Та й узагалі кількість незаконних рубок лісів на Закарпатті просто вражає. Лише за 2016 рік тут зафіксовано понад 530 незаконних рубок, або ж 770 га.
«СтопКор» звернув увагу, що практично всі сертифіковані лісгоспи розташовані в прикордонних областях. Так от, практично всі приватні підприємці, які займаються деревиною, свою продукцію продають на експорт, а у Європі без FSC сертифіката її просто не приймуть.
«У розвинених країнах світу перевага надається тій продукції, яка маркована, яка сертифікована», - зазначає директор Національного представництва FSC в Україні Павло Кравець, - «Чому? Тому, що відсутність такого маркування або відсутність сертифікації може означати про те, що вона отримана із порушенням певних правил в заготівлі і може нести за собою екологічні певні негаразди, соціальні конфлікти або просто бути краденими».
Команда «Стоп Корупції» вирішила провести експеримент і без жодного попередження вирушила в один з сертифікованих лісгоспів України, маючи з собою критерії та стандарти сертифікації – аби перевірити, наскільки дотримуються їх. Мета подорожі довжиною майже тисячу кілометрів від Києва – Закарпаття, а саме державне підприємство «Свалявське лісове господарство». Територія складає 45 тисяч га лісу. Два роки тому підприємство отримало міжнародний FSC сертифікат.
Провідником журналістів став інсайдер – пан Іван. Чоловік родом зі Сваляви, і про проблеми цього господарства знає не з чуток. Не встигли стопкорівці пройти і 200 метрів, як зустріли лісовоз: повна машина ділової деревини і жодного біркування. Зазвичай так роблять, коли хочуть вкрасти. Тим більше у водія – жодної товарної накладної. Тож журналісти викликали поліцію, аби зафіксувати факт крадіжки дерева.