Про головного ворога дитячих зубів та запобігання його появі у малечі у завідувачки кафедри стоматології дитячого віку, професора Оксани Клітинської "Медіацентр УжНУ".
Як розповіла О. Клітинська, з 2010 року діє програма «Здорова усмішка дітей Закарпаття». У рамках цієї програми викладачі стоматологічного факультету вивчають проблеми дитячої стоматології в краї. Головним чином ідеться про фторо- та йододефіцит у гірській місцевості, недостатню кількість дитячих стоматологів у районах – і, як наслідок, найголовнішу проблему області – карієс.
Проте результати досліджень свідчать про основну причину появи карієсу у діток Закарпаття – специфічний склад мікроорганізмів ротової порожнини. Наявність відомих усім діткам каріозних монстрів не відчутно залежить від ендемічності зони. Усі проблеми зароджуються й розвиваються у порожнині рота, незалежно від зовнішніх факторів. Були обстежені 6500 дітей у всій області, і результати вражають: 99% дітей дошкільного віку мають карієс. Таких показників немає в жодній області України. "Це катастрофа, з якою треба боротися", - вважає О. Клітинська.
Аби поступово вплинути на ситуацію, найперше батьки спільно зі спеціалістами мають навчити дітей якісно чистити зуби. Крім того, не менш важливе нормальне харчування та здоровий спосіб життя. Цікавий факт: щоб знищити виявлений мікроб streptococcus sobrinus потрібні не антибіотики чи антисептики, а певні харчові продукти. От зокрема – журавлина, червона смородина і йошта. Дітям потрібно вживати їх щоденно: сезонно – у свіжому вигляді, в інші пори року – в сухому чи замороженому. Дуже дієвим було б додавання цих продуктів до раціону харчування дітей в школах та дошкільних закладах. В ідеалі – додавання цих компонентів при виготовленні зубних паст та ополіскувачів.