Ініціатива реалізовується ГО «Закарпаття-Донбас» в партнерстві з ГО «Громадський Холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» в межах гранту, наданого проектом Ради Європи «Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень». Проект спрямований передусім на здійснення адвокаційних кампаній. Про це розповів Олександр Кореньков, громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ», м.Київ.
«Теми кампаній різні, як і численні проблеми, які хвилюють переселенців, - каже Олександр Кореньков. - Зокрема, це захист права на житло, прав дітей, які постраждали від військових дій та інші. Щодо житла, то діє кілька державних програм для переселенців. Це і фінансування «70 на 30», пільгове кредитування 3% та інші. У своїй діяльності ми прагнемо за активної участі саме переселенців допомогти і місцевій, і державній владі активізуватися у цьому напрямі, почати системну роботу, мотивувати владу, органи місцевого самоврядування покращити ситуацію в цьому напрямку».
Анжела Бабкіна, радниця із соціальної згуртованості в Закарпатській області зауважила, що віднедавна переселенці мають більше шансів бути почутими місцевою владою.
«Велике досягнення для ВПО – це те, що нарешті ВР проголосувала за новий Виборчий кодекс, де враховано права переселенців. І на наступних виборах ми будемо голосувати у громадах. Ми з холдингом «Група впливу» та «Моя нова громада» теж активно працювали у цьому напрямку, здійснювали адвокаційні кампанії. І тепер, коли переселенці отримали право голосу, місцева влада зможе побачити весь свій електорат і наші питання, сподіваємося, будуть вирішуватися трохи швидше тому числі і житлові, - коментує Анжела Бабкіна. - Є певні державні програми, але їх у нас недостатньо. Треба звернути увагу влади саме на це питання, на можливість отримати переселенцями постійне житло від держави, користуючись пільговими кредитами. Тоді ми зможемо повноцінно інтегруватися у громаду».
За словами Анжели Бабкіної, на Закарпатті створений унікальний проект, який може стати прикладом для всієї України. Це зареєстрований переселенцями житлово-комунальний кооператив «Закарпаття-Донбас», якому виділили приміщення територію старої котельні в Ужгороді для зведення житла ВПО.
«Є певні ресурси, об’єкти у містах, які не використовуються і їх можна передати на добру справу. Особливо, якщо це приносить користь багатьом людям, - каже Анжела Бабкіна. – По всій Україні ситуація за 5 років не змінилася, 80% і більше основною проблемою вважають відсутність постійного житла. Наступник крок у реалізації такого житлового проекту в Ужгороді – це оплата проектно-кошторисної документації, на яку необхідно зібрати 1,5 млн грн».
Тетяна Хорошилова, заступник голови Правління ГО «Закарпаття-Донбас» нагадала, що громадська організація створювалась із пріоритетною ціллю: вирішення питання житла для ВПО. «Це здається нам очевидним, але при розмовах в кабінетах питають, звідки це ви взяли, що переселенцям потрібне житло. Ми будь-які наші ідеї, інформацією обговорюємо з цільовою аудиторією- переселенцями. І проект по зведенню житла не просто унікальний. Це одна з ідей, яка вдалася і була підтримана місцевою владою. Це має бути 9-поверхівка з достатньою кількістю квартир, яка реально вирішить проблеми ВПО»,- каже Тетяна Хорошилова.
Ужгородський прес-клуб