Значно легше дурити народ у закритому просторі, ніж працювати відкрито в умовах вільної конкуренції

Початок тижня, на відміну від попереднього, продемонстрував ніби прорив в українській політиці. Хоч такі коливання від повного ступору до ситуативних узгоджених рі­шень і навпаки будуть радше нормою, ніж винятком для України в найближчі роки. І це результат об’­єктивних гео- та внутрішньополітичних обставин, у яких опинилася держава на початку ХХІ століття. І з цим нічого не вдієш.

Значно легше дурити народ у закритому просторі, ніж працювати відкрито в умовах вільної конкуренції

Єдиними ліками тут може бути терпіння, а кавалерійські наскоки, які цікаво виглядають на телеекрані і є улюбленою поживою журналістів, насправді нічого не вирішать. Процес перетворень ві­щує бути тривалим і повільно еволюційним, бо до радикальних змін ні наш політикум, ні суспільство загалом не готові. Тому гучний галас у нинішніх умовах виконує просто роль відвертального маневру, а реальні справи й далі вирішуються в тиші кабінетів за зачиненими дверима.

Президент Віктор Ющенко впер­ше за три роки провів нібито успішні переговори з Росією, у яких відстояв український газовий інтерес. Але що маємо в сухому залишку? Спочатку Юлія Тимошенко гучно оголосила про перегляд газових угод та усунення з цієї царини посередників на кшталт РосУкрЕнерго. У відповідь Росія оголосила про величезні борги України, які вже слід сплатити за новою ціною, та можливість дальшого підвищення вартості. Як наслідок, Віктору Ющенку вдалося зберегти ціну, але Рос­Укр­Енерго ще на певний час вірогідно залишиться на ринку. Себто по суті нічого не змінилося. Тож Україні вигідніше поки що сплачувати прихованого хабара ро­сійським чиновникам, ніж європейську ціну за газ. І це є реальністю. Точно так, як більшість підприємців знає, що часто набагато дешевше обходиться хабар податківцю чи пожежнику, ніж сплата всіх податків або виконання передбачених норм безпеки. Без системних змін тут не обійтися.

Другий тимчасовий успіх – роз­блокування Верховної Ради. «Регіони» й комуністи погодилися увійти до зали й проголосувати кілька невідкладних законопроектів, хоч і принесли антинатів­ські кульки й транс­паранти. Як обов’язкову умову вони висунули позитивне голосування за законопроект «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України». Суттю їх є унеможливлення оскарження рішень го­с­подарських судів до інших інстанцій, а також загальне різке обмеження можливостей оскарження взагалі. Іншими сло­­вами, це значно утруднює процедуру перегляду незаконних приватизаційних рішень і вибиває з рук уряду нагайку, якою він намагався приборкати опози­ційних олігархів. Од­нак потрібної кіль­кості голосів цей законопроект не набрав. Тому блокування, вірогідно, буде про­­довжено.

Інший закон, який удалося проголосувати у вівторок, є класичним прикладом мімікрії корупційних схем під гасла боротьби за прозорість, справедливість та інші правильні речі. Мова йде про сумнозвісні тендерні закупівлі. Лише лінивий його не критикував. А слі­пий не бачить, як сотні мільйонів гривень бюджетних коштів ніби цілком законно вимиваються в приватні руки, одночасно паралізуючи всю систему державних закупівель. Про це вголос сказали представники всіх фракцій, і вони ж одночасно озвучили потребу ліквідації ключового елемента коруп­ційної схеми – Тендерної палати, яка збереглася і в новому законі. Про це говорили й регіонали – устами Інни Богословської – та БЮТ – через Миколу Томенка. Але врешті саме голосами цих двох фракцій (близько 150 б’ютівців та 130 регіоналів) закон, де зберігається Тендерна палата, в першому читанні прийнято, себто кістяк коруп­ційної схеми залишено незмінним. НУ-НС, блок Литвина й комуністи за цей закон не голосували. Ось такі реальні розклади в українському політикумі, де тимчасові негласні союзи часто бувають набагато дієвішими, ніж офіційні коаліції.

Під таким кутом зору зовсім по-іншому виглядає проблема НАТО. Звичайно, вона значною мірою виконує роль шумової психічної атаки, аби відвертнути увагу від інших проблем і змусити опонентів піти на поступки. Але й сам план дій щодо членства в НАТО надзвичайно лякає вітчизняних чиновників і можновладців. Бо тоді такі корупційні схеми будуть активно аналізуватися й оцінюватися захід­ними спостерігачами, що нашому політикуму здебільшого не вигідно. Адже значно легше дурити свій народ у закритому просторі, ніж працювати відкрито в умовах вільної конкуренції.

Тож коли виборці закликають сво­їх обранців відкинути політичні чвари і взятися за економіку, насправді просто виявляють власну наївність. Бо політики по суті нічим іншим, крім економіки, і не переймаються. А політичними гаслами прикривають свої інтереси. Тому саме завдання виборців навчитися за різнорідною демагогією, пафосом, словоблуддям і відвертою брехнею розрізняти справжній економічний інтерес і на ньому будувати свій вибір. Хоча для цього потрібні довгі роки, а можливо, й зміна поколінь.

Віктор Пащенко, "Старий Замок "Паланок"-ЗІА "Простір"
14 лютого 2008р.

Теги:

Коментарі

Вуйцьо Геньо 2008-02-15 / 12:48:00
Інформація лишень би виграла від того, якби було вказано партійну приналежність авторів обговорюваного закону, в чому він відрізняється від аналогічного президентського проекту і чому так різко постало питання про відміну Тендерної апалати взагалі. Крім того, закон не приймався, а лише обговорювався і є відповідна процедура його вдосконалення. Бо завтра до будь-кото прийде "правоохоронець" і спитає чому ти уклав угоду з цим, а не з іншим підрядником/постачальником.

НОВИНИ: Політика

17:55
/ 42
Нардеп Лунченко ультимативно вимагає в Києві призначення "свого" голови Закарпатської ОДА
16:25
/ 5
Закарпаття понад усе: кому Будапешт доручить вести угорців на місцеві вибори
14:34
/ 3
Ринок дозволить українцю вільно приймати рішення – закарпатський нардеп Петьовка
14:12
/ 5
Зеленський і Орбан зустрінуться особисто попри пандемію - МЗС
23:11
/ 1
Ярослав Онищук: "Коли сніг зійшов, то перевали були буквально вкриті тілами…"
20:35
/ 14
Медведчук "наїхав" на закарпатських медиків, що не використовують його експрес-тести без сертифікатів (ДОКУМЕНТ)
02:09
/ 5
Офіційний Будапешт і його сателіти на Закарпатті не прокоментували вирок польским екстремістам за підпал офісу ТУКЗ в Ужгороді
01:41
/ 1
Громадян України в Угорщині "в цей особливий період" не будуть штрафувати за протерміновані документи – Сійярто
01:13
/ 2
Сійярто: "Є надія, що в рамках української адмінреформи створять район з центром у Берегові"
11:19
/ 6
Угорський президент позбавив громадянства 8-ох закарпатців
19:57
/ 13
Президент звільнив голову Воловецької РДА Рогову, що лобіювала ВЕС на Боржаві
17:31
/ 2
У Польщі засудили паліїв офісу Товариства угорської культури
01:45
/ 49
У Чомі на Берегівщині КМКС висадив 100 дубів ностальгії за Великою Угорщиною і втратою нею Закарпаття
00:04
/ 10
Ректор Закарпатського угорського інституту Ілдика Орос склала повноваження керівника вишу
19:48
/ 5
Закарпатський нардеп від "Слуги народу" Кривошєєв самоізолювався через контакт із хворим на короновірус нардепом
16:59
/ 9
В Ужгороді ветерани і добровольці попередили владу з приводу капітуляції
00:19
/ 11
У Берегові КМКС створив організацію для захисту фермерів-угорців в умовах земельної реформи
19:56
/ 8
Мер Берегова Бабяк орендує сам у себе елітний джип (ДОКУМЕНТ)
00:28
Спостерігачі ОБСЄ в ОДА з'ясовували ситуацію на Закарпатті
13:54
/ 9
Сійярто летить до Лаврова напередодні українсько-угорських переговорів щодо НАТО
05:07
/ 19
В Ужгороді Нацкорпус і ветерани палили фаєри під стінами ГУ НП
20:22
/ 5
У депутата з Широкого "засвітилися" акції мільярдних компаній (ДЕКЛАРАЦІЯ)
16:03
/ 28
ТОП-5 фейків угорської пропаганди про "утиски" нацменшин в Україні (ДОКУМЕНТ)
04:33
/ 20
"Русинка" Путіна: Тетяна Поп
04:47
/ 8
Послідовники нацистського пропаґандиста пішли у наступ
» Всі новини