На Закарпатті замапували основні ризики стихійних лих

В Ужгороді відбулася прес-конференція, де оприлюднили досягнення проекту, який стартував минулого року на Закарпатті, і який присвячений вдосконаленню стратегії зниження ризиків від надзвичайних ситуації.

На Закарпатті замапували основні ризики стихійних лих

Проект спрямовано на два основні об’єкти: мапування основних ризиків стихійних лих та вдосконалення стратегії їх попередження і усунення, та закарпатські соляні шахти у смт. Солотвино, які у 2007 році були затоплені, сформувавши масивні карстові провалля.

Проект з акронімом ImProDiReT фінансований Європейською комісією та реалізується партнерами з Великобританії, Нідерландів, Польщі та України. Керівник проекту Петер Ґлерум зауважив, що Закарпаття є показовим, різноплановим регіоном з різними етнічними групами і водночас різними ризиками. «Головна причина того, що ми тут працюємо це не тільки ситуація, яка склалася в смт Солотвино, але й аналіз усіх загроз, які є у цьому регіоні. Ми цим проектом охоплюємо два напрямки: підвищуємо безпеку для мешканців цього регіону та напрацьовуємо знання і практики, як подібного ефекту добиватися в інших регіонах Європи. Для цього ми об’єднали оптимальний набір партнерів, як українських, так і з інших країн Європи», - каже керівник проекту.  

Зокрема, Інститут геології НАН України оцифрував паперові версії карт з одночасною їх актуалізацією. Проведено подальші дослідження ситуації в Солотвино. Закладено основи для створення мапи ризиків, яка служитиме одним із інструментів пошуку оптимальних рішень для ситуації в Солотвино. Створено Закарпатську Платформу стейкголдерів з метою зниження та запобігання ризиків у разі надзвичайних ситуацій - одним із основних завдань є створення комунікаційної платформи для забезпечення сталого співробітництва між партнерами проекту та ключовими стейкхолдерами (ДСНС, Управління водними ресурсами басейну р. Тиса, Департамент екології тощо). 

Стела Шехунова, заступник директора з наукової роботи Інституту геології НАН України розповіла про 6 основних блоків у рамках реалізації проекту. Перши -, це картування загроз і ризиків, який здійснює Інститут геології спільно з польськими колегами. «Ми працюємо над зібранням і мапуванням геологічних ризиків, та залучені до визначення небезпечних процесів і явищ. Для Закарпаття характерні такі небезпеки: зсуви, селі, сильні снігопади, зливи, повені та підтоплення, сильна ожеледь, засуха, хімічна, пожежна та вибухонебезпека, - каже Стела Шехунова. - Інститут склав карту зсувів для регіонального рівня на Закарпатті. Ця робота була виконана завдяки багаторічній роботі геологів закарпатській експедиції Берегова, які з 70-их років проводили планові дослідження зсувонебезпечних ділянок, ці матеріали були використані у нашій роботі. Той моніторинг, який був започаткований, був перерваний наприкінці минулого століття. Тому старі матеріали треба було переглядати, агрегувати у сучасні бази даних. І представляти нові бази даних у GISформатах. Всі ці матеріали стали основою для побудови карт».

Під час реалізації проекту здійснюються кампанії з підвищення обізнаності населення щодо питання безпеки. Про це інформувала Барбара Шикула Пйец з Вищої школи пожежної справи (Варшава, Польща): «Мета цього напрямку – це не просто інформування, в даному випадку це прагнення змінити ставлення у трьох суміжних сферах: емоційній, комунікативній і поведінковій. У першу чергу хочеться змінити рівень обізнаності з питань безпеки цього регіону, і по-друге, інформаційно підтримати нові рішення, яких з питань безпеки тут не було». 

Кені Мейстерс, Дельфтський технічний університет  (Голландія) зауважив, що завдання проекту--допомогти місцевій владі, іншим учасникам, у прийнятті корисних для регіону рішення використовуючи отриману інформацію. 

Одним із важливих інстурментів інформаційної кампанії в рамках проекту буде семінар для закарпатських вчителів, що незабаром  відбудеться у Польщі. Вища школа пожежної безпеки має великий досвід роботи з дітьми різних вікових категорій, і саме по цим найновішим методикам та технікам буде проведено навчання для 10 вчителів із Закарпатської області, 5 з яких буде з Солотвина а решта з інших регіонів Закарпаття. Частина вчителів буде залучена із Солотвина, частина з інших районів регіону.

18 березня 2019р.

Теги: шахти, лиха, мапування

НОВИНИ: Соціо

22:31
/ 2
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
18:00
/ 1
На війні з росією поліг Павло Полянчук з Богдана на Рахівщині Фото новина
21:14
На Закарпатті забудовник уник кримінальної відповідальності, сплативши 4,6 млн грн податку на прибуток
15:45
/ 1
У Тарнівцях на Ужгородщині провели в останню дорогу захисника Василя Копача Фото новина
09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 7
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 23
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 12
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
» Всі новини