В Ужгороді презентували результати проекту "Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини Закарпаття" (ФОТО)

23 жовтня у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту відбулася презентація результатів проекту "Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини Закарпаття" та прес-брифінг для регіональних ЗМІ.

В Ужгороді презентували результати проекту "Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини Закарпаття" (ФОТО)

Відкрила презентацію керівник проекту, директор КЗ "Обласний організаційно-методичний центр культури" ЗОР Ганна Дрогальчук. Вона розповіла про роботу колективу над проектом, створення онлайн ХАБу та презентувала каталог в якому йдеться про майстрів та традиції, що успадковуються віками.  Відзначила, що створення ХАБу надасть можливість за допомогою Інтернет сайту поринути у чудову мандрівку унікальним краєм, віртуально побувати у цікавих куточках Закарпаття, дізнатися про давні традиції котрі досі побутують та запросила всіх цей сайт відвідати (NKS.ZakfolkcentEr.info).

Менеджер проекту Олеся Павлюк ознайомила присутніх із його змістом. Зокрема, у ході проекту однією із найцікавіших складових стало проведення шести надзвичайно цікавих для підростаючого покоління місцевих громад майстер-класів Команда перейняла досвід культурних практик народного музикування від Олекси Томишина, традицію лозоплетіння від Віри Вучкан, гуцульського вовноткацтва від Миколи Кокіша, техніку великоберезького ткацтва від Ольги Баков, давню рецептуру приготування колочавської ріплянки від Марії Маркович та традицію лисичовського ковальства від Михайла Пилипчинця.

Окрім створення 8 документальних відеофільмів та проведення майстер-класів, значною ділянкою роботи у проекті було створення мережі фахівців із нематеальної культурної спадщини. Задля цього було проведено обласний навчальний семінар-практикум в селі Лисичого, в якому взяли участь науковці, історики, філологи, мистецтвознавці, фольклористи, керівники закладів культури і мистецтв, спеціалісти районних  методичних центрів. Для них підготовлено методичні рекомендації «Збережемо традиції краю», щодо просування кращих зразків традиційної культури до регіонального та національного переліків. В ході роботи семінару було підписано Хартію про співпрацю між Цетром культури та фахівцями з нематеріальної культурної спадщини.

Бренд-менеджер, керівник проєкту "Туристичний інформаційний центр Закарпаття" Олександр Коваль розповів про свою ділянку роботи над грантом. Він пояснив, що таке нематеріальна культурна спадщина, як її ідентифікувати, сформувати бренд, зробити привабливою для туризму, перетворити у джерело соціально-економічного розвитку місцевих громад було створено 13 відеолекцій, які вже знаходяться у вільному доступі.

В рамках реалізації проекту,  для підсилення промоції елементів НКС  командою була здійснена підготовка та видання каталогу «Майстерність, що успадковується поколіннями». Шанувальники народного мистецтва знайдуть там багато цінної інформації про ткацтво, лозоплетіння, ковальство та інші народні промисли Закарпаття. До слова, текст каталогу перекладено на англійську, що зробить інформацію доступною для читачів усього світу.

Продюсер телепрограм, керівник продакшн студії "adverDante" Михайло Данканич розповідав про створення фільмів, присвячених традиціям нашого краю. 

Присутні мали нагоду проглянути відеофільми про людей, які прославили карпатський край своїм мистецтвом. Зокрема, про чудового майстра, коваля Михайла Пилипчинця з села Лисичово, що на Іршавщині, який вже не одне десятиліття береже й популяризує традиційне ковальство краю, а також  – про виготовлення бринзи.

На презентації проекту «Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини» Ганна Дрогальчук та Михайло Данканич підписали меморандум про співпрацю між Обласним організаційно-методичним центром культури й Агенцією регіонального розвитку та транскордонного співробітництва Закарпаття.

Серед виступаючих та гостей представники місцевої влади, майстри народних художніх промислів та працівники культури, які були задіяні у реалізації грантового проекту. Зокрема Іван Шоля, голова села Нижнє Селище, Володимир Шепета, начальник відділу культури Рахівської державної адміністрації, Ласло Галас, начальник відділу культури і туризму Берегівської районної державної адміністрації, Василь Коцан, директор  Закарпатського музею народної архітектури та побуту, Олександра Гаркуша, директор видавництва та інші.

На завершення презентації ведуча Маріанна Ганькович, а разом з нею і вся команда проекту висловила сподівання, що зроблена ними робота приверне увагу широкої громадськості, зокрема творчої еліти, керівників органів місцевого самоврядування  до проблеми збереження та популяризації нематеріальної культурної спадщини краю, змінить відношення місцевих громад до традиційної культури, допоможе переосмислити її цінність та знайти в ній вигоду для економічного розвитку Закарпаття та України загалом.

Керівник проекту Ганна Дрогальчук в свою чергу висловила вдячність всім, хто взяв участь у реалізації грантової програми, всіляко допомагав у його здісненні.

Для репрезентації одного із обраних елементів нематеріальної культурної спадщини проекту у залі, де проходила презентація проекту була розгорнута експозиція «Світ мережива» великоберезького човниково-перебірного ткацтва та фотовиставка. Над нею попрацювали працівники Центру культури Наталія Стегура, Олена Ваш, Оленка Гайдук та Олеся Павлюк.

Святковий настрій присутнім створював народний аматорський ансамбль народної пісні "Розмарія", який виконав в’язанкку закарпатських народних пісень. Фольклорний  колектив «Боржоварі» своїми музичними композиціями створив неймовірну атмосферу угорської культури.

Результати зробленої роботи сприяють збереженню та популяризації нематеріальної культурної спадщини нашого краю, поширенню її далеко за межі України. 

Проект "Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини Закарпаття" реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.

Володимир Мишанич, 

 
25 жовтня 2019р.

Теги: презентація, проект, результати

Коментарі

культура 2019-10-25 / 15:44:15
Історія взуття на Закарпатті(хто досліджував,які джерела)?Істрія взуттєвих фабрик?

НОВИНИ: Соціо

14:23
У Барвінку під Ужгородом волонтери будували вольєри для безпритульних тварин
13:48
Держстат порахував, скільки закарпатців користуються інтернетом і телебаченням
13:10
У мисливських угіддях Закарпаття триває облік чисельності диких тварин
01:53
Закарпатських реабілітологів навчатимуть на семінарі в Чехії
19:08
/ 13
Звільнено третього члена "лісової мафії" Мурги - директора ДП "Ужгородське ЛГ" Василя Кия (ДОКУМЕНТ)
16:39
/ 7
На Закарпаття приїде заступник міністра освіти і науки України
15:06
/ 2
Ігри ІІ туру Закарпатської ліги КВН пройдуть в Ужгороді 6 та 13 березня
14:56
На черговому засіданні виконкому в Ужгороді поговорять про тарифи на послуги з поховання та на платні медичні послуги у пологовому
12:06
Закарпатські пластуни провели 20-ий лижний табір "ФЕСТ"
16:58
/ 1
В автівці угорки, що перетинала кордон на Закарпатті, знайшли 225 пачок сигарет
16:46
/ 1
При в'їзді в Україну на Закарпатті у водія мікроавтобуса вилучили 180 л кокосового молока
16:32
Торік на ділянці Мукачівського прикордонного загону затримали 48 нелегалів і вилучили 33, 5 кг наркотиків
16:28
У Тячеві з вини нетверезого водія зіткнулися два ВАЗи
13:32
На Виноградівщині розпочалася операція "Первоцвіт -2020"
13:26
Ужгородський університет отримав у 2020 році збільшене на 21,9 млн грн фінансування
12:36
Зимовий карантин в Ужгороді жодним чином не позначиться на інтенсивності роботи учнів
10:38
/ 1
Як зміниться проєкт перспективного плану формування територій громад Закарпатської області
09:29
/ 1
В Ужгороді відбулося громадське вшанування пам'яті героїв Небесної Сотні
09:21
В Ужгороді презентували видання відомих дослідників
03:24
/ 1
Основні загрози для тварин Закарпаття становлять вірус африканської чуми свиней, високопатогенний грип птиці та сказ
02:14
У Барбові на Мукачівщині селяни протестували проти бездоріжжя
01:30
/ 8
Вслід за Мургою, попри незгоду Рахівської РДА, звільнено директора ДП "Великобичківське ЛМГ" Юрія Сойму (ДОКУМЕНТ)
18:18
/ 8
Завдяки громадськості влада Ужгорода звернулася до правоохоронців через зрізані у Боздоському парку дерева
18:11
/ 3
У Берегові готуються до 17-го Міжнародного фестивалю вина
18:07
Форум активних громадян проходить сьогодні в Ужгороді
» Всі новини