Організовують захід новостворена Федерація нард Закарпаття спільно з Всеукраїнською федерацією нард. Турнір проходить за підтримки Товариства вірменської культури Закарпаття “Арарат” та ресторану «Кілікія». Детальніше про змагання розповіли організатори на прес-конференції.
На Закарпатті є чимало гравців, хто захоплюється нардами –настільною грою, якій вже кілька століть. «З нард проходять чемпіонати світу, і, до речі, у 2013 році чемпіоном світу став харків’янин В’ячеслав Прядкін, - розповів Федір Шандор, професор, модератор та співорганізатор турніру. – Перший чемпіонат світу з нард відбувся у Лас-Вегасі у 1967 році. З 1975 року чемпіонат починають проводити на Багамських островах. Протягом 1976-1978 років існувало два турніри –чемпіонати світу: на Багамських островах для американців та в Монте-Карло для гравців з Європи. У 1979 році турніри об’єднали і на сьогодні чемпіонат світу проходить в Монте-Карло. Сподіваюся, що Закарпаття доросте до того, що ми представимо там і нашу команду». За словами Федора Шандора, нарди- це гра мільйонів. Є два основних різновиди: довгі та короткі нарди. В Ужгороді проходитиме європейський варіант гри – довгі нарди.
Історично гра була поширена у Персії, мусульманських країнах. Потім знайшла прихильників по всьому світі. Нарди, вважається, відображають систему світогляду древніх. Так, розділення ігрового простору на 4 частини символізує пори року, 12 гнізд на двох протилежних сторонах дошки відповідають 12 місяцям, а у сумі 24 годин у добі. Легенди уподібнюють дошку землі, шашки людям, гравців –царям двох конкуруючих країн, а кісточки-волі богів.
Арсен Мелкумян, голова новоствореної Федерації нард Закарпаття, організатор турніру зазначив, що дуже багато закарпатців грає у нарди. Тому виникла думка, чому б не провести професійний турнір, в якому візьмуть участь як професійні гравці, так і аматори. «Вирішили створити Федерацію нард Закарпаття, вивчили наскільки популярною є гра по Україні. І підготувалися до 1-го Закарпатського турніру з нард «Аль-Ідрісі»,- коментує Арсен Мелкумян. – Ми створили призовий фонд, щоб ще більше заохотити граців та засвідчити високий рівень змагань».
Людмила Федоришина, співорганізатор турніру детальніше розповіла, які проходитиме Турнір: « Ми розпочали реєстрацію за місяць до початку турніру і продовжуємо її. Зареєструватися також можна буде у день Турніру. Призовий фонд розподілиться так: 1 місце - 25 тис. грн., 2-ге - 15 тис. грн., 3-тє - 10 тис. грн. Гратимуть гравці упродовж цілого дня за швейцарською системою: 3-4 кола «швейцарки», потім виводимо 1/8 або 1\16 плей-оф. Крім боротьби і гри між собою, учасники, передбачається, будуть спілкуватися, дискутувати. Це дасть можливість і поштовх привабити до нард ще більше прихильників».
Карен Енокян, голова Товариства вірменської культури в Закарпатті «Арарат»; поціновувач гри в нарди, каже, що за нардами спостерігає ще з дитинства, адже у грали його батько та дід, сусіди. «Це старовинна гра, Кавказ грає весь. Гра дуже пристрасна, активна, це ціле шоу,- коментує Карен Енокян. – Нарди по суті близькі до спорту, науки та мистецтва. Думаю, за першим закарпатським турніром буде цікаво слідкувати».
Наразі на Турнір зареєструвалося близько 30 осіб, змагання відбудуться 4 травня, початок о 10.00. Передбачено реєстраційний внесок – 250 грн./особа (включатиме обід), щоб залучити до участі дійсно тих, хто має намір серйозно грати. Організатори отримують дзвінки також з інших областей про участь у Турнірі, а також від словацьких гравців. Проте зможуть взяти участь у змаганнях тільки закарпатці.