Неповернення Приватбанку, тарифи та реформи — які умови для траншу від МВФ

Для отримання чергового траншу, МВФ чекатиме від України прийняття закону про неможливість повернення банків екс-власникам, врегулювання тарифів та завершення реформ.

Як відомо, умови меморандуму, текст якого ще готується, поділяються на prior actions (попередні дії) та дії, потрібні для отримання кожного траншу програми.

Співрозмовники "Економічної правди" в Національному банку та уряді називають такі можливі prior actions. Більшість з них Україна уже виконала.

Прийняття бюджету-2020. Одразу після внесення законопроекту про бюджет на наступний рік до парламенту влада дала зрозуміти – до другого читання він зміниться. В плані також було актуалізувати макропрогноз на наступний рік.

Кредитор чекав, якими будуть ці зміни. 14 листопада – саме під час перебування місії в Україні – Рада прийняла кошторис на наступний рік. Бюджет змінився, але в рамках допустимих параметрів.

Закон про повернення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення.

Кримінальна відповідальність за незаконне збагачення була запроваджена у 2015 році. У лютому 2019 Конституційний Суд її скасував, що викликало серйозне занепокоєння з боку міжнародних партнерів. 30 жовтня парламент повернув цю норму в Кримінальний Кодекс.

Формування незалежних наглядових рад в державних банках. Реформа корпоративного управління в держбанках спіткнулась на конфлікті НБУ з Ощадбанком. Регулятор не погодив кандидатури п’яти членів наглядової ради банку, що стало причиною публічного скандалу.

Міністерка фінансів Оксана Маркарова в інтерв’ю ЕП повідомила, що незалежні наглядові ради Ощадбанку та Укрексімбанку будуть сформовані до кінця 2019 року. Зараз відбір кандидатів на фінальному етапі – НБУ погоджує останні кандидатури.

Реформа податкових та митних органів. Розподіл ДФС, повноцінний запуск роботи державної митної та податкової служб – один з пунктів меморандуму.

Восени минулого року уряд анонсував розподіл ДФС. З тих пір становлення кожної із службу відбувається своїм ходом. З останніх подій: 8 грудня оновлена митна служба офіційно розпочала свою роботу.

Врегулювання питання з обмеженнями на комунальні тарифи. У червні 2019 року уряд Володимира Гройсмана ввів граничний рівень цін на 1 Гкал теплоенергії в системі централізованого опалення для міст обласного значення та Києва на рівні 1,4 тис. грн.

Гройсман тоді це пояснював бажанням спонукати місцеву владу вкладати кошти місцевих бюджетів в модернізацію ЖКГ, а також зниженням цін на газ.

Уряд Гончарука нещодавно відмінив ці обмеження, мотивуючи своє рішення тим, що такі обмеження суперечать вимогам МВФ і можуть призвести до втрат місцевих бюджетів.

Зміни в закони про Фонд гарантування вкладів та НБУ. Один з важливих  для МВФ пунктів – убезпечити неплатоспроможні банки від повернення недобросовісним екс-акціонерам.

При цьому передбачається, що екс-власники зможуть отримати компенсацію за понесені збитки внаслідок визнання банку неплатоспроможним, якщо факт цих збитків буде доведено в судовому порядку.

"Ці зміни матимуть на меті посилення повноважень НБУ та Фонду гарантування вкладів. Вони стосуватимуть усіх банків, які вже визнані неплатоспроможними і які можуть такими стати в майбутньому", – стверджує джерело ЕП в уряді.

Зміни матимуть значення не лише для кейсу Приватбанку, але й інших випадків, коли екс-власники банків судяться і виграють суди проти держави. 

"В меморандумі не можна прописати "Гарантуємо не повертати Приват Коломойському". Будь-який натяк на це буде розцінюватися як тиск на суд", –  пояснює співрозмовник ЕП.

Ситуацію ускладнює те, що 19 грудня Шостий апеляційної адмінсуд розгляне апеляційну скаргу держави на рішення Окружного адмінсуду від 18 квітня про скасування націоналізації Приватбанку.

За інформацією ЕП, для МВФ також мають значення реформи, які з різною мірою деталізації можуть бути відображені в меморандумі, мова йде про земельну реформу, анбандлінг Нафтогазу, продовження антикорупційної та судової реформ та стресс-тестування банків.

Детальніше про домовленості України та МВФ читайте у матеріалі: МВФ – Україні: політична підтримка зараз, а транш – потім

11 грудня 2019р.

Теги: МВФ, транш

НОВИНИ: Різне

04:55
/ 1
ОБСЄ занепокоєна законопроєктом Мінкульта про дезінформацію
17:52
/ 1
Більшість українців за вільне використання російської в побуті, але єдину державну українську
15:53
/ 1
80% українців хочуть, щоб держслужбовці говорили українською
03:31
/ 3
Мінкульт оприлюднив законопроєкт про дезінформацію: запрошують до обговорення
01:06
/ 6
Воєнні розвідки України й Угорщини домовились про співпрацю
17:45
/ 2
Росії очікувано не сподобався український закон про середню освіту
03:47
/ 4
Кабмін оприлюднив зарплати урядовців, найвища – в Авакова
04:42
НБУ зупинить заборону ФОПам витрачати кошти з бізнес-рахунків на особисті потреби
18:34
/ 1
Зеленський відкликав проєкт змін до Конституції з децентралізації, розкритикований Заходом
17:30
Київстар робить YouTube, Instagram та інші додатки безлімітними для всіх абонентів
19:01
/ 4
Німеччина і Канада розкритикували законопроект Зеленського про децентралізацію
16:15
Мінцифра та Київстар розпочинають співпрацю у сфері цифрової грамотності
18:11
/ 1
У ВР підтримали позбавлення мільярдних пільг Ахметову та іншим "інвесторам" в "зелену" енергетику
04:09
/ 2
Із 16 січня уся реклама має бути українською – Нацрада
17:11
/ 2
Україна увійшла в топ-3 експортерів сільгосппродукції до ЄС
15:27
Кабмін дозволив інспекційні перевірки бізнесу інспекторами по праці без попередження
07:16
/ 2
ІРАН ВИЗНАВ, ЩО ЗБИВ УКРАЇНСЬКИЙ ЛІТАК
13:37
Київстар запустив новий тарифний план для людей старшого віку
05:23
/ 4
Орбан хоче зустрічі з Зеленським
03:47
/ 2
НБУ заборонив ФОПам витрачати кошти з бізнес-рахунків на особисті потреби
15:02
/ 2
Bellingcat: влітку 2014 Росія обстріляла територію України щонайменше 150 разів
14:55
Україна в повному обсязі отримала оплату за транзит російського газу
14:20
Третина витрат Польщі на газ йде на російську армію - глава PGNiG
05:11
/ 5
До ВР подали законопроєкт по ринку землі в остаточній редакції
22:13
/ 1
В Україні почали діяти нові ціни на газ
» Всі новини