Професор-славіст з Австрії Міхаель Мозер в Ужгороді: "Мова, яка може об'єднати всіх русинів, – українська"

11 березня на філологічному факультеті Ужгородського університету відбулася лекція «Чи існує “русинська мова”?» австрійського професора, дослідника слов’янських мов, президента Міжнародної асоціації україністів Міхаеля Мозера. На захід завітали студенти, викладачі, гості, зокрема й активісти русинського руху. На початку лектор акцентував: наміру займатися політикою не має.

Професор-славіст з Австрії Міхаель Мозер в Ужгороді: "Мова, яка може об'єднати всіх русинів, – українська"

Також мовознавець розповів, що йому дуже сподобалися відвідини Ужгорода й Мукачева, ба навіть спонукали трохи по-іншому дивитися на тематику досліджень, які виконує.

Відтак М. Мозер представив свою позицію щодо понять «русинської ідентичності», «русинської історії» та «русинської мови». Науковець зауважив, що наприкінці ХІХ століття галицькі русини перейняли українську ідентичність.

«Русини ніколи не говорили саме про «русинську» ідентичність, а про «руську». І хочу підкреслити, що кожен має право на власну самоідентифікацію», — зауважив мовознавець.

Крім того, пан Мозер додав: «Нам розповідають, що русини мають окрему історію. Це не може бути вагомим аргументом, бо кожен регіон України також має свої історії. Не варто говорити й про мовну окремість, відрубність закарпатських діалектів від інших українських. Іван Панькевич давно довів: говори Закарпаття та інших суміжних областей належать до української мови».

«Чи існує літературна русинська мова?» — тільки таке формулювання питання є доречним. Наскільки «русинська мова» єдина? Кодифікована мова повинна бути полівалентна, тобто ми можемо писати нею на всі теми сучасного світу. Кодифікація – втілена комунікація між людьми, коли люди справді хочуть дотримуватися однієї норми, а не послуговуватися правилом «так кажуть у нашому селі». Одна-єдина «русинська мова» існує хіба що в програмах активістів русинського руху. Відомі лише різні спроби стандартизації «русинських варіантів». Один із них був справді успішним — у колишній Югославії», — вважає Міхаель Мозер.

Як повідомив науковець, у Воєводині (автономному краї Сербії, де компактно живуть русини) здійснили те, що робить мову літературною: у 1923 році опубліковано «Граматику бачванско-рускей бешеди» Гавриїла Костельника, русинською провадять навчання, ведуть теле-, радіопрограми, видають друковані органи, створено кафедру русинської мови та літератури.

Воднораз М. Мозер зазначив: «Коли на конференціях я зустрічався з русинськими діячами, спостеріг: русини Закарпаття і Прящівщини спілкуються без значних проблем, чого не скажеш про русинів Бачки».

Професор проаналізував спроби кодифікувати різні варіанти русинської літературної мови на Закарпатті, а також у Словаччині, Польщі, Угорщині і навіть Румунії. Однак, за його спостереженнями, єдиного загальноприйнятого варіанту русинської літературної мови немає. Тож насамкінець Міхаель Мозер підсумував: «Мова, яка може об’єднати всіх русинів, – українська».

Після лекції охочі могли поставити питання доповідачеві. Активними, зокрема, виявилися представник Світової ради русинів Микола Бобинець, активіст Іван Данацко, заступник голови Спілки русинських письменників Закарпаття Михайло Бабидорич, котрі відстоюють ідею окремості русинів від українців.

Слово мали й кандидати філологічних наук Павло Чучка та Василь Шаркань, а також голова Наукового товариства студентів та аспірантів філфаку Марія Кондрич.

Наприкінці деканеса філологічного факультету Галина Шумицька відзначила: «Лекція відбулася в стінах Ужгородського національного університетуу, котрий пропонує демократичний майданчик для обговорень, де висловитися може кожен. Проте нагадую, що наука оперує фактами. Принагідно переказую вітання колективу філфаку від українців Румунії, які днями вшанували 205-у річницю з дня народження Тараса Шевченка».

Ольга Брайлян, фото Віталаія Завадяка, Медіацентр УжНУ

12 березня 2019р.

Теги: русини, русинська мова, Міхаель Мозер

Коментарі

Коломия 2019-03-12 / 21:48:11
Аж гидко читати «Нерусинська мова» . Гуцули теж кажуть "Йо" і цим пишаються, бо це рідне материнське! Поставали фальшивими патріотами , а свого цураються! Можливо це вам повчитись культури краще? Чи і Гуцули теж відставші в розвитку? Ганьба, а щи Європейцями звуться!

кіса 2019-03-12 / 13:41:54
До нерусинськоі мови ти себе у зиркало відів бовване , прийшовись із за гур та туй піря розпускаш ти нам ни розказуй як нам бисідовати

Нерусинська мова 2019-03-12 / 11:49:56
Якась мова? Та кожен пише як хоче. Ы-кають,І-кають, Йо-кають... Самі не знають що хотять. Зупинилися в розвитку і тянуть туди інших за російські та мадярські грошики...

Коломия 2019-03-12 / 10:19:27
А хіба не логічніше буде, якщо карпатьських русинів обєднає "русиньськ мова" ?!?! Згідно вашої публікації всетаки якась там в них всетаки мова існує!

шерегій 2019-03-12 / 09:57:49
дякуємо австрійському русисту за відкриття яке тут у нас дорівнює хіба що відкриттю колумбом америки а як вдало підібрана дата щевченківські свята ювілей карпатської україни та ще й приїзд президента і крім того заборона вїзду в україну ще одному фахівцю-русисту з журналістським ухилом заслуговує на звання почесного доктора ужну

НОВИНИ: Політика

12:28
/ 1
На Тячівщині водійка "Тойоти", виїхавши на зустрічну, збила мотоцикліста. Чоловік у важкому стані – в реанімації
14:34
/ 2
"Кремлівськорусинські" "друзі" Земана незаконно навідалися в окупований Росією Крим
12:05
/ 16
Україна і жест Земана
00:46
/ 16
Чубирко, з яким "ненормативно" переписувався в ВР нардеп Лунченко, є соратником Медведчука на Закарпатті
17:04
/ 8
Суд призначив експертизу поширюваної на Закарпатті угорськомовної газети "Карпатойо" на предмет сепаратизму
14:47
/ 4
Закарпатські нардепи-"мажоритарники" не голосували за "касові" ускладнення для малого бізнесу, "за" лише "слуги народу"
13:51
/ 3
Хустський райсуд постановив конфіскувати 100 тис грн "допомоги" для "Радикальної партії Ляшка"
01:57
/ 13
Нардеп Лунченко в ВР у айфоні матюкається і читає "Закарпаття онлайн"
00:27
/ 3
МЗС викликало посла Чехії через зустріч Земана з русинами щодо "автономії" Закарпаття
23:33
/ 3
Єврокомісар Орбана: чим загрожує Україні новий керівник політики сусідства ЄС
22:53
/ 5
Кабмін погодив призначення заступників голови Закарпатської ОДА, яких "анонсувало" "Закарпаття онлайн"
02:14
/ 19
Прокремлівські русини обговорили з проросійським президентом Чехії "більшу автономію" українського Закарпаття
16:39
/ 18
Бондаренко свою боротьбу з Гайдаєм продовжив зверненням депутатів облради
09:16
/ 12
Гайдая звільнено з посади радника голови Закарпатської ОДА
00:12
/ 12
Бондаренку дуже не подобається, коли Брензович перед виборами порушує питання про Притисянський округ
09:01
/ 6
Бондаренко зустрівся з новообраними нардепами-"слугами" у ВР від Закарпаття – "налагодив тісну співпрацю"
14:11
/ 3
Меморіальний знак Малого Державного Герба України відкрили в Берегові
23:23
/ 8
Балога залишається нардепом. Верховний Суд відмовив Токарю
18:00
/ 4
Суд у Києві відмовив Токарю у позові до ЦВК щодо визнання Балоги нардепом, сьогодні апеляцію розглядає Верховний Суд
15:58
/ 6
Для звільнення "самовідновлюваних" закарпатських митників змінять закон про держслужбу – Нефьодов
23:30
/ 8
Верховний Суд відмовився розглядати скаргу Токаря щодо перемоги Балоги
20:46
/ 3
Балога і Поляк увійшли в "За майбутнє", Лаба став "Слугою народу", а Лунченко, Горват та Петьовка наразі позафракційні
03:13
/ 14
Оксюморон: Шуфрич очолить у новому парламенті Комітет по свободі слова
19:16
/ 5
ЛЕМ МИ: Ветерани Закарпатської 128-ї бригади взяли участь в "Марші захисників" у Києві
18:36
/ 14
Закарпатські ветерани та волонтери взяли участь у альтернативному "Марші захисників України" в Києві
» Всі новини