Влада Закарпаття проігнорувала відкриття меморіалу захисникам Карпатської України – Радіо Свобода (ФОТО)

Ніхто із нинішніх очільників області на захід не прибув, попри запрошення

Влада Закарпаття проігнорувала відкриття меморіалу захисникам Карпатської України – Радіо Свобода (ФОТО)

На межі Львівської та Закарпатської областей (Верецькому перевалі) 15 жовтня відкрили Меморіал Героям Карпатської України. У 1939 році на цьому перевалі польські прикордонники «Корпусу охорони пограниччя» розстріляли близько 600 полонених вояків, переважно вихідців із Галичини, оборонців Карпатської України, яка була проголошена у Хусті (Закарпаття) у березні 1939 року.

Військовий цвинтар споруджено посеред Карпат, на межі Львівської та Закарпатської областей. Тут перепоховали 22 бійці із Галичини, які воювали в армії Карпатської України – «Карпатській Січі». Більшість із них належали до Організації українських націоналістів.

Останки січовиків виявлені у цій місцевості фахівцями пошукового підприємства «Доля» зі Львова впродовж 2008-2015 років. Про трагічні події березня 1939 року і місце братських могил розповіли їм місцеві мешканці.

Відкриття Меморіалу Героям Карпатської України

Ці трагічні події описала також і газета Карпатської України «Нова Свобода»: ​«На польському кордоні, за митницею на Татарському перевалі очікувала мішана мадярсько-польська комісія, щоб перебрати полонених січовиків-галичан. Незабаром привели 30 січовиків, зловлених по горах Гуцульщини, а кількох із в’язниць. Були вони пов’язані, в страшний спосіб збиті не тільки тими, що їх зловив, але й самими вояками, що їх ескортували... Галичан відвели на півтора кілометра далі у ліс, яким проходила фронтова бойова лінія за світової війни. Тут їх розіп’яли на деревах...»

Карпатська Україна була проголошена у Хусті у 1939 році, президентом незалежної держави став Августин Волошин. Такий крок Августина Волошина – відновити зв’язок із Великою Україною – роздратував і Сталіна, і нацистську Німеччину.

Карпатська Україна почала створювати збройне формування – «Карпатську Січ», завданням якої був захист від угорських і польських загонів. Але військо проголошеної держави було слабке, на допомогу зголосились прийти галичани, більшість з яких належала до ОУН.

Проголошена незалежна держава проіснувала недовго. Вже 15 березня 1939 року Угорщина окупувала Закарпаття, маючи суттєву військову перевагу. 17 березня 1939 року угорці вивели на Верецький перевал полонених галичан і передали їх полякам. Близько 600 полонених були розстріляні 18 березня 1939 року.

Архівне фото розстрілу українських полонених стрільців Карпатської України

«Відкриття Меморіалу на Верецькому перевалі дуже знакова подія. Коли була проголошена Карпатська Україна, до того була автономія Закарпаття у складі Чехословаччини, була створена «Карпатська Січ» і багато галичан кинулись допомагати братам-закарпатцям створювати українську державу. Серед них був Роман Шухевич, Олег Ольжич. До слова, керівництво ОУН заборонило своїм членам організації воювати у «Карпатській Січі», але молодь на це не зважала. Здійснювався героїчний спротив по всій території Закарпаття. Основні події відбулись 15-18 березня 1939, було вбито близько 2 тисяч січовиків. Полонені галичани угорцями були передані польській владі. Їх спершу тримали у казармах, а потім виводили на розстріл. Влада Другої Речі Посполитої не хотіла, щоб галичани, члени ОУН, повертались в Польщу. Знайдено телеграму, в якій польське вище командування обговорює ситуацію на польсько-чехословацькому кордоні (Верецький перевал) і наказує відкрити вогонь до полонених. Це всупереч європейським конвенціям щодо полонених», – наголосив керівник пошукового комунального підприємства «Доля» Львівської облради Святослав Шеремета.


Закарпатська влада проігнорувала захід

Відкриття Меморіалу Героям Карпатської України

Присутніми на урочистостях відкриття Меморіалу були представники влади Львівщини. Ніхто із очільників Закарпаття на захід не прибув, попри запрошення.

«Я дуже сподіваюсь, що і Закарпатська ОДА, й Івано-Франківська могли і мали долучитись до такого вшанування наших героїв тому, що тільки пам’ятаючи, звідки ми є, ми маємо спроможність побудувати сильну і спроможну Україну з якою рахуватимуться абсолютно всі – наші партнери і недруги», – зауважила віце-прем’єр України Іванна Климпуш-Цинцадзе, чий дід Дмитро Климпуш був діячем Карпатської України, комендантом «Карпатської Січі».

На Верецькому перевалі це вже третій пам’ятник. Поруч у 2009 році закарпатською обласною владою був відкритий пам’ятний знак на вшанування героїв, які пожертвували своїм життя за незалежність України, але в інформаційній таблиці не вказано, що вони воювали за Карпатську Україну.

 

Пам’ятник Героям, встановлений Закарпатською ОДА у 2009 році

За кілометр від цього місця Угорщина встановила семиметрову кам’яну споруду, пам’ятник, що символізує прикордонний знак між колишньої Великою Угорщиною та Польщею і присвячений угорцям. На думку угорських дослідників, наприкінці ІХ століття саме через Верецький перевал угорські племена потрапили у Карпатську низовину. Сюди часто приїжджають екскурсійні групи з Угорщини і можна почути у їхніх розповідях, що Закарпаття це «угорська земля».

Пам’ятник угорцям, встановлений Угорщиною на межі Львівщини та Закарпаття

Освячення Меморіалу Героям Карпатської України 15 жовтня 2017 року

У день освячення Меморіалу Героям Карпатської України біля угорського пам’ятника була посилена охорона. Адже це місце неодноразово зазнавало вандалізму. А два тижні тому Національна поліція затримала групу осіб, які планували підірвати угорський пам’ятник. Їхньою метою було, за словами міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, погіршити відносини між Україною і Угорщиною. Цей напад мав зашкодити відкриттю Меморіалу Героям Карпатської України.

«Сьогоднішня подія – відкриття Меморіалу, дуже важлива, бо ми поволі, поволі вшановуємо тих, хто має цю вічну пам’ять заслужити. Це показує, що ми не втратили своєї пам’яті до кінця. Пам’ятати своїх героїв, своїх мучеників – це найважливіша моральна заповідь у людській пам’яті, взагалі у моралі і пам’яті у народі, нації», – наголосив український поет Ігор Калинець.Фото Радіо Свобода і Олександра Ганущина

Галина Терещук, Радіо Свобода

16 жовтня 2017р.

Теги: Карпатська Україна, Карпатська Січ, меморіал

Коментарі

конарь 2017-11-07 / 18:38:00
царство ім небесной і вічная ім память.слава героям.

вуйко 2017-11-07 / 18:34:42
мадярони ще не відповіли за розстріляних наших хлопців під хустом і на перевалі....

буба 2017-11-07 / 18:31:46
молодці наші люде поняли шо мацкаля треба копнути у гузицю з закарпаття.бидло продажне. з мадяронами деревляний бізнес крутить -падла порошенківська.

123 2017-10-30 / 21:07:02
A tilo insih pogiblih de???

УЙКО 2017-10-27 / 11:59:29
я туй позераву кіть написаноє не сходиться з думков автора та то удаляєся ....цензура як при совітах

бандерівець 2017-10-20 / 19:23:19
Проігнорували вони й Марш патріотів у Перечині 13 жовтня! Нічого! Хай ігнорують! Краще видно мадярських й промоскоських холуїв! А як вам "Коруна Святого Стефана " у центрі Ужгорода! Знову висне над Закарпаттям! А свині не винні? Чому ми їх не питаємо, патріоти, де ви? Мадярські прапори дошки не лише в Берегові, плодять їх і по Ужгороду! А де українські достойники? Гроші не є....?

Исе Мукачево дєтка 2017-10-20 / 13:58:22
Меморіальна дошка аж ніяке відношення не має до провокації.Очередний шедевр від шовіністів.

Вуву 2017-10-18 / 09:07:47
Ниськи на укернэті било так написано ... Ош мають віссо феле перевіряти много мужів достойних котрі понаписали у свойіх деклараціях по "доходах" такоє ... што кури ся сміялися а кози плакали. Но вот про маскаля ні остальних "чесних та рендешних" депутатів з нашойі ОДА ... Ненаписали воообще нич ., хотя канешно тотих би мали перевірити в внєочереді
Ци може типирьки "карпатська січ" тоже палатку поставить на площаді та буде роздавати рекламувки ... Ци продавати там чай ай кофэ... Ілі што ?

до 678 2017-10-18 / 00:34:57


А твоя улюблена Росія, в якій так само керують гаркаві, не проблема?


678 2017-10-17 / 23:59:45
Попри зовнішній патріотизм, потрібно розуміти, що радіо "Свобода" є інструментом гаркавих. Потрібно розуміти, що цей ЗМІ лише вносить ворожнечу в українське суспільство.

Для Лiзануд 2017-10-17 / 18:39:07
Ти постiйно брешеш москалю та депутатам що в тебе европейськI гранти ,а ви вирiшить тiльки щось . Вам вiджали усе що могли . А де твоI гранти. ? До Москаля ? Чому онкохворим дIтам нема программ?

дикий 2017-10-17 / 17:51:53
А хівба це українська влада, це зброд сссссссссепаратистів !!!

сорри 2017-10-17 / 15:36:33
До Ківі

А в чому провокація? У тому, що Україна відкриває меморіали своїм героям? Тоді в Берегові провокації - на кожній стіні. Там Модьорорсаґ стільки меморіальних дощок понавідкривав, що за ними вже стін не видно і скоро ремонти фасадів робити не треба буде. І це не героям, а просто, аби промаркувати мадярську присутність.

дід 2017-10-17 / 14:15:07
На меморіальній дошці,скоріш за все,помилка. Героям Карпатської України розстріляним, а не розстріляними.

Ківі 2017-10-16 / 20:00:42
Провокуйте , провокуйте , самі знаєте до чого приводить націоналізм .В краіні бардак , а ми пам'ятниками займаємось , одні скинули другі поклали ,і так по колу . Голі босі , та в вінку . Вибачаюсь якщо кого образив , невтримавсь .

Вувк 2017-10-16 / 17:28:33
А чим порошенко кращий за маскаля ... Чого неприйіхав ... Та він там першим повинен був бути .
Чи ця подія не була державного значення ?

Щурь вася з міжгіря 2017-10-16 / 16:12:25
влада Закарпаття разом з геною фестивальщиком зайняті сценарієм наступного фестивалю, що їм до полеглих людей адже там не напються і не вкрадуть державних грошей !, а от на фестивалі то інша справа там і погуляють і пропють наші гроші які були виділені на ремонт доріг і на зарплату людям, через деякий час гена фестивальщик заявить що коштів вже немає !!

закарпатка 2017-10-16 / 16:01:04
Москаль - тварь продажна

Адріан Опачко 2017-10-16 / 14:27:10
геннадій москаль ігнорує також подальше фінансування будівництва найкращого в Україні спортивно-реабілітаційного центру для інвалідів і учасників АТО (війни) в Ужгороді... він від мене і Олександра Лизанця завжди тікає, як від зграї шершнів...

Адріан Опачко 2017-10-16 / 14:25:42
Але ТАМ ЖЕ пам'ятник угорським окупантам нешанована Закарпатська влада таки профінансувала!!!

НОВИНИ: Політика

11:40
/ 4
Ужгородський депутат-утікач Риба задекларував $100 тис. готівкою, а також нову роботу та оренду будинка в Канаді
14:15
/ 23
Голова Закарпатської ОВА Микита стане заступником керівника Офісу президента − нардеп
16:37
/ 2
Судитимуть прихильника "русского міра" зі Сваляви, який виправдовував збройну агресію рф проти України
11:07
Мешканці Берегова, яка публічно поширювала російську пропаганду, повідомлено про підозру
04:43
/ 5
Шуфрич сховав родину в Угорщині та переписав активи на підставну особу – розслідування
21:45
/ 3
Скандальні відео за участі президента Федерації легкої атлетики Закарпаття Коноваленка відзняті давно, а сам він з грудня минулого року – у розшуку за бійку
11:41
На Тячівщині місцеву колаборантку на 12 років відлучили від влади
21:45
/ 2
У Хусті біля школи досі стоїть погруддя поету-русофілу Вакарову – "Деколонізація.Україна"
16:20
/ 41
Звільнений екс"воєнком" Музиченко стане заступником голови Закарпатської ОДА
12:43
Закарпатська асоціація футболу закликає спортсменів не брати участь у турнірі "сепаратистської" CONIFA
22:20
/ 4
Зеленський призначив Сергія Кононенка начальником УСБУ в Закарпатській області
20:08
/ 2
Зеленський звільнив Гузинця з посади голови Ужгородської РДА
23:53
/ 38
В Ужгороді представники ПЦУ відмовилися від участі в молитовному сніданку, на який влада запросила УПЦ Московського патріархату
03:04
/ 3
Що показав перепис у Румунії?
15:00
/ 15
Уряд погодив звільнення голови Ужгородської РДА Гузинця і призначення його на посаду "гуманітарного" заступника голови Закарпатської ОВА
11:15
На Закарпатті клірик-антисеміт УПЦ (МП), якого СБУ викрила на поширенні фейків про війну в Україні, постане перед судом
17:18
/ 2
У Чехії до Європарламенту кандидує закарпатка Інґа Петричка
15:49
/ 17
На Закарпатті проросійського провокатора-"русина" Данацка затримали за антисемітські погрози хасидам
22:49
/ 9
"Що хочемо, те і робимо": у "терактівських" Керецьках на сесію сільради незаконно не пустили військових
16:52
/ 25
У Закарпатській облраді "нодьмодьорорсаґового" "слугу" Іванча замінив Цебер з бази "Миротворця", який з угорським паспортом їздив розважати окупантів до Криму
19:56
/ 7
ВР затвердить нові назви 4 сіл на Закарпатті, зокрема – Пушкіна
19:33
/ 16
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 36
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 7
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
» Всі новини