаткованої карпато-української державності.

 Як зазначають упорядники збірника, довготривале замовчування правди про табірні поневіряння краян, які під впливом комуно-партійної пропаганди і своєї перебільшеної уяви про “щасливе життя в країні Рад" наважувались втікати з рідних домівок, відразу попадаючи на радянській території в табори і тюрми НКВС, як і обмежений доступ широкому загалу дослідників до архівних документальних масивів, значно ускладнили процес наукового і публічного висвітлення багато в чому трагічних сторінок нашої минувшини.

До збірника включені документи з фондів державного архіву Закарпатської області (ДАЗО), Галузевого державного архіву СБ України (ГДА СБ України), архіву Управління СБ України в Закарпатській області, більшість яких друкується вперше, а також спогади учасників минулих подій, окремі публікації з періодичних видань і документальних збірників та інші матеріали, що характеризують один з переломних періодів в історії Закарпаття.

До збірника “Закарпатські угорці і німці: інтернування та депортаційні процеси. 1944-1955 рр.” увійшли унікальні документи, які зберігались або ж зберігаються у центральних архівах Російської Федерації - “Особом архиве” Главархіву СРСР, Центрі зберігання історико-документальних колекцій, Російському Державному воєнному архіві, Державному архіві Російської Федерації, Центральному архіві Міністерства Оборони Російської Федерації, Російському Державному архіві соціально-політичної історії тощо.

Значна частина документів - матеріали з архівних фондів СБУ та МВС у Закарпатській області, Державного архіву області, а також з приватних збірок.

Більшість поданих у збірнику документів друкується вперше. Вони  ж дозволяють послідовно простежити розвиток доленосних для Закарпаття подій у повоєнний період, - резюмував історик Сергій Федака.

Збірник є фактично першою спробою систематизувати основні архівні документи радянських урядових та керівних органів державної безпеки, внутрішніх справ, військового командування 4-го Українського фронту на підставі яких фронтові органи НКВС і підрозділи військової контррозвідки “Смерш”, а пізніше — МДБ та МВС, за участю місцевих управлінських і комуно-партійних структур провели у 1944-1946 роках депортаційні акції проти частини населення Закарпатської України, - розповів Олексій Корсун.

У збірнику "Взаємодія обласного партійно-радянського керівництва з репресивними органами в період соціалістичної розбудови Закарпаття та його комунізації. 1946 - 1953 рр." представлений соціально-політичний зріз становища різних верств населення регіону у перші повоєнні  роки. Показано наочні факти спільних силових дій комуністично-партійних і репресивних органів проти місцевих мешканців Закарпаття.

28 лютого 2020р.

Теги: жертви, репресії, книга, презентація

Коментарі

Мигаль 29.02.2020 / 16:57:53
Дуже бим хотів знати, ош кулько людий было розстрілйано, кулько засужено, а кулько лічилосйа методами совіцькойї психійатрійі из 1944 по 1989 гуд (за 45 годув) за русинськый буржуйазный нацийонализм? Ци йе така статістіка у славных органув ЧК?

TIMOFEI STROKACH 28.02.2020 / 17:40:19
Гуляючи в Берегово під♡Золотою Павою♡, чи♡готелем Закарпаття♡то все одно,що гуляща гулянка-дотація під стіною Кремля чи КДБ Луб'янки,з дізайном смерті Нємцова.

НОВИНИ: Соціо

22:16
"Атлет" – повний кавалер орденів "За мужність"
16:54
На 106 році життя померла черниця Ольга Ладжун, яку в дитинстві "удочерив" Августин Волошин Фото новина
14:32
/ 3
У Великих Лучках на Мукачівщині попрощаються з Василем Штефацьком, що загинув у ДТП, повертаючись додому у відпустку з війни Фото новина
11:22
У лікарні в Тернополі від отриманих ран помер Олександр Повпа з Пийтерфолво
23:00
/ 17
Справжні корені Мукачівської єпархії
16:58
/ 1
На Закарпатті торік у 565 закладах загальної середньої освіти навчалося 159 тисяч дітей
15:45
/ 5
Знищити не можна зберегти
15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 5
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 26
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
» Всі новини