Вправність інтерпретації. Про що писав у Будапешт посол Угорщини у Вашингтоні

Будапешт не полишає надій вийти переможцем у затяжному конфлікті з Києвом через український Закон "Про освіту".

Вправність інтерпретації. Про що писав у Будапешт посол Угорщини у Вашингтоні

Хай гостра фаза конфронтації минула, однак системна проблема у двосторонніх відносинах залишилася. І, щоб примусити українську владу не тільки зберегти ексклюзивні умови життя угорської діаспори в Україні, а й значно розширити права закарпатських угорців, уряд Віктора Орбана намагається використовувати всілякі засоби. У тому числі й чинячи тиск на Київ через одного з ключових українських зовнішньополітичних партнерів — Вашингтон.

Якщо судити з недавніх повідомлень угорської преси, то в американській позиції стосовно угорсько-українського конфлікту відбулося серйозне зміщення акцентів. Мовляв, Вес Мітчелл, який останні дні добуває на посаді помічника держсекретаря з питань Європи і Євразії, наприкінці минулого року заявив угорським дипломатам, що в конфлікті Києва і Будапешта американська сторона поділяє позицію останнього.

Інформація про це з'явилася у статті, присвяченій угорсько-американським відносинам і опублікованій 31 січня на сайті угорського центру журналістських розслідувань Direkt36. Зокрема, в матеріалі переказується телеграма, буцімто надіслана в Будапешт послом Угорщини у Вашингтоні Ласло Сабо за підсумками розмови між Весом Мітчеллом та заступником голови МЗС Угорщини Левенте Мадьяром, що відбулася 18 грудня минулого року. 

Як повідомляє Direkt36, угорський дипломат пише, що "американська сторона тепер згідна з позицією Угорщини стосовно націоналістичної позиції України і небезпечного прецеденту, який може створити її закон про освіту". Посол також зазначає, що Мітчелл заявив: "Заперечення Угорщини щодо закону України про освіту, які стосуються меншин, — законні, і США постійно порушують це питання перед українською стороною". За словами Сабо, Мітчелл сподівається, що український уряд скоро поступиться.

Але чи справді у позиції Вашингтона змістилися акценти, як це стверджується в резонансній публікації Direkt36?

Нагадаємо, що після ухвалення закону про освіту Сполучені Штати з розумінням поставилися до дій української влади, яка прагне повноцінної інтеграції національних меншин в українське суспільство. Але для Вашингтона принципово, щоб імплементація статті 7 цього закону, яка стосується мови навчання, не шкодила основним свободам громадян і правам нацменшин. Паралельно американська сторона заявляла: Угорщина має самостійно врегулювати свої розбіжності з Україною й не використовувати в цій суперечці НАТО.

У відповідь на звернення DT.UA, прес-служба посольства США в Україні заявила: "Ми не коментуємо й не підтверджуємо так звані витікання документів, що буцімто описують дипломатичні дискусії між Сполученими Штатами та іншими країнами". 

Своєю чергою, кілька українських дипломатів, із якими на умовах анонімності DT.UA обговорювало новину про зміни в позиції Вашингтона, стверджують, що оприлюднена угорськими журналістами інформація не відповідає дійсності. "Викладене у статті трактування позиції Вашингтона не підтверджується діями. Не було жодного тиску з боку американців, щоб ми змінювали закон про освіту", — прокоментував ситуацію один із наших високопоставлених співрозмовників. 

Інший звернув увагу на те, що Вес Мітчелл відомий своїм серйозним захопленням Австро-Угорщиною і завжди "з розумінням" ставився до угорців. Саме з Мітчеллом пов'язують зміни в політиці Вашингтона щодо Будапешта: на відміну від адміністрації Обами, адміністрація Трампа утримується від жорсткої критики уряду Орбана за його внутрішню політику. І, описуючи відставку помічника держсекретаря, Direkt36 зазначає: "Уряд Орбана втратив, імовірно, одного зі своїх найважливіших і найбільш терплячих партнерів в адміністрації Трампа".

Коментуючи текст телеграми посла Угорщини, наші співрозмовники з українського зовнішньополітичного відомства відзначали: якщо у статті й справді цитується оригінальний документ, підписаний Л.Сабо, то угорський дипломат цілком міг і неправильно інтерпретувати слова помічника держсекретаря. 

"Якщо телеграма і справжня, то не слід забувати, що це доповідь угорця своєму диктаторському уряду. Може, він і не дуже навигадував, але вже точно змістив акценти й подав розмову так, як більше подобається в Будапешті", — зазначив один зі співрозмовників DT.UA. "У дипломатії, як і в політиці, часто говорять слова, які можуть сподобатися твоєму співрозмовникові. Дії ж можуть бути абсолютно іншими", — поділився думкою інший наш співрозмовник із дипломатичних кіл. 

Історія з телеграмою Л.Сабо показує, наскільки важливе для уряду В.Орбана питання з українським законом про освіту. Як і те, що стаття 7 цього закону ще довго буде подразником у відносинах Києва та Будапешта.

Безумовно, в останні три місяці вдалося відійти від агресивної риторики й відновити діалог. За цей час відбулися консультації на рівні заступників міністрів закордонних справ Угорщини та України. Пройшли переговори з консульських питань. В Україну приїхав новий угорський посол — Іштван Ійдярто. Будапешт перейменував скандальну назву посади урядового уповноваженого "з питань розвитку Закарпаття" на "уповноваженого міністра, відповідального за розвиток співпраці Сабольч-Сатмар-Березької області та Закарпатської області", а Київ призначив Миколу Балтажи уповноваженим з транскордонного співробітництва з Угорщиною. 

Але ці досягнення не знімають системних проблем у двосторонніх відносинах. Ідеться про проблему видачі угорських паспортів українським громадянам, позицію уряду Орбана щодо українського закону про освіту та блокування проведення засідань комісії Україна—НАТО (КУН) на міністерському і вищому рівнях. 

Але ці складнощі у двосторонніх відносинах необхідно обговорювати за столом переговорів. А щоб конфлікт не загострювався, Будапештові слід не політизувати питання угорської меншини і не втручатися у внутрішні справи України. Київ же має бути надзвичайно делікатним у дотриманні національного законодавства та міжнародного права. І, нарешті, виконати рекомендацію Венеційської комісії — на законодавчому рівні продовжити перехідний період з імплементації статті 7 Закону "Про освіту". Інакше Київ послаблюватиме власну позицію, даючи Будапештові приводи для маніпуляцій.

<

Володимир Кравченко, "Дзеркало тижня"

09 лютого 2019р.

Теги: Угорщина, угорці

Коментарі

Вуву 2019-02-09 / 16:17:41
Якщо вони хочуть "розширити права" закарпатських хунів ... Треба вимагати від них виплату соціальнойі допомоги всім нашим хунам а також і тим всім решта етнічним хунам яким вони пороздавали паспорти в сусідніх крайінах.
Тбт.
Якщо людина по національності хун і отримує в Украйіні пенсію і тут живе то нехай отримує . А заодно і вимагає соціальні виплати в хунійі оскільки має йіхній паспорт із громадянством ... І має на то право.
Хай платять.
Вони все виставляють себе що вони такі круті ... багаті .
Хай тепер покажуть.

НОВИНИ: Політика

20:46
/ 1
Спільнота "Врятуй Боржаву" звернулася до Москаля з відкритим листом
17:58
Поліція Закарпаття зареєструвала 62 факти можливого порушення виборчого законодавства
07:03
Закарпатські нардепи наполягають на забороні імпорту транспорту з Росії
08:21
/ 16
Повний склад окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №68 з центром в Ужгороді
17:54
На Закарпатті на президентських виборах працюватимуть 6 ОВК
21:38
/ 3
Верховний Суд остаточно визнав незаконним "владний переворот" на Хустщині та законним головою райради Олександра Пацкана
11:20
/ 14
"Недільна бесіда" про поточну політику
07:26
/ 14
Закарпаття входить до шістки лідерів за кількістю парафій Російської православної церкви
07:22
/ 4
ОПОРА прокоментувала додатковий безкоштовний концерт студії "Квартал 95" в Ужгороді з кандидатом Зеленським
11:50
/ 3
В Ужгороді заляпали зеленою фарбою агітаційний білборд Вілкула
09:27
/ 7
Як угорським дипломатам "промивають мізки" антиукраїнською пропагандою
08:15
Угорський фронт гібридної війни: case studies
16:33
/ 15
Консульські установи Румунії звертаються до МЗС України щодо масових вимагань хабарів поліцейськими у туристів на Закарпатті – ОДА
11:36
/ 1
Більшість сайтів райдержадмністрацій Закарпаття публікують матеріали, що містять прихований піар Порошенка
08:14
/ 1
Клімкін з Сійярто у Вашингтоні знову говорили про закарпатських угорців
12:33
/ 14
Süddeutsche Zeitung: Німецький журналіст зустрічався і передавав гроші полякам, які влаштували підпал угорського центру в Ужгороді
22:08
/ 16
В Угорщині хочуть конфіскувати житло в українців, які незаконно отримували пенсію
17:04
На Закарпатті побільшало білбордів кандидатів у Президенти без вихідних даних
17:01
/ 4
Порошенко відсторонив від посади керівника Виноградівщини Русанюка, спійманого ще торік на хабарі
05:24
/ 55
З'їзд голів ветеранських організацій Закарпаття засудив підтримку своїм "колегою" Ю.Тимошенко на Форумі Єднання
14:30
/ 9
Крах закарпатського москвофільства
14:14
На Закарпатті ОПОРА нагадала місцевій владі про заборону агітації у державних та муніципальних будівлях
12:11
/ 2
На Закарпатті у 4 осередках парламентських партій визначилися із керівниками штабів
06:46
У дев'яти містах Закарпаття сьогодні відбудуться відкриті екскурсії
03:22
/ 2
82% закарпатців підтримують рух України до ЄС, 56% хочуть в НАТО, а за митний і військовий союз з Росією – менше піввідсотка
» Всі новини