МЗС України: Угорщина намагається створити на Закарпатті анклав

Основною проблемою є так званий угорський іредентизм - політика возз’єднання територій, який засліпив прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана та його соратників

МЗС України: Угорщина намагається створити на Закарпатті анклав

Перед парламентськими виборами в Україні відносини Києва та Будапешта знову загострились. Причиною стали візити на Закарпаття топ-посадовців з Угорщини, де вони брали участь у зустрічах з кандидатами в народні депутати від угорської спільноти. За словами українського МЗС, Україна рекомендувала утриматись від таких візитів і запросила угорських колег спершу відвідати Київ. Голос Америки поговорив про це з міністром закордонних справ Угорщини Петером Сійярто. В розмові з нами він звинуватив українське МЗС у брехні й сказав, що в Київ його ніхто не запрошував.

Після публікації інтерв’ю ми поспілкувались з його українським колегою - тимчасовим виконувачем обов’язків глави МЗС Єгором Божком. Про те, як Україна відреагує на візити угорських посадовців на Закарпаття, чи було таки запрошення відвідати столицю, і на які кроки готовий Київ, аби налагодити відносини з Будапештом - читайте в нашому інтерв’ю.

Як МЗС може прокоментувати нове загострення українсько-угорських відносин?

Ускладнення в українсько-угорських відносинах походять не з України. Основною проблемою є так званий угорський іредентизм (політика возз’єднання територій, - ред.), який засліпив прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана та його соратників. В останні роки це створює проблему не тільки для України, але й для низки країн-членів ЄС.

Ключовою розбіжністю між Києвом та Будапештом зараз є те, що ми називаємо тих, хто мешкає в Закарпатській області громадянами України угорського походження, а Будапешт вважає їх угорцями, що мешкають на території Закарпаття. І тут я підкреслюю - Закарпаття, навіть не Закарпатської області України.

Київ не погоджується з кінцевою метою політики іредентизму уряду Орбана, а саме створенням угорського анклаву на території України. Це те, чого вони добилися в Сербії, і чому протидіють Словаччина та Румунія.

Міністр Сійярто каже, що в Київ його ніхто не запрошував, хоча перед тим заступник голови Офісу президента Вадим Пристайко заявив, що такі жести були. Запрошення було?

Про це говорив не тільки пан Пристайко. Дивіться, в своїх діях угорська сторона вже не перший рік застосовує тактику шантажу, маніпуляцій та перекручування інформації.

Коли ми зрозуміли, що угорська сторона розпочала серію візитів у Закарпатську область для участі в агітації, ми звернули їхню увагу на те, що це може трактуватися як втручання у внутрішні справи України

Свій візит у Закарпатську область пан Сійярто виправдовує тим, що його запросив член українського парламенту. Мова йде про Василя Брензовича. Але він є також кандидатом в народні депутати на цих виборах.

Ми про це згадували з міністром Сійярто, він не заперечував, що це кандидат в депутати. Але все-таки: запрошення від Києва було?

Щоб розставити всі крапки над “і” і пояснити, як все це відбувалося. Дійсно, коли ми зрозуміли, що угорська сторона розпочала серію візитів у Закарпатську область для участі в агітації, ми звернули їхню увагу на те, що це може трактуватися як втручання у внутрішні справи України, що це є порушенням закону, і що це викликає резонанс у суспільстві.

Ми попросили відкласти до завершення виборчої кампанії, тобто по суті на один тиждень всі візити. А також запропонували пану Сійярто розглянути можливість приїхати спочатку в Київ, де зустрітися з Офісом президента, я б із задоволенням зустрівся б з паном Сійярто. А потім разом поїхали б в Закарпатську область і взяти участь в усіх заходах. У відповідь від посла я отримав: “Ні, ми маємо право підтримувати угорців в Україні, і ми поїдемо”. Власне так це і відбувалось.

Наскільки я розумію, ця розмова була за день до візиту пана Сійярто на Закарпаття, і офіційного запрошення не було. Так?

Справа в тому, що ми запропонували розглянути угорській стороні таку можливість. Якщо б ми отримали схвалення такої ідеї, звичайно - в ту ж годину вони б отримали запрошення. Запрошення в дипломатії не обов’язково мають передаватись у паперовій формі. Достатньо просто усно повідомити про це посла. А весь процес дипломатичних контактів з угорською стороною триває вже досить давно. Зустріч в понеділок була лише однією із серій контактів на різних рівнях з цього приводу.

Питання в тому, що стаття 74 закону України про вибори народних депутатів абсолютно чітко забороняє іноземцям брати участь у будь-яких заходах, організованих за підтримки кандидатів у народні депутати. Таким чином пан Сіярто, відвідавши Закарпаття на запрошення Василя Брензовича, прямо порушив український закон.

Ви кажете, що міністр порушив закон. З боку України будуть якісь санкції, чи ви будете діяти дипломатично?

МЗС доповіло про цю ситуацію президенту України, і наразі ми не налаштовані давати подальшого ходу цій справі. Ми продовжуємо працювати з угорською стороною в рамках дипломатичного протоколу та етикету. Ми намагаємся тримати максимальну конструктивність і добросусідськість. Втім нам не завжди це виходить.

Як президент на це відреагував?

Президент з самого початку був налаштований на конструктивну і взаємовигідну співпрацю з Будапештом. І я переконаний, що незважаючи на ці прикрі дії угорської сторони, ми все-таки зможемо найближчим часом вийти на такий діалог.

Плануються якісь кроки після парламентських виборів?

Думаю, коментувати ці речі - це парафія Офісу президента. Але МЗС вже доповідало президенту про суть проблемних питань українсько-угорських відносин. Ми внесли низку пропозицій, частина з них вже реалізовується. Також очікуємо відповіді від угорської сторони щодо їхньої готовності перейти до конкретних обговорень.

Пан Сійярто декілька разів у вашому інтерв’ю повторив, що Будапешт дуже позитивно сприйняв сигнали Володимира Зеленського і розраховує на нього в тому, що всі питання будуть врегульовані.

Я знаю зміст розмови Зеленського зі своїм угорським колегою, і я знаю, до яких недипломатичних кроків останнім часом вдавалась угорська сторона, щоб нейтралізувати українське МЗС. Я надіюсь, що вони розраховують на Володимира Зеленського не в тому контексті, щоб скористатися перехідним періодом після виборів в Україні й максимально добитись всього того, чого прагне Будапешт. А щоб в дусі взаємовигоди і врахування обох сторін вирішити всі питання. Київ на це давно налаштований.

Про який саме тиск з боку Угорщини ви говорите?

Я не хотів би вдаватися в деталі. Це внутрішні питання, які наразі не потрібно виносити на широкий загал.

Угорщина в діалозі просить внести зміни до закону про мову. Зокрема ті, які стосуються медіа, культури, і мови викладання в школах. Україна готова йти на ці поступки?

Закон про мову містить чітку вимогу: розробити найближчим часом окремий закон, який би регулював використання мов нацменшин. Україна вже почала розробку цього закону й готова взаємодіяти в цьому питанні з усіма нацменшинами та сусідніми країнами, крім Росії, звичайно. Ми вже запропонували це угорській стороні, але відповіді поки не отримали.

Щодо мови викладання - я переконаний, що Верховна Рада наступного скликання ухвалить цей законопроект із необхідними правками в цілому. Більше того, ми готові іти далі. Ми готові розробити законопроект про використання мов національних меншин країн-членів ЄС, й із задоволенням приймемо консультативну допомогу Будапешта.

Україна і МЗС в жодному разі не налаштовані на подальший скандал у відносинах між Україною та Угорщиною. І тим більше не налаштовані на жодну конфоронтацію. І ми про це повідомили угорську сторону. Ми залишаємо відкритою пропозицію розробити пакет заходів для нормалізації наших стосунків і повернення до добросусідських відносин.

Натомість ми бачимо спроби впливати на виборчий процес в Україні, щоб посилити контроль Будапешта над українцями угорського походження в Закарпатській області.

Але я переконаний, що вже починаючи з наступного тижня, після завершення виборчої кампанії ми повернемось до діалогу з угорською стороною. У Києва тут є свої червоні лінії, такі ж червоні лінії, як і в Будапешта. Але наш компроміс лежить далеко від червоних ліній, і ми налаштовані досягти його вже найближчим часом.

Є вислів, що компроміс - це коли всі однаково незадоволені. В чому полягає компроміс для України тут?

Думаю, тут компроміс може бути якраз зовсім інший, коли всі будуть задоволені. Головне - стримувати свої амбіції і апетити.

 

Остап Яриш, Голос Америки

20 липня 2019р.

Теги: Угорщиа, іредентизм, угорці

Коментарі

1972 2019-08-08 / 13:35:56
Вуву думає ,що він розумний.Тоді мовчи і подумають,що ти розумний.Політолог.

Кіса 2019-07-23 / 07:49:48
Поланя не мерегуйся нич у мадяру ся не змінит но а нас вітаю опять перемогли баблоси

Поланя 2019-07-22 / 22:40:46
Но, усьо. Упала мадяром ложка у помиі. Сегинятка. Шо пак типирька робити будуть? Вже пинязі із Пешта не дустануть?

до адміна 2019-07-22 / 21:45:06
Адмін, вітаю - сьогодні на одного читача стало менше!

до муму 2019-07-22 / 19:09:46


Хамство і перехід на особистість коментатора. Учіться дискутувати цивілізовано, за допомогою фактів і аргументів. Коментар видалено. Адмін


До сосори 2019-07-21 / 14:53:57


Флуд, хамство і перехід на особистості коментаторів. Коментар виделено. Адмін


Вуву 2019-07-21 / 11:09:23
Щодо анклаву.
Навіть кровожадний джугашвілі ... Я навіть сам цьому дивуюсь ...
Йіх (хунів) звідси не переселив по просторам по безкрайнім.
То був би зараз святий спокій.
Тому вони сиділи тихенько і не рипались аж до 56 року.
І наші краяни теж до них не кидались ... Простили йім смерті вбитих і закатованих під час йіхнього правління
І повальнойі хуняризаційі області.
І от від 1992 почалось.
Хоча шанс по нормальному "влитись" в наше суспільство був... і Є.
Бо якби наші на них кидались з ножами то тодіб була причина або так анклавом триматись далі ... Або всім звідси вийіхати.
А вони ні... Все по свому і до тепер окремішно .
Так як і всяка допомога яка надходить звідти. Дають свойім а кажуть що помогли області.
А в загальному значить всій Украйіні.
А йіхній какаду так і заявляє аж піря на голові догори підіймається .
І шо далі ... З такою політикою ?

сорри 2019-07-21 / 11:05:27
співпрацюєте

сорри 2019-07-21 / 11:04:44
Magyar-Hun, ви вкотре продемонстрували типовий стереотип національного мислення мадярів.

Насправді до поділу Модьорорсагу призвела співпраця з нацистською Німеччиною, Гітлером.

Уроків ви з цього не винесли, тому тепер, коли весь цивілізований світ протистоїть Путіну, ви знову зпівпрацюєте з силами темряви, намагаючись поширити їх територію, з якої вас лише нещодавно витягли.

Я вже неодноразово писав, що результатом такої недалекоглядної політики буде те, що кордони Угорщини незабаром звузяться до обрисів берегової лінії Моргіт-сігету.

Це в кращому разі, за сприятливого для Угорщини розвитку подій.

Вуву 2019-07-21 / 10:49:04
Не зовсім так.
Для того щоб Чалого зробити міністром МЗУ ... Спочатку потрібно звільнити з тойі посади яку він зараз займає ... Ну і звичайно передати справи ("в нові руки"). Все це потребує час.
А от перепризначити його за пару днів ... зЄля точноб не зміг.
При такому призначинні наші сусіди отримають досить потужну противагу свойім неадекватним діям ... А сам зЄ зможе переключитись на інші важливі державні справи.

Magyar-Hun 2019-07-21 / 10:35:45
Анклав зробив із нашого краю Й.В. Джугашвілі!

сочка 2019-07-21 / 10:34:10
наївні угорці ні з ким і ні про що домовлятися не збираються у них уже є стратегія на десятиліття і вони її виконують мета стати регіональним лідером у карпатському басейні який вони вважають своїм природнім життєвим простором з часів святого іштвана для цього вони використовують усі наявні матеріальні і не матеріальні засоби ну а український слон уже вкотре підняв лапки перед моською

Степан Крук 2019-07-21 / 08:22:35
Чалий - це гарна, компетентна та потужна кандидатура! Але судячи із того, що Чалого ЗЕ вже позбавив повноважень посла в США, цьому дипломату вже нічого не світить. Міністром МЗС буде черговий клоун... може Кошовий?

Вуву 2019-07-21 / 08:15:23
Думаю що напевно замість Клімкіна ... Очолювати МЗС призначать В.Чалого
... І це буде краще.
В усякому разі призначення буде вдалим.

Степан Крук 2019-07-20 / 20:03:55
Дочекалися Зеленського! Ще Їм потрібно, щоб змінився Кабінет міністрів та відправити у відставку Клімкіна і все в них вийде! Бо все піде на самоплив....

НОВИНИ: Політика

21:02
/ 25
Уряд погодив Гайдая першим заступником голови Закарпатської ОДА, а на посаду заступника подано Травіну
00:41
/ 1
Газокомпресорну станцію "Хуст" модернізували для роботи в реверсному режимі в умовах "нульового транзиту"
17:28
/ 5
Парадокси виборів на Закарпатті
20:57
/ 17
Суд в Ужгороді відмовив Токарю в перерахунку голосів на "мукачівському" окрузі
11:10
/ 11
Суд в Ужгороді у справі "Балоги-Токаря" оголосить рішення сьогодні ввечері
18:26
/ 9
Суд у Києві відмовив у задоволенні позову Едгара Токаря проти ЦВК
17:10
/ 4
ОВК на засіданні вирішила, що повторного перерахунку на "мукачівському" виборчому окрузі №69 не буде
15:08
/ 3
Кандидат у нардепи від "Слуги народу" домагається у суді скасування результатів по проблемних дільницях "мукачівському" округу
23:52
/ 10
Постанову ЦВК, яка скасувала перерахунок голосів на окрузі, де виграв Балога, оскаржили у суді
16:16
/ 26
Угорські паспорти мають до 300 тисяч жителів Закарпаття – військова прокуратура
02:28
/ 32
КМКСівський куратор національностей звільняється з ОДА, а ректорка угорського інституту скаржиться на перевірки щодо фінансування з Будапешта
23:09
/ 4
Суд скасував рішення Ужгородської міськради, яким скасували посаду першого заступника мера Іштвана Цапа (ДОКУМЕНТ)
13:04
/ 3
ОПОРА підрахувала, хто і скільки із кандидатів-переможців Закарпаття витратили на виборчу кампанію
01:47
/ 30
Прокуратура Закарпаття також комплексно обслуговується у російському "Альфа-Банку" (ДОКУМЕНТ)
19:23
/ 23
"Соломонове рішення": У "справі Балоги-Токаря" суд в Ужгороді зобов'язав ОВК №69 розглянути заяву останнього
13:41
/ 11
У "виборчій" справі "Токар-Балога" суд в Ужгороді пішов в нарадчу кімнату для прийняття рішення
09:39
В Ужгороді суд повернувся до розгляду справи "Токар-Балога"
01:33
/ 2
У Сваляві призупинено роботу ресторану, через який отруїлися 7 членів ОВК №70
00:09
/ 1
Суд в Ужгороді у справі "Балога-Токар" оголосив перерву до ранку
16:52
Закарпатська ОВК №70 не видала спостерігачу копію протоколу про підрахунок голосів на окрузі
01:13
/ 9
ЦВК пояснила причини скасування перерахунку голосів на окрузі, де виграє Балога
21:48
/ 8
ЦВК відмінила перерахунок голосів на 69-му окрузі в Мукачеві, де переміг Балога - ОПОРА
14:30
В ОВК №69 на Закарпатті триває перерахунок голосів
11:08
Станом на ранок у "мукачівській" ОВК №69 перерахунок не розпочато, у поліції – кримінальне провадження
16:57
ОВК №70 на Закарпатті приймала уточнені протоколи без присутності членів окремих ДВК та непублічно працювала вночі
» Всі новини