Чи має Ужгород шанс стати містом сталого управління ТПВ?

Сьогодні проблема вивозу та утилізації/захоронення твердих побутових відходів для Ужгорода є проблемою урґентного ступеня. Тобто її вирішувати потрібно негайно.

Чи має Ужгород шанс стати містом сталого управління ТПВ?

Тому що, полігон ТПВ у с. Барвінок під Ужгородом вже переповнений і повинен бути закритим та рекультивованим. Але зараз цього зробити неможливо, бо альтернативи йому не існує.

За Стратегією поводження з відходами у Закарпатській області на 15-річний період, розробленою іноземними фахівцями спільно з місцевими експертами протягом 2011-2012 років та затвердженою Закарпатською обласною радою у 2013 році, усе сміття з західної частини області – Великоберезнянського, Перечинського та Ужгородського районів – повинно звозитись на сучасний завод механічної переробки ТПВ десь в Ужгородському районі. Місце, яке відповідає усім санітарним та екологічним вимогам вже обрано, але рішення поки що не прийнято. Будівництво заводу з сортувальною лінією, складами, компостними картами та картами для захоронення сміття, яке не піддається переробці, вимагає великих інвестицій, отже, буде будуватись кілька років. Загалом інфраструктура, пов’язана з ланками ланцюжка поводження з відходами в області, які стосуються етапу після вивозу їх з населених пунктів, відсутня. Існуючі полігони ТПВ та сміттєзвалища вже вичерпують свій ресурс. 

Що можна зробити у цій ситуації? Те, чим вже десятки років займаються у всіх розвинених країнах світу: скорочувати утворення відходів та вибирати вторсировину із загального обсягу ТПВ ще на етапі їх утворення. До прикладу вже сьогодні у Німеччині вже встигло вирости ціле покоління, яке не уявляє собі, як можна викинути сміття, попередньо його не посортувавши по контейнерах. Сортувальні контейнери розставлені по усіх житлових районах міста та у центрі, сортувальні урни є на вокзалах, в аеропортах, в школах, садочках, університетах, державних установах. 

Урни у приміщеннях для роздільного збору сміття у Німеччині, Греції та Польщі

По усій Німеччині повністю переробляється 65 % відходів, а у Польщі – до 26 %. Для порівняння: в Україні – лише 7,5 %. Якщо говорити про окремі муніципалітети, то, наприклад, у польському місті Ольштин переробляється 85 % сміття. Хоча такі успіхи є не у всіх.

В масштабах України місто Ужгород в масштабах України також не пасе задніх. Перша програма сортування ТПВ в Ужгороді була ініційована Ужгородською міською радою ще у 2008 році. З приходом компанії «АВЕ-Ужгород», яка здійснює сьогодні функції оператора зі збору та вивозу ТПВ з міста, міська система роздільного збору сміття отримала нове дихання. З 2013 по 2017 рік через контейнери ТОВ «Аве-Ужгород» збирається від близько 6 % у 2015 році до 14 % у 2017 році вторсировини: скла, пластику і паперу. Все це ще досортовується на складах компанії та продається на заводи з переробки за межі області. Окрім того, втор сировину збирають на спеціальних пунктах вторсировини. Правда тут кількість зібраного корисного сміття офіційно не обліковується, але можна припустити, що у місті загалом збирається до 20-25 % вторсировини.

Динаміка збору втор сировини в Ужгороді через контейнери ТОВ «Аве-Ужгород» 

Однак Ужгород має великий потенціал, адже поки-що контейнерами для роздільного збору забезпечені не усі житлові райони міста. Тих, що є, очевидно не вистачає. Не вистачає також контейнерів для кілька шарового сміття: упаковок ТетраПак, ЕлоПак, інших пакувальних матеріалів, які мають два-три шари корисної вторсировини, контейнерів для збору бляшанок, зокрема алюмінієвих, для харчових відходів (мокра фракція), яких у загальному смітті міститься до 40 %. Відсутня також адекватна й широка інформаційна кампанія у місті, яка б заохочувала мешканців сортувати сміття. Більшість з ужгородців не розуміють проблему, а також не знають, що відбувається далі з вже зібраними відсортованими фракціями ТПВ. Однак перший крок владою міста вже зроблено: у Стратегії міста Ужгорода до 2030 року одним з операційних завдань є «забезпечити збір відсортованої вторсировини до 50% від об’ємів продукованих ТПВ». Тепер залишається і владі, і громаді добре спільно попрацювати задля досягнення цієї мети, повідомили Закарпаття онлайн у прес-службі ГО «Екосфера».

 
23 січня 2019р.

Теги: шанс, сміття, управління, відходи

Коментарі

точно 24.01.2019 / 23:14:30
"Будівництво заводу з сортувальною лінією, складами, компостними картами та картами для захоронення сміття, яке не піддається переробці, вимагає великих інвестицій, отже, буде будуватись кілька років."
Брехня. Менше 1 млн. доларів і 7-9 місяців. Було б бажання.

Степан 23.01.2019 / 13:42:05
Хотілось би знати хто в структурі Міської ради несе персонально вілповідальність за організацію виконання Закону України про відходи??? Чому в Ужгороді мешканцям не відомо наянність пунктів прийому вторсировини, відсутні бідя смітєвих майданчиків елементарні наочні інформації про утилізацію відходів . Місцеві ЗМІ цю проблему вважають не цікавими для журналістів.

НОВИНИ: Соціо

11:11
У Підвиноградові на Берегівщині у середу попрощаються з добровольцем Іваном Сусіком, що помер від важкого поранення
11:28
/ 1
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олегом Гойбергом Фото новина
20:09
/ 2
В Ужгороді у вівторок призупинять водопостачання у центральній частині міста
11:25
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Василем Чурговичем Фото новина
13:37
/ 1
В Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Віктором Мургою Фото новина
15:39
/ 1
У Мукачеві в неділю стартують заходи до Днів міста (ПРОГРАМА)
18:43
Тячівський суд наклав арешт на землю під будівництво МГЕС в Калинах (ДОКУМЕНТ)
11:17
/ 1
Головою Закарпатського окружного адміністративного суду переобрали Ярославу Калинич Фото новина
00:05
/ 1
У Великому Березному проведуть в останню дорогу нацгвардійця Олега Соценка Фото новина
22:59
/ 2
"Вужі на сковороді" пралісів "Шипота"
14:15
/ 1
Підтверджено загибель Артура Ковача з Калин на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти понад півтора року Фото новина
13:33
/ 1
У Рахові поховають сироту-переселенця з Запоріжжя Дмитра Баришполя, який загинув пів року тому на Донеччині Фото новина
21:02
Два КПП на кордоні зі Словаччиною та угорщиною тимчасово не працюватимуть
11:15
/ 1
У Мукачеві в п'ятницю попрощаються з Богданом Магійовичем, який загинув ще 2 роки тому Фото новина
13:18
/ 3
Зупиняючи московську орду на Харківщині, поліг Андрій Алексик з Онока Виноградівської громади Фото новина
11:14
/ 1
У лікарні в Сумах від отриманих на російській Бєлгородщині ран помер Юрій Порошенко з Осою Іршавської громади
14:20
За I квартал 2025 року НСЗУ сплатила 1,1 млрд грн медзакладам Закарпаття за Програмою медичних гарантій
13:15
/ 2
На Донеччині поліг Артем Песик з Берегова Фото новина
19:27
/ 2
Питання про створення парку "Чорні озера", підтримане ужгородцями в петиції, виносять на сесію міськради (ДОКУМЕНТИ)
21:12
/ 2
У лікарні в Ужгороді після важкої хвороби помер військовий із Ясіні на Рахівщині Олексій Боклажук Фото новина
20:22
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині попрощаються з полеглим захисником Михайлом Пауком Фото новина
04:44
ВІДЕОФАКТ. На Закарпатті розцвіла Долина нарцисів
21:52
/ 3
Двоє знайомих "нагріли" ужгородку на продажі 10-ти її квартир на понад 14 млн грн Фото новина
19:16
/ 2
У неділю в Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Володимиром Дубровським Фото новина
16:49
/ 11
Ужгородцеві Роберту Бровді "Мадяру" присвоєно звання Героя України
» Всі новини