"Угорське питання". Чи загрожує Україні сепаратизм на заході?

«Посилення проугорських настроїв» – це міф інформаційної війни проти України чи реальність? Наскільки адекватною є політика центральної і місцевої влади щодо «угорського питання»? Чи є загрозою для України те, що Угорщина роздала закарпатцям 100 тисяч паспортів? Що треба було б робити, щоб зміцнювалися зв'язки Закарпаття з іншими регіонами України?

"Угорське питання". Чи загрожує Україні сепаратизм на заході?

Радіо Свобода зібрало відповіді аналітиків на ці запитання, а також дізналося думку голови Закарпатської ОДА Геннадія Москаля.

 

 

Павло Гомонай, аналітик Закарпатського інформаційного центру «Майдан Моніторинг»:

Угорщина здійснює вплив переважно через свою етнічну меншину, що в принципі встановлює верхню межу цим настроям. Але слід визнати, що в останні роки Угорщина мобілізувала цей ресурс по-максимуму.

Угорський уряд здійснює цілеспрямоване фінансування угорської меншини. Наприклад, є програма безвідсоткового кредитування малого бізнесу. Формально, учасником цієї програми може бути любий закарпатець, але співбесіду щодо бізнес-плану необхідно проходити угорською мовою.

Влада в особі голови ОДА, на мій погляд, намагається зберегти ручні важелі керування. У нашій окремо взятій області фактично зупинена програма децентралізації, всупереч загальноукраїнський тенденції. Усі локальні ініціативи блокуються у брутальній формі.

Така політика тільки збільшує напругу в суспільстві, яка може вистрілити будь-якої миті. І як ми побачили у випадку із законом про освіту, привід може бути будь-який.

Угорщина роздала закарпатцям 100 тисяч паспортів, фактично зафіксувавши реальний стан речей. Розмір етнічної угорської меншини оцінюється у 140 тисяч чоловік. Певна кількість закарпатців використовує угорську легітимацію для доступу на ринок праці ЕС. Для цих людей угорське громадянство є суто технічним засобом, який в процесі інтеграції України в ЕС буде просто втрачати сенс.

У цій ситуації важливо зміцнювати зв’язки Закарпаття з іншими українськими регіонами. Як мінімум, не рушити ті слабкі транспортні комунікації, що існують зараз. Нагадаю, восени «Укрзалізниця», виходячи із якихось міркувань, намагалась скасувати два популярних потяги зі столиці до Ужгорода.

Автомобільне транспортне сполучення тримається на одній автодорозі Київ-Чоп, решта автодоріг через перевали є у вельми сумному стані. Вони є проїзними тільки для «автомобілістів-ентузіастів».

У контексті масштабної перебудови економіки України, коли виробничі потужності зсуваються зі сходу ближче до кордонів із ЕС, Закарпаття може стати привабливим для інвестицій.

Наприклад, містечко-супутник Ужгорода Чоп знаходиться на перетині міжнародних шляхів, має необмежені можливості для росту, оскільки навколо нього є рівнинні землі, які практично не використовуються. На цій місцевості можна розмістити місто з населенням 50-70 тисяч, причому інвестиції потрібні тільки в планування та в основну інфраструктуру, підприємства та житло побудує приватний інвестор.

Дмитро Тужанський, аналітик з «угорського питання»:

Якщо ви запитуєте, чи справді у Закарпатті посилюються проугорські настрої, то коротка відповідь буде – «ні». Є, звісно, низка провокацій і тому, важливо розділяти відносини між людьми – суто українсько-угорські відносини як на побутовому, так і на суспільно-політичному рівні – і те, що «накидають» штучно.

Звичайно, ризики є, бо мова йде про прикордонний регіон. Але поруч із цим, важливо не переносити стереотипи сприйняття війни на Донбасі на розуміння Закарпаття. Тут зовсім інший контекст, тому, що це західний кордон, кордон із ЄС куди ми власне і прагнемо. Тут має бути зовсім інший підхід. Під час вирішення проблем ми повинні використовувати європейські практики.

Треба також розуміти, що хоч Закарпаття – це найзахідніша область України і вона під кордоном ЄС, але гібридна війна і тут триває, вона очевидна, її не можна недооцінювати.

А щодо паспортів… Так, офіційний Будапешт озвучив на лютий 2015 року цифру у 100 тисяч людей, які отримали угорське громадянство за спрощеною процедурою. Проблема з паспортами є в тому, що Україна не знає точної кількості громадян, які отримали угорське громадянство.

Я впевнений, що кількість угорських паспортів у громадян України не найбільша. Ризик полягає в тому, що ми не контролюємо цю ситуацію, це є чутливою темою українсько-угорських відносин, яка не обговорюється навіть на професійному рівні.

Ми бачимо за ці роки ігнорування угорської тематики й проблем Закарпаття. Ми маємо дисбаланс і клубок проблем. І, звісно, що відповідальність лежить і на центральній, і на місцевій владі. Треба кожному нарешті почати робити свою роботу. Мова йде про звичайні робочі питання, наприклад, питання інфраструктури. Є дуже багато розмов у плані проектів, а роботи реальної, на жаль, немає.

Віктор Пащенко, політолог:

На мій погляд, можна відмітити, що політична активність Угорщини на Закарпатті зростає, а не проугорські настрої. На сьогоднішній день говорити про небезпеку щодо переділу кордонів чи політичних змін немає підстав.

Угорці, навпаки, зараз ведуть специфічну проукраїнську політику. Вони хочуть, щоб українські угорці залишались на місцях, розвивалися, створювали робочі місця. А от чи може це привести в подальшому до розколу, то це цілковито залежить від Києва.

Якщо Україна як держава не буде розвиватися, то, звичайно, можуть виникати якість рухи. Але це не залежить від Угорщини, це не угорська політика, це українська політика.

Влада не зовсім адекватно реагує на ці виклики, особливо щодо можливості регіонів самостійно розвиватися. Що стосується місцевої влади, тут двоякі тенденції.

Після запровадження безвізового режиму з ЄС навіть наявність у закарпатських угорців паспортів Угорщини перестала відігравати якусь роль.

Щоб зміцнювати зв’язки Закарпаття з іншими регіонами, треба підтримувати дрібний і середній бізнес, сприяти об’єднанню і зміцненню громад, демонополізувати ухвалення рішень, аж до зміни виборчого законодавства в плані посилення впливу регіонів.

Андрій Крижевський, президент Центру стратегічного партнерства:

Сама тема є відверто спекулятивною, а в умовах інформаційної війни саме винесення її в інформаційний простір України може мати дестабілізуючий ефект.

Немає жодних не лише підстав для зародження подібних настроїв, але і ознак існування такого феномену. Це, до речі, стосується й інших «про…настроїв».

Мова може йти про прості фундаментальні речі – люди у всьому світі прагнуть кращого життя. Перше, що спадає на думку – в Угорщині кращі дороги, але у Німеччині вони ще кращі, до того ж безкоштовні. Тоді настрої мали б бути пронімецькими.

В Угорщині більші зарплати і пенсії, але ж у Данії рівень соціального захисту ще вищий. Але ж ніхто не говорить про проданські настрої.

Таких порівнянь може бути багато. І набагато легше сформувати міф про проугорські настрої, аніж пояснити, чому на наше бездоріжжя витрачено більше коштів, ніж на автобани в Угорщині.

Також дуже складно пояснити, чому кампанія із запровадження реформи обов'язково супроводжується ще більш масштабною кампанією із дискредитації цієї реформи. Причому, на мій погляд, обидві кампанії проводять одні й ті самі люди.

Чому боротьба з корупцією супроводжується ще більш масштабною дискредитацією незалежних антикорупційних органів? Чому в Закарпатті відверто саботується адміністративна реформа?

Переключення уваги громадян на міфічні але резонансні теми однозначно грає на руку ділкам від влади. Але це тільки одна сторона.

Набагато небезпечнішою є прихована участь в подібних інформаційних акціях зовнішніх ворожих Україні сил. Вони, на відміну від багатьох непрофесійних жадібних злодійкуватих ділків від влади, для яких національні інтереси України всього лише ширма, що дозволяє їм безкарно розкрадати наше спільне майно, – високопрофесійні дисципліновані і доволі патріотичні. І тому вони є справжніми небезпечними режисерами.

Звісно, що «протистояння» України і Угорщини в окремих питаннях на слуху останніх пару років і загострення у двосторонніх відносинах створили благодатний ґрунт для вкидання тези про «проугорські настрої» на Закарпатті.

Справді, Закарпаття – єдиний в Україні регіон, де історично закладений сепаратистський потенціал. Але багатовіковий історичний досвід людей, які жили в Закарпатті, став свого роду надійним «щепленням від сепаратизму».

Досвід останніх років показав, що всі зовнішні спроби розбурхати сепаратистські настрої в Закарпатті не були підтримані населенням краю, а тому виявилися провальними. Той же самий досвід привчив мешканців Закарпаття не покладатися на допомогу звідкись, а розраховувати тільки на власні можливості.

Небезпека в іншому. Те, що ми бачимо в українській політиці останніх років – конкуренція бізнес-проектів. Це призвело до того, що наші керманичі, замість реалізації і захисту національних інтересів України, реалізують і захищають власні бізнес-інтереси.

Тому успішне Закарпаття з проведеною адмінреформою, орієнтоване на європейські цінності, не може створити ніякої загрози для України, проте становитиме значну загрозу для нечистих на руку ділків від влади.

Геннадій Москаль, голова Закарпатської обласної державної адміністрації:

Ні антиукраїнських, ні антиугорських настроїв на Закарпатті немає. Це ФСБ Росії намагалося зробити так, щоб вони з’явилися.

От скажіть, як одночасно майже усі найбільші телеканали послати знімальні групи на Закарпаття, щоб ті показували, що там ніхто, нібито, не знає української мови. Що, мовляв, у Берегово не можуть замовити собі навіть кави.

У Берегово – 50% угорців, а 50% люди інших національностей. Як там може бути, що ніхто не говорить українською?!

І, якщо українське законодавство дозволяє угорцям вивішувати національні символіку Угорщини, говорити угорською і навчатися на рідній мові, співати своїх пісень, то чому їм цього не робити.

У нас два є прямі Договори з Угорщиною, ратифіковані парламентом, що ми дозволяємо двомовні назви, навчатися своєю мовою і ставити пам’ятники. Угорці за свої гроші ставлять пам’ятники.

Якщо ми хочемо іти в Європу і НАТО, то ми маємо сповідувати ті цінності, а захист національних меншин для Європи, то святе. Титульна нація в Україні – українська, в Угорщині – угорська, у Польщі – польська, зобов’язані гарантувати права національних меншин.

Ну хто з мене може зняти вишиванку у Будапешті? Я хотів би такий флешмоб зробити, щоб у вишиванках із українськими прапорами пройтися Будапештом. То ніхто вас там не зачепить, хіба що з цікавістю буде розглядати.

Пані Хортяні, яка очолює союз українців в Угорщині, вона по квоті є українським депутатом угорського парламенту, і на її робочому місці висить жовто-блакитний прапор. І вона у вишиванці ходить на роботу. Її ж там ніхто не забороняє того робити.

Вдумайтеся, угорці в Україні складають 0,04% від усього населення і вони компактно проживають тільки на Закарпатті. Вони що, «роблять погоду»?

Тому, ще раз кажу, це спровокований інтерес і надумана проблема.

Це ФСБ Росії «підігріває» цю тему, але у них нічого не виходить. Так зване «питання русинів», подивіться, де воно? Після того, як той, кому інструкції давав Сурков, утік до Москви – все затихло.

Я, звісно, тільки короткий час очолював контррозвідку, але я знаю точно – методи усіх спецслужб однакові. Все залежить від якості аналітики. Спочатку вони хотіли опиратися на русинів, а коли не вийшло, взялися за угорців.

Тут треба просто комплексно усім працювати: і дороги будувати, і дамби, і розвідка з контррозвідкою нехай дивляться, і зв’язки з регіонами та сусідніми країнами зміцнювати.

Але, щоб тут не було – тут другого Криму не буде. Все, що Росія тут задумувала – вона все програла.

Закарпаття багатоетнічний регіон, тут багато усього намішано. Люди, насправді, хочуть спокою, а не війни.

Ірина Штогрін, Радіо Свобода

24 квітня 2018р.

Теги: Угорщина, угорці, сепаратизм

Коментарі

Біров 2018-05-02 / 04:46:36
Та де до фраса! Карпатоййошні ілдобринзовичі модьорским ньілошам ушитку малину зпаскудили! Ганьбили би сьтися! Немає на вас мадярського пендрика. Дякуву, Пішті, там у тів статти іх докус мафійов кличуть. Ош сетками по пару хижах попрописовані. Сийдьен-дьолазот.

István 2018-04-25 / 14:20:23
Угорська партія "Йоббік" закарпатських угорців звинувачує за свій крах на останніх парламентських виборах. https://24.hu/belfold/2018/03/22/jobbik-szabolcsot-elleptek-az-ukran-fidesz-szavazok/

Вуву 2018-04-24 / 16:15:44
Так маскалю так ... Хуни "роблять погоду" ... а ти йім іще помагаєш ... І розказуєш нам всякі дурниці.
Старий пердун

Аватар 2018-04-24 / 13:51:12
Москаль абсолютно правий

Михайло 2018-04-24 / 11:33:33
Все правильно розказав Андірй Крижевський,напридумовують страшилок ЗМІ це розбухують деякаі партії на цому пробують грати та піднімати рейтинг ,а на ділі у державі повна ду..па,доріг нема роботи нема зарплат нема ітд.Угорщина член ЄС та НАТО ні про які зміни кордонів там не допускають .2 Угорці массово валять до ЄС на пмж скоро нікому буде сепарувати туй.Тут не Донбас місний Мадяр замість бігати з автоматом по горах краще поїде кудись до Чехії або Англії Євро заробляти.Крпатські ліси знищують комсомольскими темпами краще тим вже хтось займаєтся

НОВИНИ: Політика

06:22
Понaд 1300 виборців тимчacово змінили місце голосувaння, щоб проголосувати в Ужгороді
05:44
Проголосувати на виборах 31 березня можна і з ID-карткою, і з паспортом-книжечкою
09:17
/ 4
У центрі Ужгорода зафіксували друковану агітацію Ляшка без вихідних даних та повідомили поліцію
02:11
/ 19
Сьогодні з ужгородцями зустрічатиметься Анатолій Гриценко
13:11
/ 1
На Закарпатті голосувати на президентських виборах збираються вже 315 переселенців
14:36
/ 116
В Ужгороді генконсульство Угорщини самовільно встановило провокативний імперський пам'ятник
07:43
/ 9
Москаль у Берегові провів нараду без преси і світла – ЗМІ
09:45
/ 5
Уроки Карпатської України
09:14
/ 44
Інтереси Зеленського в ужгородській ОВК представляє звільнений за пиятику екс-очільник ДАІ, що носив "георгіївську" стрічку (ДОКУМЕНТИ)
10:12
/ 11
Ужгородські листи Порошенка можуть бути прихованою агітацією - ОПОРА
01:49
/ 1
На Закарпатті 21 кандидат у президенти делегував членів ДВК
18:02
/ 12
В Ужгороді у поштових скриньках містяни знаходять "листи від Президента"
08:35
/ 7
Угорці Ужгорода вперше відзначили річницю своєї революції не біля Петефі
10:12
/ 9
ФОТОФАКТ. На площі Петефі в Ужгороді монтують сцену для Порошенка
10:18
"Земан у квадраті": чому словацькі вибори можуть принести неприємний сюрприз Україні
17:33
/ 38
Очільницю фракції КМКС Берегова за незаконний перетин кордону суд оштрафував на 3,4 тис грн
08:37
/ 5
Професор-славіст з Австрії Міхаель Мозер в Ужгороді: "Мова, яка може об'єднати всіх русинів, – українська"
07:59
/ 35
Порошенко на Закарпатті "відкриє" аеропорт, візьме участь в економічному форумі і побуває на Красному полі
10:53
/ 1
До поліції Закарпаття надійшло 87 повідомлень про можливі порушення виборчого законодавства
09:49
/ 17
За спробу перетину кордону за угорським паспортом керівниця фракції КМКС у Берегівській міськраді відповість у суді
10:18
/ 2
Політв’язня Івана Мирона нагородили "Золотим ведмедиком"
21:00
/ 5
Професор-мовознавець з Відня прочитає лекцію "Чи існує "русинська мова"?"
10:48
В Івано-Франківську затримали двох студентів із Закарпаття, які, ймовірно, розмальовували стіни будинків
07:31
/ 19
Член фракції Порошенка в парламенті Брензович: "Закарпатські угорці в першому турі не підтримають жодного з кандидатів"
07:09
/ 7
В Ужгороді на зустріч кандидата Бойка з активом закарпатських угорців не пустили журналістку "UA:Закарпаття" – ОПОРА
» Всі новини