На Закарпатській митниці штучно гальмується експорт горіхів

На українських митницях на кордоні затримуються вантажі українських експортерів волоського горіха до Європейського Союзу. Затримка триває від кількох тижнів до місяця.

На Закарпатській митниці штучно гальмується експорт горіхів

Ситуація в усіх випадках виглядає майже однаково. Вантаж успішно пройшов фітосанітарну пробу, але після позитивного висновку митники на підставі листа СБУ повторно взяли зразки на аналіз. З проблемою зіткнулися низка найбільших експортерів волоського горіха з різних регіонів України. «Лише у грудні у компаній заблокований горіх на суму понад 1 мільйон доларів. Це загальна вартість контрактів за тим обсягом горіху, який зараз перебуває на різних митницях країни», – повідомила Аліса Юрченко, спеціальний кореспондент програми «Наші гроші», під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. Журналіст неодноразово знімала сюжети про горіховий бізнес та його утиски з боку СБУ.

2 машини компанії ТОВ «Натсі» з вантажем на суму 123 тисячі доларів, призначеним для литовської та двох білоруських компаній, на Закарпатській митниці затримують вже більше місяця. Компанія подала документи для митного оформлення 14-15 листопада, маючи на той час фітосанітарний сертифікат. На митниці горіхи знову взяли на аналіз за іншими характеристиками. Аналогічна ситуація склалася у багатьох компаній-експортерів. Кожен день зволікання коштує підприємцям величезних штрафів за контрактами і загрожує закриттям бізнесу. У компанії ТОВ «Примед» з 16 листопада на митниці заблокували 100 тонн вантажу на суму 700 тисяч євро. «Ми кожен день несемо збитки. Ми втратили вже більше 2 мільйонів гривень. Замість того, щоб сплатити податок державі, ми сплачуємо штрафні санкції європейським покупцям», – обурюється Ніна Мельниченко з київської компанії-експортера волоського горіха ТОВ «Примед». У товариства «ТОРРО» з Івано-Франківська на митниці затримують 18 тонн горіху на суму 50 тисяч доларів. За словами Олега Осипова, директора товариства, кожен день затримки коштує 150 євро. Підприємці стверджують, що звернення у будь-які державні установи завершуються тим, що їх направляють до СБУ, де «не дають жодної відповіді». Збитків зазнають також іноземні партнери. «Нам як імпортерам незрозуміла ситуація, яка склалася в Україні. Ми працюємо з підприємствами, які багато років працюють на ринку», – зазначає Вірмантас Вільражунас, представник литовської компанії РАСРНА. Компанія зі свого боку намагалася вирішити проблему, надавши спеціальну довідку про те, що не має жодних претензій до українських партнерів і не потребує зазначених експертиз, а також зверталась до відповідних установ в Україні, проте «ніяких зрушень не відбулося». Пан Вільражунас додав, що така ситуація виглядає занадто дивно, зважаючи на те, що саме розпочинає діяти Угода про асоціацію з ЄС, і що якщо проблему не вирішать, компанія підніматиме питання навіть на рівні уряду Литви.

За результатами спілкування журналіста Аліси Юрченко з працівниками митниці, до усіх вантажів «немає жодних питань, окрім того, що є інформація від СБУ, через яку ми не можемо випускати цей горіх». У СБУ пояснили, що інциденти не є тиском на бізнес, а пов’язаний «з боротьбою з корупцією у фітосанітарній службі і на митниці». «З листів, які СБУ шле на митницю, зрозуміло, що вони посилаються на певне кримінальне провадження стосовно невстановлених осіб з ДФС», – додала Аліса Юрченко. За словами Івана Крічфалушія з ТОВ «Натсі», йдеться про кримінальне провадження, яке зареєстровано 14.11. 2015 року і розслідується прокуратурою міста Києва. Відповідний лист від СБУ, що зобов’язує митників брати додаткові проби товарів, надійшов на митницю 16 грудня 2015 року. За інформацією українських експортерів горіху та Аліси Юрченко, всі листи ініційовані представниками Головного Управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ. Підприємці переконані, що зазначене кримінальне провадження є не більш ніж приводом для тиску на бізнес. «Нас спонукають дати хабаря СБУ», – констатує Олег Осипов.

Інфоіндустрія

31 грудня 2017р.

Теги: горіх, експорт, митниця

Коментарі

культура 2018-02-26 / 15:01:28
Пропоную:МАГАЗИН "Горіх,а там;горіхи цілі,чищені,мелені,з медом,у чорносливі,тістечка,варення!! Прибуток буде точно!Працюємо на економіку,виробники знайдуться точно!

*** 2018-02-24 / 13:36:58
Цукор,мед,муку,олію,рибу,молоко,ягоди,горіхи:МОЖЕ ДОСИТЬ ВИВОЗИТИ!!!

Gobi 2018-01-01 / 17:25:02
Сбушникам просто треба бабло

Byby 2018-01-01 / 03:32:14
Подайте в суд на гройсманна.

НОВИНИ: Економіка

18:11
Словацька нафтогазова компанія почне буріння свердловин на Ужгородському родовищі
15:12
/ 5
Закарпатський "Єврокар" залишився єдиним підприємством в Україні, яке виробляє легкові автомобілі
05:11
Уряд спростив умови ведення бізнесу
18:00
Світовий виробник сільгосптехніки вивчить можливості розміщення виробничих потужностей на Закарпатті
11:32
/ 1
Ціни на закарпатські огірки із літніх теплиць нині – в середньому в 1,7 разви вищі, ніж торік
07:32
Ціни на огірки впали ще у 1,5 рази через продаж продукції з Закарпаття
11:34
/ 1
На ринках України херсонська полуниця випередила закарпатську
06:21
Холодний березень витіснив закарпатську капусту македонською
08:26
/ 53
У Мукачеві можуть відкрити завод з крупновузлового складання електромобілів Tesla Model 3. Москаль проти
09:51
Закарпатців запрошують на презентацію нової ŠKODA Karoq
15:44
/ 1
Минулоріч сільгосппідприємства Закарпаття реалізували власно вироблену продукцію на 869,5 млн грн
20:35
/ 2
ВР спростила отримання ліцензій для "малих" виноробів
17:55
/ 4
Закарпатський "Єврокар" запустив у виробництво нову модель SUV SKODA KAROQ
14:21
У Закарпаття торік інвестували із 51 країни світу, найбільше – з Нідерландів, Німеччини, Польщі, Японії, Австрії та США
07:05
/ 1
Закарпатцям озвучили пропозицію року від Volkswagen
09:32
На Тячівщині планують розмістити завод із німецькими інвестиціями
17:49
/ 1
Російський "Сбєрбанк" за борги відбере кондитерську фабрику "АВК" в Мукачеві
06:07
Закарпатський "Єврокар" хоче запустити в Україні виробництво або продаж електрокарів
09:47
/ 1
У закарпатському Чопі розпочато будівництво перевантажувального зернового комплексу
04:19
Чи все те золото, що блищить, або Міфи про золоті рудники Закарпаття
11:02
Цьогоріч на Закарпатті держава має намір продати "Електроавтоматику", "Керамнадра" та "Липчанблок"
06:01
/ 3
Мадярський вузол
03:19
/ 2
Весь експорт українських лиж в ЄС забезпечила мукачівська "донька" австрійської Fischer
06:49
SKODA KAROQ: новий кросовер чеської марки вже доступний до замовлення
21:50
Сингапурське підприємство Flextronics запускає в Мукачеві нову виробничу лінію на 250 робочих місць
» Всі новини