Новий освітній закон, яким невдоволені угорці та росіяни, наразі заблоковано у парламенті (ВІДЕО)

Не встигли за новий освітній закон проголосувати, як його вже й заблокували. У центрі уваги – мовне питання. А все тому, що в документі законотворці прописали моделі навчання державною у школах нацменшин. Тож уже традиційно за російську вступилися колишні регіонали. Постанову про скасування цього закону навіть зареєстрували у парламенті. Водночас представникам громадських організацій Угорщини цей закон теж не подобається. Що передбачає документ і як на це реагують безпосередньо у школах – з'ясовували кореспонденти "5 каналу".

Новий освітній закон, яким невдоволені угорці та росіяни, наразі заблоковано у парламенті (ВІДЕО)

В Одеській гімназії №5 учням від початку нового семестру частину предметів викладають двома мовами: державною та російською. Восьмий клас – один із п'яти російськомовних у навчальному закладі. Двомовність у російськомовних класах запровадили поки на уроках фізкультури, трудового навчання, образотворчого мистецтва, основ здоров’я та історії України.

"Були своєрідні протести, але потім ми з батьками розмовляли і говорили про те, що треба щось змінювати, адже дітям у подальшому треба спілкуватися українською мовою правильно, всі іспити – також українською мовою. Тому зараз все добре", – розповідає вчителька історії Олена Аністратенко.

У такий спосіб гімназія готується виконувати закон про загальну середню освіту, ухвалений 16 січня. Українську у школах нацменшин вивчатимуть за трьома моделями:

Перша – рідною мовою навчатимуться корінні народи. Приміром, кримські татари;

Друга – материнською мовою викладатимуть у початкових класах нацменшин, мови яких належать до Європейського Союзу. До прикладу: румунська, угорська, польська тощо. Вже з 5-го класу не менше 20% програми має викладатися українською. У 9-му – не менше 40%. А зі старшої школи всі 60% - державною;

Третя модель стосується, зокрема, російської. Для початкової школи предмети викладатимуть материнською. А з 5-го класу 80% матеріалу читатимуть українською.

В одеській гімназії запевняють: проблем із впровадженням норм освітнього закону не бачать. "Я, дійсно, не бачу проблеми переходу. Для мене 80% не є критичними", – переконана директорка освітнього закладу Ірина Болгарина.

З 2020 року російськомовні школи перейдуть на навчання українською – міністр

Але критичним є для тієї держави, яка через мову розв'язала війну на сході України. Про дискримінацію російськомовних в Україні лементують у Росії. Відповідні заяви ретранслюють народні депутати від фракції "Опозиційна платформа - За життя". Постанову про скасування закону не забарилися – зареєстрували у парламенті.

Водночас, у профільному міністерстві кажуть, що закон про повну загальну середню освіту – це компроміс, якого під час консультацій досягли з представниками нацменшин.

"Ті позиції, які викладені у п'ятій статті закону "Про повну загальну середню освіту" свідчать про рівень цього компромісу, на який могла піти держава в освітньому процесі", – коментує заступниця міністра освіти і науки Любомира Мандзій.

Мовне питання гостро стоїть й на Закарпатті. Так, одна зі шкіл в Ужгороді – угорськомовна. Тут державною викладають українську мову та літературу, фізкультуру та захист вітчизни.

"Суттєвим є питання, чи відсоток викладання української мови залежить від кількості годин, чи від кількості, наприклад, предметів. А це зовсім різні цифри", – наголошує заступниця директора з навчально-виховної роботи гімназії Єва Борисова.

Тим часом представники громадських організацій Угорщини заявляють: пропозиції низки європейських відомств взяті до уваги не в повному обсязі, а термін, визначений законом для переходу на українську мову, закороткий.

"Треба щонайменше до 10 років. Адже люди не підготовлені для того, аби це питання сьогодні ворушити. А законодавство поставило таку наріжну точку, що це повинно бути у 2023 році", – каже голова Демократичної спілки угорців Ласло Зубанич.

Водночас Україна сподівається, що освітній закон налагодить відносини з Угорщиною. Позаяк чільник закордонного відомства Петер Сійярто раніше заявляв: розблокують Комісію Україна-НАТО тільки після внесення поправок до законів про мову та освіту.

Закон про загальну середню набуде чинності після того, як його підпише голова Верховної Ради та президент. Але поки що вони зробити цього не можуть, оскільки наступний сесійний тиждень почнеться 4 лютого. Саме на ньому мають розглянути постанову, що блокує підписання.

Евеліна Михайленко, Руслан Альмухамедов, "5 канал"

26 січня 2020р.

Теги: освіта, нацменшина, угорці, Угорщина

Коментарі

Справедливість 2020-01-27 / 22:14:12
Класно клоун подякував своїм мадярським зедаунам за те, що вони за нього більшість голосів віддали. Молодець, бубочка.

Читач до Катерини 2020-01-27 / 16:15:38
Сідайте на автобус і в берегівський район у школи. Там зустрінете дітей,які ЗОВСІМ не знають ніякої іншої мови, окрім рідної мадярської!!! Хоча наче до тепер вчили українську. І ви далі будете торочити свої мантри про мовне навчання дітей мадярської меншини!!! А потім в автобус і в Magyarország! Прошу там знайти дітей, які є громадяними Magyarország і не знають державної мови і не бажають її знати, бо не вчать!!! Дость спекулювати цим питанням!!! Треба просто вчитись мові держави, в якій Ви проживаєте!!! Чудово зробили свого часу прибалти - не склав екзамен на знання державної мови - не отримав громадянства!!! А що, зараз Magyarország видають свої паспорти без знання мадярської мови? Ні! То чому на українську можна нас...ти?

Макс 2020-01-27 / 08:07:09
До ссорі та хіба Катерина на не зрозумілій вам мові написала?

Макс 2020-01-27 / 08:02:40
Ніка як ви уявляєте приєднання нашої території до Угорщини?

Ніка 2020-01-26 / 23:52:04
Домагаючись обовязкового вивчення української мови угорцями, як і представниками інших націонвльних меншин, держава реалізує програму соціалізації в Україні громадян усіх національностей, розширює, а не звужує права представників національних меншин, забезпечуючи через систему освіти збереження їхніх рідних мов.Угорська меншина зараз схожа на гетто, завдяки "турботі"Угорщини, анклав, де "вибір без вибору" = напрямок один працювати і жити тільки в Угорщину. Але навчатись безкоштовно у нас на Закарпатті, бо та "Україна,яка не дбає про угорців" відкрила Аж 5 факультетів у виші, де викладання ведеться 70відсотків угорською мовою, іншими словами угорськомовних.

Ніка 2020-01-26 / 23:25:38
Ситуація,що склалася сьогодні навколо питання мови освіти угорців Закарпаття, =це наслідок недооцінки Україною можливості переростання питань мови,освіти,культури в інструмент політичного протистояння, тиску задля розв язання Угорщиною далекосяжних стратегічних питань, що загрожують цілості і непорушності території України. "Тріанонський синдром" ще жевріє в правлячих колах угорців. І стратегічна мета = в недалекому майбутньому приєднати Закарпаття до Великої Угорщини....

сорри 2020-01-26 / 19:42:39
Для того, щоби щось довести, треба мати факти і аргументи

Кіса 2020-01-26 / 17:38:35
До катерини ви праві на 100% але не мерегуйтеся і так недокажете ім нічого

сорри 2020-01-26 / 17:12:01
Катерині
На ці ваші будапештські пропагандистські мантри і тут, на цьому сайті, і на інших вже сто разів були відповіді.
Точно такі, точніше - суттєво жорсткіші щодо мови нацменшин, освітні закони діють і в сусідніх євросоюзівських Словаччині, Румунії, Польщі і т.д.
Тому припиняйте скиглит і вчіть державну мову країни, в якій живете.

Катерина до Читача 2020-01-26 / 15:54:41
Ви або не розумієте суть проблеми, або навмисно перекручуєте деякі моменти.
По-перше : учні угорської меншини вивчають державну мову у школах. Предмет - українська мова.
Ніхто з них проти цього не виступає.
По-друге : навіть у часи тоталітарного радянського режиму вони мали змогу навчатися на рідній мові і так само вивчали державну мову....расєйську, як мову "мєжнаціанального абщєнія".
Навіть сов'єти не додумалися нав'язувати мову навчання.
До речі...галичани ненавидять расєйську по тій простій причині, що свого часу сов'єти її їм навязували. Це те , що вони уже у власній незалежній Україні з успіхом навіть переплюнули ! І при цьому не соромляться називати себе проєвропейськими демократами !
По-третє : в Угорщині компактно проживаюча нацменшина має право навчатися на рідній мові і так само окремим предметом вивчати державну угорську мову. Питання лише в тому, що там немає компактно проживаючої української або іншої нацменшини. Все дуже просто....Угорщина за результатом двох останніх воєн не набувала, а втрачала свої території. Так уже склалося.
По-четверте: Угорщина одна з перших країн визнала Україну як незалежну державу в її територіальних кордонах і не заявила та не заявляє територіальних претензій.
По-п'яте: Україна , як держава взяла на себе зобов'язання щодо гарантування прав нацменшин.....в тому числі і право на навчання на рідній мові.....що з успіхом наразі почала ігнорувати.
Українці повели себе як справжні господарі "свого слова"......слово дав....слово забрав.
Тому така реакція наших сусідів. І не тільки угорців......
Навіть наші господарі....вибачте....заокеанські партнери......визнали перегиб України в цьому питанні !!!

Читач 2020-01-26 / 10:51:31
Нехай мадяри та росіяни дадуть відповідь на запитання: чи дозволено учням не вчити державну мадярську та російську мови у їхніх республіках - в РФ та Magyarország а вчитись на будь-якій мові, що забажаєш, назвавши її мовою нацменшин? Чи є таке там у них (в РФ та Magyarország), чого вони вимагають в Україні? В РФ та Magyarország дозволено не знати, не говорити і не вчитись державними мовами?

НОВИНИ: Політика

14:34
/ 3
Ринок дозволить українцю вільно приймати рішення – закарпатський нардеп Петьовка
14:12
/ 3
Зеленський і Орбан зустрінуться особисто попри пандемію - МЗС
00:57
На 22.00 неділі в Україні 475 випадків коронавірусу, 10 летальних – МОЗ
23:11
/ 1
Ярослав Онищук: "Коли сніг зійшов, то перевали були буквально вкриті тілами…"
20:35
/ 14
Медведчук "наїхав" на закарпатських медиків, що не використовують його експрес-тести без сертифікатів (ДОКУМЕНТ)
02:09
/ 5
Офіційний Будапешт і його сателіти на Закарпатті не прокоментували вирок польским екстремістам за підпал офісу ТУКЗ в Ужгороді
01:41
/ 1
Громадян України в Угорщині "в цей особливий період" не будуть штрафувати за протерміновані документи – Сійярто
01:13
/ 2
Сійярто: "Є надія, що в рамках української адмінреформи створять район з центром у Берегові"
11:19
/ 6
Угорський президент позбавив громадянства 8-ох закарпатців
19:57
/ 12
Президент звільнив голову Воловецької РДА Рогову, що лобіювала ВЕС на Боржаві
17:31
/ 2
У Польщі засудили паліїв офісу Товариства угорської культури
01:45
/ 49
У Чомі на Берегівщині КМКС висадив 100 дубів ностальгії за Великою Угорщиною і втратою нею Закарпаття
00:04
/ 10
Ректор Закарпатського угорського інституту Ілдика Орос склала повноваження керівника вишу
19:48
/ 5
Закарпатський нардеп від "Слуги народу" Кривошєєв самоізолювався через контакт із хворим на короновірус нардепом
16:59
/ 9
В Ужгороді ветерани і добровольці попередили владу з приводу капітуляції
00:19
/ 11
У Берегові КМКС створив організацію для захисту фермерів-угорців в умовах земельної реформи
19:56
/ 8
Мер Берегова Бабяк орендує сам у себе елітний джип (ДОКУМЕНТ)
00:28
Спостерігачі ОБСЄ в ОДА з'ясовували ситуацію на Закарпатті
13:54
/ 9
Сійярто летить до Лаврова напередодні українсько-угорських переговорів щодо НАТО
05:07
/ 19
В Ужгороді Нацкорпус і ветерани палили фаєри під стінами ГУ НП
20:22
/ 5
У депутата з Широкого "засвітилися" акції мільярдних компаній (ДЕКЛАРАЦІЯ)
16:03
/ 28
ТОП-5 фейків угорської пропаганди про "утиски" нацменшин в Україні (ДОКУМЕНТ)
04:33
/ 20
"Русинка" Путіна: Тетяна Поп
04:47
/ 8
Послідовники нацистського пропаґандиста пішли у наступ
23:02
/ 16
Подвійна гра Сійярто: що насправді угорський міністр говорив про Україну в ООН
» Всі новини