У лісогосподарське виробництво Закарпаття прийшли лазерні технології

Питання вдосконалення організації відведення і таксації лісосік головного та проміжного користування вже давно стоїть перед лісівниками нашої держави. Адже нині спеціалісти лісового господарства користуються в роботі "Настановами по відведенню і таксації лісосік у лісах СРСР", які затверджені головою Державного комітету лісового господарства Ради Міністрів СРСР ще в 1968 році. Відповідно при відведенні ділянок під рубку використовуємо як і 100 років тому: дерев 'яну мірну вилку, металеву або фібергласову мірну стрічку та бусоль. Якість, як і точність такої роботи, звичайно, бажає кращого.

У лісогосподарське виробництво Закарпаття прийшли лазерні технології

Межуючи з Євросоюзом, зауважимо, що наші країни-сусідки вже давно використовують досягнення сучасних електронних, цифрових та лазерних технологій. Читаючи «Лісовий і мисливський журнал», дізнаємося, що в останні 5 років Державний комітет лісового господарства надає значну увагу цьому питанню. Деякі підприємства галузі вже можуть похвалитися приладами, за допомогою яких створюються ГІС (геоінформаційні системи).

Що ж це за прилади? Насамперед це GPS - навігаційний прилад глобального супутникового позиціювання. Через спеціальну антену цього приладу надходять супутникові сигнали, які на місці й обробляються. За його допомогою можна визначити координати розташування будь-якої точки на місцевості, швидкість руху, відстань, за заданими координатами знаходити певні точки на місцевості. Точність таких приладів при визначенні координат до 1 м. Для роботи з приладом, на відміну від бусолі, достатньо однієї людини.

Інший прилад, без якого не обійтись лісівникам, — електронна мірна вилка. Вона працює у поєднанні з комп'ютером. А тому дає змогу не лише вимірювати діаметри дерев, а й накопичувати дані по породах, класах, якості. За тиждень роботи в пам'ять комп'ютера може бути занесено до 7,5 тис. вимірів дерев. Працює з приладом теж одна людина, замість трьох за звичайних умов.

Значні кроки по впровадженню нових технологій, створенню та розвитку лісової ГІС в Україні зроблені в рамках проекту ТехІнЛіс. Цей проект здійснюється в рамках розвитку міжнародного співробітництва з Україною з 2004 року на базі УкрНІІЛГА та Інституту досліджень лісових екосистем (IFER Чеська Республіка). Його мета — розвиток передових методів та технологій у лісовому господарстві та охороні природи. Базова технологія проекту - польова ГІС - Field-Map. На Закарпатті він упроваджується за сприяння швейцарсько-українського проекту FORZA. Вже сьогодні лісові підприємства краю перші в Україні отримали оцифровані електронні карти з відповідною базою даних.

Не можна не згадати про комп'ютерні програми, які сьогодні застосовуються в лісовому господарстві. Заслуговує на увагу розробка для матеріально-грошової оцінки лісосік харківських лісівників. Практичною у користуванні є розробка спеціалістів «Укрдержліспроекту» по роботі з планшетами — DrukMini, яка дозволяє друкувати планчики ділянок, відведених під певний лісогосподарський захід. Значно полегшує роботу програма Юбухгалтерія, пристосована до специфіки лісогосподарських підприємств.

Особливо цікавими є лісові комп'ютерні програми, розроблені інженером-програмістом С. Давидюк та технічним консультантом, провідним інженером лісового господарства ДП «Коломийське лісове господарство»: «Матеріально-грошова оцінка лісосічного фонду», «Виписка лісорубних квитків», «Використання лісосічного фонду». Також практичні в роботі для бухгалтерів й інші програмні продукти: «Облік товарів на складі», «Амортизація основних фондів», «Постачання і реалізація».

Докладніше зупинюсь на програмі «Матеріально-грошова оцінка лісосічного фонду». «OCINKA» розроблена з метою автоматизації трудомісткого процесу матеріально-грошової та сортиментно? оцінки лісосік головного користування, рубок, пов'язаних із веденням лісового господарства (проміжного користування), та інших рубок в лісогосподарських підприємствах. При цьому для таксації молодників та середньовікових насаджень (освітлення, прочистка, проріджування, реконструктивні та інші рубки малоцінних молодників і середньовікових насаджень, розчистка просік і т.п.) використано сортиментні таблиці А.Строчинського. Для таксації лісосік головного користування використано сортиментні таблиці професора К.Нікітіна.

Програма формує і звіти про матеріально-грошову, товарну та сортиментну структуру лісосічного фонду в цілому по підприємству, по лісництвах, по групі лісосік та відомості чергової річної лісосіки. Що цікаво, програма виконана в програмному середовищі Delphi 2.O. і має зв'язок з іншими програмами.

Програма «KVITOK», після автоматичного перенесення лісосік з програми «OCINKA», дозволяє друкувати дані в бланках лісорубних квитків. Тут додатково передбачений додаток до лісорубного квитка з детальним описом запасу та таксової вартості в розрізі деревних порід.

Програма «LIS» розроблена з метою автоматизації трудомісткого процесу обліку використання лісосічного фонду головного та проміжного користування,

Не менш практична і корисна програма «LISFOND», яка дає змогу аналізувати велику кількість різних звітів.

Усі перераховані програми передбачають подання звітів та бази даних як по електронній пошті, так і на магнітних носіях. У програмі «OCINKA» передбачено використання електронної мірної вилки, а також є можливість робити адаптивну сортиментну структуру насаджень.

Наше суспільство прагне і невпинно прямує до європейських цінностей та стандартів. Одним з таких стандартів є національні інвентаризації лісів, що проводяться в усіх країнах Євросоюзу з використанням найновіших приладів та технологій. ЄС розробляє і впроваджує єдиний стандарт для всіх національних інвентаризацій. Тому хотілося б, щоб усі на-працювання наших вітчизняних спеціалістів разом із досвідом зарубіжних партнерів в найближчі роки були впроваджені у виробництво, і ми мали свою, не менш досконалу національну лісову інвентаризацію.

Віктор Радик, перший заступник директора ДП "Загатянське лісове господарство"
16 січня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Економіка

17:38
На кошти ФАО кооператив з Берегівщини планує виробляти вино
20:17
/ 6
Кабмін сьогодні зареєстрував новий індустріальний парк у Мукачеві: планують залучити 36 млн євро інвестицій
18:51
/ 5
ФДМУ готує до приватизації агропромислову фірму "Леанка" на Закарпатті
22:57
У першому півріччі на Закарпатті кількість новостворених суб’єктів господарювання на 1464 перевищила кількість тих, хто припинив бізнес
23:08
Закарпатська митниця: Євросоюз залишається основним постачальником імпорту
15:52
На Закарпатті найбільше туристичного збору надійшло у бюджети Ужгорода, Поляни, Баранинців
17:13
На Закарпатті підприємство вирощує кілька видів екзотичних грибів
22:17
Закарпатська область належить до числа лідерів за зростанням надходжень єдиного податку
13:38
Через аномально раннє тепло закарпатські виноградарі зелені операції проводять мегаінтенсивно
13:47
Cезон лохини на Закарпатті стартував на два тижні раніше, ніж торік
19:14
У травні пасажиропотік залізничним маршрутом Київ-Чоп зріс на 221% – Укрзалізниця
14:54
Через змову на аукціонах суди визнали недійсними вже два спецдозволи "Голден Тайл" на видобуток глин на Закарпатті – дані прокуратури
01:25
Закарпатське вино отримало офіційне географічне зазначення: що це означає
20:19
/ 1
Кабмін вніс до реєстру індустріальний парк "Тячів" площею площею понад 60 га
19:25
/ 1
Видобування солі на Закарпатті зупинилося з початку березня через конфлікт співвласників
17:49
Закарпатське вино офіційно отримало спеціальне географічне зазначення
17:41
/ 1
У І кварталі 2024 р. Закарпаття імпортувало товарів на $189 млн більше, ніж експортувало
11:34
Дозвіл на видобуток піску біля Ужгорода терміном на 20 років продали з аукціону за 4,5 млн грн
11:29
"Укргазвидобування" розвиватиме на Закарпатті генерацію електроенергії з газу та "розкриватиме" його геотермальний потенціал
13:36
Суд відкрив справу про банкрутство кондитерської фабрики "АВК" в Мукачеві
13:50
Через змову на аукціоні Держгеонадр суд визнав недійсним спецдозвіл групи "Голден Тайл" на користування родовищем глин на Закарпатті
16:23
На Закарпатті торік із загального обсягу вирощених зернових та зернобобових культур 69,6% займає кукурудза, 26,1% – пшениця
17:57
З початку року найбільший товарообіг, за інформацією Закарпатської митниці, здійснювався з Німеччиною, Італією, Угорщиною, Чехією та Словаччиною
13:40
Завершено монтаж зернових елеваторів сухого порту "Термінал Чорнотисів" на Закарпатті
01:35
Чеський приватний перевізник RegioJet готовий інвестувати в електрифікацію євроколії на ділянках Чоп-Мукачево і Чоп-Ужгород
» Всі новини