На Закарпатті конфлікти латентні, але активізовуються за несприятливої ситуації – експерти (ФОТО)

В Ужгороді відбувся ряд заходів за участю представників кількох всеукраїнських та міжнародних громадських організацій, що займають проблематикою миротворчості та врегулювання конфліктів.

На Закарпатті конфлікти латентні, але активізовуються за несприятливої ситуації – експерти (ФОТО)

У місії взяли участь представники дослідницьких організацій, фахівці, що досліджують питання історичної пам'яті, питаннями налагодження транскордонного співробітництва та подолання негативних стереотипів і тощо, повідомили Закарпаття онлайн в Ужгородському прес-клубі.

Андрій Каменщеков, представник організації «Nonviolence International», США, координатор міжнародної мережі громадських організацій «Глобальне Партнерство по Запобіганню збройних конфліктів» понад 27 років займається питаннями цивільної миротворчої діяльності в різних регіонах пост-радянського простору, а також координує мережеву діяльність громадських організацій, що діють в цій сфері. «Ця міжнародна мереж, яка об’єднує організації по всьому світу, виникла 15 років тому у зв’язку з рекомендацією Генсека ОНН Кофі Анана. Розпочалося все з конференції громадських організацій, які могли б сприяти миротворчості, потім ці організації об’єднались у партнерство, було створено 15 регіональних об’єднань, - розказав Андрій Каменщеков. -  У східну європейську мережу входять ГО з України, Білорусі, Росії, Молдови, Болгарії, Румунії та інші. Мережа – це насамперед обмін думками, інформацією, досвідом. Своєрідний місток між різними міжнародними структурами, які займаються миротворчістю та врегулюванням конфліктів».  Мережа також розробляє програми миротворчої освіти, формує громадські місії в різні регіони, щоб вивчити ситуацію безпосередньо на місці. 

Ігор Семиволос, керівник Центру близькосхідних досліджень при Академії Наук України, засновник громадянської ініціативи «Українська миротворча школа». Автор ряду публікацій про стан етнічних меншин, трансформації та врегулювання конфліктів в Україні. Проводить заходи на рівні місцевих громад зі створення «образу майбутнього».

«З 1994 року в значній мірі наша робота стосувалася різних конфліктів та їх вивчення, - каже експерт. -- Багато працювали у Криму, вивчали ісламську ідентичність, конфлікти в Криму. В 2014 році після початку війни з українськими та польськими громадськими організаціями утворили ініціативу Українська миротворча школа, які існує 6-ий рік здебільшого на сході на півдні Україні». За словами Ігоря Семиволоса, конфлікти є завжди і вони різні. Стосовно Закарпаття, то в регіоні конфлікти латентні, не ескаловані, і стосуються вони ресурсів та ідентичності. «Через фокус ЗМІ київських здається, що тут ситуація «на межі», але, якщо самому приїхати і пересвідчитися, то не таке все вибухонебезпечне. Скоріше виглядає як певні розділові лінії, які при певних можливостях активізуються, якщо політична ситуація буде несприятливою».

«Мені завжди цікаво були ідентичності, трансформації, те, як вибудовуються громади. Це те, чим ми зараз займаємося на півдні. Ми бачимо, які зміни відбуваються в громадах, які утворилися, бачимо наскільки потужним є процес, який на першому етапі здавався малоперспективним», - розповів Сергій Данилов, Центр близькосхідних досліджень при Академії Наук України. Науковець має досвід роботи з вивчення сприйняття питань «людської безпеки» в ряді регіонів України, що межують з окупованими територіями (Херсонська область, Донецька область). 

Сергій Гакман, дослідник, історик, віце-президент благодійного фонду «Громадські ресурси та ініціативи» продемонстрував у прес-клубі виставку «Прості особи непростої історії», мета якої -- сприяти розширенню взаєморозуміння представників різнокультурних спільнот в регіонах зі складною і суперечливою історією. Фотоісторії – це досить простий приклад, який  може ефективно працювати і регіонах із складною історією, змішаним населенням, де періодично мінялися кордони, - кажуть експерти. 

 «Ідея виставки виникла з одного фото. Це фото моєї бабусі, яка народилася в Австро-Угорщині, вийшла заміж в Румунії, жила в СРСР, а померла в Україні. Пройшла через 4 держави, через 4 мови, під час режиму Антонеску сиділа в тюрмі, бо була протестанткою,- розповів Сергій Гакман. – І ми знайшли багато таких історій. Хотіли показати цією виставкою показати, що історія неоднозначна, люди різних етносів, різних доль перетиналися, деякі, незважаючи на обставини, стали відомими і всі вони зробили чимало доброго у світі».

18 грудня 2019р.

Теги: конфлікти

НОВИНИ: Соціо

16:25
/ 7
Ужгородські депутати не підтримали мораторій на затвердження нових детальних планів міста
14:27
Ужгородська міськрада виділила 1,6 млн грн на поштові марки для податкової Закарпаття
12:06
/ 2
Через суспільний резонанс мер Ужгорода зняв з розгляду частину "інфраструктурних" проєктів рішень по землі Фото новина
11:12
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Готрою Фото новина
15:07
У ПП "Чоп", "Ужгород" і "Дякове" тиждень перевірятимуться автомобільні ваги, тому можливі затримки
11:15
/ 2
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Чобо Даковим Фото новина
03:06
Перші маршрути поїздів євроколією з Ужгорода будуть до Будапешта, Відня та Кошиць Відео новина
00:03
/ 3
На Сумщині поліг Іван Скоблей з Греблі на Хустщині Фото новина
15:38
/ 2
В Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Чинадієм Фото новина
11:07
/ 1
На Харківщині поліг Михайло Попович з Текова Королівської громади Фото новина
15:26
/ 1
На Сумщині поліг Михайло Іваньо з Виноградова Фото новина
12:35
Поки 73-річна власниця пішла за покупками, в Ужгороді горів її будинок Фото новина
04:11
14 квітня на Закарпатті оголошене Днем жалоби за жертвами російських ракетних ударів по Сумах
02:58
На війні з росією поліг Василь Богаш з Черни Королівської громади Фото новина
03:03
Попри будівництво євроколії на дільниці Чоп – Ужгород, пасажири з Одеси, Полтави та Кременчука зможуть дістатися Ужгорода
16:12
/ 16
В Ужгороді відкрили 23-й в Україні з початку повномасштабного вторгнення McDonald's Фото новина
05:33
/ 7
Селищний голова Дубівської ОТГ Каганець втік від громади, яка вимагала зупинити незаконне будівництво ГЕС Фото новинаВідео новина
04:57
/ 1
На Донеччині поліг Петро Бойко з Білок Хустського району Фото новина
02:01
/ 2
У Вільшинках на Ужгородщині попрощаються з Іваном Ганичем, який 3 роки захищав Україну Фото новина
17:20
Петиція про створення парку "Чорні озера" в Ужгороді достроково назбирала необхідну кількість за 5 днів
03:05
З початку року мукачівський замок "Паланок" відвідали майже 22 тисячі туристів
19:51
/ 3
Львівський експрокурор Ільницький, що влаштував гучне весілля і переховувався у тещі на горищі, прилаштувався у ТЦК на Закарпатті
18:18
/ 1
На війні з росією поліг Андрій Слищенко з Горбка Мукачівської громади Фото новина
11:37
/ 2
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Мирославом Лукачем Фото новина
03:31
/ 6
Автодорогу для "Вітропарків" у пралісах "Ужлісу" будуватиме компанія, пов’язана із родиною мера Ужгорода Андріїва Фото новина
» Всі новини