Історії жінок-переселенок, зібрані в одному виданні, презентували в Ужгороді

В Ужгорі відбулася презентація збірника історій жінок-переселенок. До видання «Жіночі голоси за мир» увійшли розповіді про 21 жінку, які до 2014 року жили на Донеччині та Луганщині.

Історії жінок-переселенок, зібрані в одному виданні, презентували в Ужгороді

А з початку бойових дій змушені були кардинально змінити своє життя, залишити рідний дім і поїхати за сотні, а то й тисячі кілометрів. Видання вийшло у рамках проекту «Голос жінки має силу» Фундації прав людини. Партнером проекту на Закарпатті є Ужгородський прес-клуб.

Незважаючи на всі труднощі, які випало долати, кожна з жінок знайшла у собі сили, енергію та віру, щоб почати нове життя. Серед історій збірника три розповіді про жінок Сходу, які опинилися на Закарпатті, і вважають наш край своїм другим гостинним домом. Це Анжела Бабкіна, Віра Полякова та Наталія Цодікова.

На презентації нинішні закарпатки, а ще донедавна жителі та жительки східної України поділилися своїми історіями та розказали, чи вдалося їм за кілька років знайти новий дім, друзів, роботу, побудувати нове життя.

Анжела Бабкіна, фото якої прикрасило обкладинку видання, приїхала на Закарпаття у серпні 2014 року. «Чим більше часу проходить, тим більше я розумію, мабуть, я не повернуся назад, а залишусь тут, - каже Анжела Бабкіна. - Дуже важко було б починати втретє життя спочатку. Мені подобається люди, природа, я знайшла у громадській діяльності. Поміняла своє життя і зовсім по-іншому почала дивитися на світ, більше почала розуміти людей, яким погано». Жінка сподівається побачити позитивні зміни у державі, і, звичайно, закінчення війни.  

Сім’я Наталії Цодікової одна з перших переїхала на Закарпаття у 2014 р. Тут народилася їхня донька, якій днями виповнилося 4 роки. «Закарпаття нас обрало, ми переїхали Карпати і – залишилися, - згадує Наталія Цодікова.— Точно знаю, я не повернуся до Луганська, думаю, що ми лишимося тут. Труднощі безперечно є. Наразі  я працюю в Карпатському університеті ім.. Волошина, хотілося б чогось іншого. Дуже люблю свою професію, але влаштуватися  за спеціальністю не вдається». Наталія каже, що перестала боятися щось змінювати у своєму житті, не шкодує за минулим і живе сьогоденням.  Проблема пошуку житла для сім’ї Цодікових не така стресова, як для більшості переселенців. Переїжджали за цей час один раз. Але постійно тримає в напрузі один факт: чи вистачить щомісяця грошей заплатити за оренду і чи суму не збільшать.

Питання з житлом-- найгостріше для переселенців, коментує Анжела Бабкіна, яка є Радницею Міністерства соціальної політики з питань внутрішньо переміщених осіб в Закарпатській області. Відсутність житла чи коштів на оренду/купівлю змушує частину українців повертатися на окуповані території, де вони принаймні мають де жити. « І це не через власну позицію щодо ситуації в країні, а вимушені обставини»,- додає Анжела Бабкіна. 

Яна Мурзаєва, стиліст, візажист, засновниця the Fashion Room згадує, як 4 роки потрапила у Мукачево. На Закарпатті до цього ніколи не була. Буквально за тиждень до початку військових подій батьки Яни поїхали на відпочинок до Сваляви. Коли почалася війна, на Закарпаття перебралась і Яна, бо з батьками залишався син, і її вагітна сестра. «15 років я працювали в Донецьку візажистом. Тепер у мене два рідних міста: Ужгород, де я працюю, і Мукачево, де я живу. Коли в влаштовувалась на роботу, вивчила ринок і побачила, що візажистів тут дуже багато. Тому я розширила свою спеціальність, вивчилася на стиліста, одягаю людей, працюю з моделями, навіть художником по костюмах в кіно,- розповідає Яна. - Скільки всього за 4 роки довелося пережити і перебороти! Знайшла колосальну кількість друзів, у Мукачеві та Ужгороді. Ми придумуємо нові проекти, реалізуємо цікаві ідеї». 

«Ніхто у 21 столітті не міг подумати, що буде війна, - каже Яна. – Я, як приїхала відвідати батьків, так тут і залишилася. Речі вже передавали. Я ніколи не шкодую ні про що і завжди буду рухати вперед». 

Видання  «Жіночі голоси за мир» безкоштовне, видане невеликим накладом. Незабаром з’явиться он-лайн версія збірника історій, з якими зможе ознайомитися ширше коло читачів, повідомили Закарпаття онлайн в Ужгородському прес-клубі.

 
19 листопада 2018р.

Теги: переселенки, жінки, видання

Коментарі

*** 2018-11-19 / 12:52:10
Скільки працює у сільському господарстві? У медицині,швейна справа,завод,фабрика,виробництво!?

НОВИНИ: Соціо

11:03
/ 1
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 5
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 9
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 2
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
» Всі новини