На вшануванні жертв репресій в Сваляві нардеп від БПП і угорські посадовці говорили про "погану" Україну, залякування активістів та обмеження угорців у правах та свободах (ФОТО)

Присутній голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль не заперечував.

На вшануванні жертв репресій в Сваляві нардеп від БПП і угорські посадовці говорили про "погану" Україну, залякування активістів та обмеження угорців у правах та свободах (ФОТО)

У Меморіальному парку в Сваляві угорці вшанували пам’ять жертв репресій та полеглих у Першій і Другій світових війнах. У скорботному заході взяли участь керівники Закарпатської і Саболч-Сатмар-Березької областей, міст і районів, депутати парламентів України та Угорщини, місцевих рад, представники ГО та рідні похованих.

Зібрання відкрив голова Комісії Меморіального парку Михайло Товт. Він висловив подяку всім, хто оберігає й облаштовує це пам’ятне для угорців місце, де покояться не лише жертви сталінського тоталітарного режиму, а й полеглі в роки Першої та Другої світових війн: "На жаль, нам не вдалося добитися прийняття на законодавчому рівні актів про реабілітацію постраждалих у ці роки, та які б визнавали й засуджували такі дії як злочинні, - наголосив М.Товт. - Ми неодноразово писали звернення до депутатів Верховної Ради, Кабінету міністрів, Президента України, але жодної відповіді не отримали.”

Про те, що жертви не були даремними, говорив головний радник віце-прем’єр міністра Угорщини Золтан Веревці. Він наголосив, що їх приклад надихає нинішнє покоління (угорців - ред.) на захист державних і національних інтересів, кличе відстоювати власні права.

Голова ОДА Геннадій Москаль нагадав, що у Свалявському меморіальному парку покояться понад 15 тисяч закатованих у сталінських таборах представників угорської та німецької національностей краю, яких у листопаді-грудні 1944 року радянська влада "запросила" на триденні відновлювальні роботи, а насправді поневолила на довгостроковий підневільний труд, звідкіля більшість так і не повернулась на батьківщину.

Народний депутат України від Блоку Петра Порошенка, голова Товариства угорської культури Закарпаття (KMKSZ) Василь Брензович теж наголосив на важливості пам’ятати жертовність своїх попередників, батьків і близьких, брати з них приклад у відстоюванні своїх прав. Йшлося, безумовно, про угорців Закарпаття.

"Нам теж давали подібні обіцянки, під час президентських виборів підписували відповідні угоди, але слова так і залишились лише на папері. Великі люди й держави сильні тим, що дотримують слова. Як бачимо, не всі. Наша спільна справа – інтегруватись в Європу. Але це неможливо, коли в суспільстві залякують активістів, запрошують їх на допити в СБУ, обмежують у правах та свободах", – 

Генеральний консул Угорщини в Берегові Матяш Сіладі свій виступ присвятив тому, які месиджі посилає нинішньому поколінню пам’ять про жертви комуністичного терору: "Одне із важливих посилань тоді полеглих – не допускати жодних утисків прав і свобод, обмежень у використанні рідної мови, навчанні на ній, залякування активістів тощо. До цього зобов’язує нас пам’ять про майже 500 тисяч репресованих”.

Говорячи про українців Закарпаття, угорський дипломат акцентовано використовував політичний термін "русини".

Відповідальний секретар Комісії Меморіального парку, закарпатський угорський письменник Дєрдь Дупка наголосив, що Свалява – це лише перші ворота в пекло сталінських таборів, у 5 тисячах яких були угорці. У Меморіальному парку на плитах закарбовані 12 тисяч імен, які вдалося знайти в архівних документах. Тут можна знайти прізвища жертв тоталітарних режимів різних країн. З його слів, незабаром їх список доповнять угорці, закатовані в Румунії, над чим зараз працює ентузіастка Карола Карої.

Представники "історичних" церков провели спільний урочистий молебень за упокой душ похованих.

Учасників зібрання вітали угорськими народними піснями вихованці Свалявської ЗОШ № 1 та юні велосипедисти з Солотвина під керуванням незмінного учасника подібних заходів Кароля Токаря. На двоколісних майоріли державні прапори України та Угорщини.

Під скорботну музику представники делегацій з багатьох районів Закарпаття, Угорщини, керівники та народні депутати двох сусідніх областей і країн, близькі та рідні похованих тут жертв поклали до пам’ятних плит з іменами останніх вінки та букети квітів.

За інформацією регіональних ЗМІ

18 листопада 2018р.

Теги: рпепресії, угорці, меморіал, Свалява

Коментарі

мірі 2018-11-27 / 20:07:26
Сволочі ходять із своїми мітками повсьому Закарпаті так якби тут більше небуло іншої нації якби тут відколи світ заснувався більше ніхто крім них нежив і не панував гниди

Рух -інформ 2018-11-24 / 19:19:52
Бронзових брехун і провокатор має бути підданий громадському саботування за свою антиукраїнську діяльність. Так як постраждали українці від радянського режиму не постраждав жоден із підневільних народів в СРСР. І.Орос не переслідується - в інших правових державах вона би вже сиділа б за свої антидержавні і антиукраїнські дії.

штик Закарпаття 2018-11-19 / 18:42:13
Гонду раси, а коли вибачитеся за свої звірства перед Україною й українцями??????????????????????????????????????????????

Красне Поле вам не сниться, і криваві багнети? І червона водиця,
У Копаньськів криниці, Бридовичу, не руш нашу пам"ть... Покайся...

Бриндзовичу від вуву 2018-11-18 / 16:53:51
Якщо я був би президентом такі "активісти - пі*арасти" давно б сиділи ... На нарах за антидержавну підривну діяльність ... За роботу на контрозвідку сусідньойі крайіні .
Виб***ок ... Як тебе ще наша земля носить ?

Вуву 2018-11-18 / 16:30:14
На 1 листопада ... Щоб пойіхати на Красне Поле під Хустом і провести поминальне покладання квітів полеглим за Карпатську Украйіну і нашу з вами НЕЗАЛЕЖНІСТЬ ... Маскаля не було.
А тут сука ... як хуни свиснули ... І час знайшов і прийіхав і "рєчь толкнул" ... Пі**р.

Вуву 2018-11-18 / 16:23:39
Прийшли помянути загиблих- закатованих ... А фактично провели чергову політичну акцію.
"Гомер сіпсон" ... нагадав що Свалявському меморіальному парку покойіться понад 15 тисяч закатованих у сталінських таборах ..........
.....звідкіля більшість так і НЕ ПОВЕРНУЛАСЬ НА БАТЬКІВЩИНУ.
Якщо більшість НЕ ПОВЕРНУЛАСЬ ... ТО СКІЛЬКИ ТИСЯЧ В ТОМУ ПАРКУ ПОХОВАНО ???

НОВИНИ: Політика

00:01
У ПП "Тиса" у вантажівці серед меблевої фурнітури виявили 1500 кг сирів та 153 кг консервів
16:54
/ 3
Угорщина: особливості ведення гібридної війни РФ
08:17
/ 22
Піти, щоб повернутись: ректор угорського інституту Ілдика Орос після відставки керує вузом у новому статусі (ДОКУМЕНТ)
12:49
/ 37
Депутати Свалявщини підписали листа про взяття на поруки депутата-"рекетира" Сацика
16:11
/ 11
На Виноградівщині голова райради може отримати повноваження "політично" звільняти директорів шкіл (ДОКУМЕНТ)
17:55
/ 48
Нардеп Лунченко ультимативно вимагає в Києві призначення "свого" голови Закарпатської ОДА
16:25
/ 12
Закарпаття понад усе: кому Будапешт доручить вести угорців на місцеві вибори
14:34
/ 3
Ринок дозволить українцю вільно приймати рішення – закарпатський нардеп Петьовка
14:12
/ 5
Зеленський і Орбан зустрінуться особисто попри пандемію - МЗС
23:11
/ 1
Ярослав Онищук: "Коли сніг зійшов, то перевали були буквально вкриті тілами…"
20:35
/ 15
Медведчук "наїхав" на закарпатських медиків, що не використовують його експрес-тести без сертифікатів (ДОКУМЕНТ)
02:09
/ 5
Офіційний Будапешт і його сателіти на Закарпатті не прокоментували вирок польским екстремістам за підпал офісу ТУКЗ в Ужгороді
01:41
/ 1
Громадян України в Угорщині "в цей особливий період" не будуть штрафувати за протерміновані документи – Сійярто
01:13
/ 2
Сійярто: "Є надія, що в рамках української адмінреформи створять район з центром у Берегові"
11:19
/ 6
Угорський президент позбавив громадянства 8-ох закарпатців
19:57
/ 18
Президент звільнив голову Воловецької РДА Рогову, що лобіювала ВЕС на Боржаві
17:31
/ 2
У Польщі засудили паліїв офісу Товариства угорської культури
01:45
/ 49
У Чомі на Берегівщині КМКС висадив 100 дубів ностальгії за Великою Угорщиною і втратою нею Закарпаття
00:04
/ 10
Ректор Закарпатського угорського інституту Ілдика Орос склала повноваження керівника вишу
19:48
/ 5
Закарпатський нардеп від "Слуги народу" Кривошєєв самоізолювався через контакт із хворим на короновірус нардепом
16:59
/ 9
В Ужгороді ветерани і добровольці попередили владу з приводу капітуляції
00:19
/ 11
У Берегові КМКС створив організацію для захисту фермерів-угорців в умовах земельної реформи
19:56
/ 8
Мер Берегова Бабяк орендує сам у себе елітний джип (ДОКУМЕНТ)
00:28
Спостерігачі ОБСЄ в ОДА з'ясовували ситуацію на Закарпатті
13:54
/ 9
Сійярто летить до Лаврова напередодні українсько-угорських переговорів щодо НАТО
» Всі новини