У Берегові на "закрите" "угорське" зібрання не впускають громадськість, журналістів та навіть поліцію (ФОТО)

У Закарпатський угорський інститут ім. Ф.Ракоці ІІ не пускають громадськість, журналістів та навіть поліцію.

У Берегові на "закрите" "угорське" зібрання не впускають громадськість, журналістів та навіть поліцію (ФОТО)

Про це інформує громадський правозахисник Віталій Грегор.

З його слів, захід проводить Товариство угорської культури Закарпаття ( KMKSZ) та Товариство угорських педагогів Закарпаття за запланованої участі нардепа від Блоку Петра Порошенка Василя Брензовича, під головуванням першого заступника голови Закарпатської облради, очільника обласного KMKSZ Йосипа Борто та депутата облради і керівника цього інституту Ілдики Орос. За наявною інформацію планується серед планових питань також ухвалення провокативного звернення до ЄС щодо обмеження прав угорської нацменшини новоприйнятим та підписаним Президентом законом "Про освіту" та необхідності його скасування через тиск міжнародних інституцій.

"Нас не пустили на цей відкритий захід, мотивуючи, що це приватний заклад і треба завчасне спецзапрошення, зокрема журналісту Станіслав Данко сказали, що він неакредитований і акредитацію вже здійснити не може. Значить, дійсно щось приховують і планують незаплановане для більшості. Угорські педагоги, що з вулиці заходили, казали, що про порядок дений їм поки невідомо, але плануються чергові річні звіти угорського товариства", - інформує правозахисник.

"Небажаних гостей" фізично витіснила так звана "охорона" фірми "Шеріф", що охороняє заклад. Поліцію, яка приїхала на виклик В.Грегора, також не впустили для дачі пояснень, після чого вона мовчки пішла. "З такою поліцією нам і Путіна не треба, самі здадуть ворогам присягу, права та інтереси українського народу", - констатує В.Грегор. І наводить інформацію, оприлюднену в соціальній мережі Фейсбук:

"Незважаючи на те, що Україна йде на поступки з питань пом’якшення для угорців положень закону про освіту, нашим закарпатським угорцям не йметься. Так ось, від своєї подруги , яка є прихожанкою римо-католицької церкви, я почула речі що мене жахнули. Виявляється, під час проповідей священики їм наголошують, що і цей закон і якийсь закон про мову заборонить їм проводити богослужіння на угорській мові і вони будуть здійснюватися виключно українською мовою. Я запитала, звідки у тебе така неправдива інфа. Відповідь мене ще більше жахнула: «У нас є свій народний депутат, який знає, що твориться в Верховній Раді, та що хочуть прийняти депутати». Не важко здогадатись, що мова йде про пана Брензовича. А чи це не є розпалювання національної ворожнечі?

А тепер кульмінація всього цього дійства.

Подейкують що завтра в Берегові повинна відбутися зустріч угорських педагогів, членів Товариства угорської культури Закарпаття та священників римо-католицьких і реформатських церков. На ній планується прийняти звернення , що Україна не лише обмежує їх право на освіту а й на віросповідання. Це звернення вони готують не для власних закарпатських угорців, а до Євросоюзу. 

Пане народний депутат від влади, навіщо ви накручуєте закарпатців?" - риторично запитує Андріана Кіш.

По завершенні заходу педагоги, що виходили з будівлі, відмовлялися давати коментарі, а один із них повідомив, що перший заступник голови облради Й.Борто вже покинув приміщення через «чорний» вихід.

Як в зрештою повідомив у Фейсбуку В.Грегор, за підсумками "засекреченого" зібрання "Закарпатським угорськомовним педагогічним товариством  було прийнято маніпулятивне звернення з приводу нового Закону України «Про освіту», а саме «мовної статті», яка порушує, на їх думку, права нацменшин."

Як раніше інформувало Закарпаття онлайнУ Берегові відмінили "сепаратистський" День сейкеля.

07 жовтня 2017р.

Теги: Берегово, угорці, інститут, мова

Коментарі

ужгородець 2017-10-20 / 21:22:47
капець! і це поліція в нас така? дореформувались що навіть на місце вчинення злочину їх не пускають

Читач 2017-10-10 / 16:59:33
Освіта і мова. Чи виконував Будапешт те, що нині вимагає від Києва?

Надзвичайна гостра реакція Угорщини на новий Закон України «Про освіту», який передбачає впровадження української мови як навчальної і в угорськомовних школах, викликає зрозумілі порівняння з тим часом, коли Закарпаття входило до складу Угорщини.
Які умови були створені тоді для розвитку українського шкільництва? Чи виконував Будапешт те, що нині вимагає від Києва? (При цьому слід зважити, що українців в Угорщині було півмільйона – в кілька разів більше, ніж нині є угорців в Україні).
У державних школах лише державна мова
Отож, закон ще 1879 року про навчання угорської мови у закладах освіти гласив: «Необхідно, щоб кожен громадянин отримав відповідну можливість для засвоєння угорської мови як державної». (Саме такими і є аргументи української влади нині).
Читаємо угорський закон далі: «В сільській, церковній чи іншій публічній народній школі на посади вчителя, помічника чи тимчасового вчителя можуть прийматися лише особи, що здатні навчати угорської мови». ( Це до питання, чи можуть нинішні угорськомовні вчителі Берегівщини навчати свої предмети українською мовою. За угорським законом, їх навіть не прийняли би на роботу, якби вони цього не вміли).
І підсумок закону: «Кваліфікаційні дипломи можуть бути видані лише в тому випадку, якщо той, хто складає іспити, в достатній мірі володіє угорською мовою». (Себто, не знаєш державної мови, диплом не отримуєш).
Із останньої чверті ХІХ століття мадяризація українського шкільництва на Закарпатті велася шаленими методами. Всі державні школи стали угорськомовними. Лише церковно-приходські школи, утримувані самими громадами, могли бути іншомовними. Однак у державних школах навчання було безплатним. Внаслідок цього кількість україномовних шкіл скоротилося до мізеру. І тут ідеться лише про початкову освіту, бо середня і вища була всуціль угорськомовною. (Український Закон «Про освіту» забезпечує початкову освіту мовами національних меншин, чого угорці не дозволяли в державних школах).
Але і цього угорському уряду було мало. В 1914 році він видає розпорядження, щоб вивчення української мови в церковних народних школах обмежити лише трьома роками. В державних школах, яких була абсолютна більшість на Закарпатті, вона навіть не вивчалася. (Український закон дає право вивчати мову національної меншини протягом усього навчання).
І нарешті – останній акт «турботи» про національну меншину. У 1916 році мадярський уряд примусово перевів навчання української мови у школах з кирилиці на латинку. Всі підручники, церковні книги, газети починають друкувати лише латинкою (Що би сказали закарпатські угорці, якби їх перевели на кирилицю? Ото би було крику на цілий світ! А влада Угорщини саме так вчиняла з українцями).
Угорщина Першу світову війну програла, і Закарпаття відійшло до Чехословаччини. Інакше би за якихось 20-30 років півмільйона українців насильно би перетворили на «греко-католицьких мадяр».
Тотальна заборона української мови
Але на цьому освітня історія з Будапештом не закінчилася. Бо у 1939 році Угорщина знову окупувала Закарпаття, вже як союзник Гітлера. Щоправда, за двадцять міжвоєнних років у краї виросла нова інтелігенція, сповнена національної свідомості, і змадяризувати півмільйона закарпатських українців стало значно важче.
Але угорська влада і тут взялася до роботи із завзяттям. Українську літературну мову було заборонено як таку, українські книжки вилучено з бібліотек і навчальних закладів (частина з них по-варварськи знищена), ліквідовано українські видавництва та організації. Знову відбулося перейменування населених пунктів, мадяризація українських прізвищ та імен у документах.
Але оскільки перетворити закарпатських українців на угорців в один момент не виходило, то Будапешт поставив собі за мету спочатку створити тут новий народ – «угроруський». Угорський намісник на Закарпатті у 1940-1941 роках Міклош Козма особисто взявся контролювати створення окремої місцевої мови. «Угроруська мова настільки примітивна, що її можна розвивати в будь-якому напрямі», – писав він.
Заміна місцевих вчителів на вихідців із корінної Угорщини
За кілька років другого угорського пришестя кількість «угроруських» гімназій зменшилася із 5 до 3. Натомість угорських зросла з 1 до 4. (Це при тому, що українців було утричі більше).
Кількість горожанських шкіл з «угроруською» мовою навчання скорочено вдвічі і майже при всіх відкрилися угорські паралелі. Учительські семінарії реорганізували на двомовні, але і в «угроруських» паралелях багато предметів викладалося угорською.
У селах, де жила бодай горстка угорців, народні школи переводилися на угорську мову. А там, де угорців не було, поспішно відкривалися угорськомовні класи. За два роки кількість учнів в «угроруських» середніх школах зменшилася на четвертину, але Міністерство внутрішніх справ вважало, що і це число є зависоким і має знизитися ще на третину.
Місцевих вчителів замінювали приїжджими, яких присилали з центральних районів Угорщини і котрі не знали жодної слов’янської мови. Ясна річ, що навчати вони могли лише угорською. У 1940 році таких вже було 70% у школах краю.
26-27 червня 1942 року на нараді представником Міністерства культу та освіти Угорщини було порушено питання, щоб на територіях, небезпечних з угорської точки зору, поступово переходити на угорську мову викладання.
До речі, на угорську мову і літературу у всій системі шкільництва відводилося найбільше годин, а викладали їх тільки вчителі, прислані з Угорщини.
Наджупан Ужанської жупи Шіманфалві 15 квітня 1940 року підписав розпорядження (під грифом «Цілком таємно») адресоване бургомістру Ужгорода, яким заборонив видавати на руки читачам міської бібліотеки книги, друковані російською, українською і чеською мовами, і зобов’язав щокварталу передавати йому прізвища тих, хто цікавився такою літературою. З березня 1941 року будь-які «угроруські» матеріали, представлені до друку на території Закарпаття, можна було друкувати тільки з дозволу Ужгородської угорської королівської прокуратури.
А ось цитата заступника начальника окружного військового командування І. Вар’ю: «В угорських національних інтересах, щоби в Ужгородській державній гімназії угорські викладачі з корінної Угорщини складали 100%. Сьогоднішніх «угроруських» викладачів слід замінити надійними угорськими, що будуть виховувати «угроруську» молодь».
Але і в Другій світовій війні Будапешт програв. І Закарпаття вирвалося з його цупких «братніх» обіймів.
А закінчити цей історичний огляд хочеться цитатою того ж Міклоша Козми, угорського намісника Закарпаття: «Державні школи необхідні, бо в них навчання, ясна річ, ведеться державною мовою».
Чи не так, панове з Будапешта?

Ужгородцю 2017-10-09 / 20:47:00
Поділяю твойі думки ... Йіхні дійі є компроментуючими в першу чергу самих до себе ... І це не здорова тенденція ... Але цілі і завдання декларують патріотично позитивні .
Але я не є очільник "карпатськойі Січі" ... Щоб дати відповідь на наведені питання.

ужгородець до вуву 2017-10-09 / 20:22:53
де була та "Карпатська січ" коли ці депутатські зрадники приймали антидержавне звернення до Президента, чому не зупинили цю ганьбу, де їх націоналізм і боротьба, на папері і в своїй назві лише? кому потрібне таке виховання молоді, коли майбутнє топчиться вже сьогодні а вони бездіють. Добре що сили хватили в барах розбиратись, де ця сила була 21 вересня і 7 жовтня??

Вуву 2017-10-09 / 20:09:13
"Карпатська Січ" повинна себе позиціонувати як така організація ... Яка насправді відстоює інтереси народу ...першзавсе ... І не тільки на словах а і на ділі . Тоді люди самі почнуть надавати йім свою підтримку ... Тоді це буде сила ... з якою влада змушена буде рахуватись . Бо інакше справи не буде.
В йобіка починалось все так само ... "Немає страшнішойі збройі ... Аніж зброя ворога ... Повернута проти нього самого".

Вуву 2017-10-09 / 19:27:04
Відносно відкликання тих "38"... "Карпатська Січ" ... Може докластись свойіми зусиллями і організаційно і практично ... Заодно провести розяснювальну чи ідеологічну роботу з місцевим населенням по тих 38 округах ... Розказати про себе ... Свою діяльність ...цілі і завдання.
Зараз для них це найкращий час.

ужгородець 2017-10-09 / 19:02:06
і все тим мадярам не йметься! хай їдуть наприклад у Німеччину і спробують там покачати такі ж права, хочу бачити через скільки часу їм дадуть "Вісо Депорт"

Вуву 2017-10-09 / 04:51:58
Якщо в києві пЭтя не реагує на те що сталось в ОДА (по голосуванню щодо закону про освіту) ... То в такому разі видається цілком логічним процедура народного відкликання тих 38 депутатів по тих округах в яких йіх було вибрано .
Мабуть "нема чого чекати з моря погоди" ... Стільки часу пройшло і ніякойі реакційі з Києва.
Чи готові люди які голосували за цих "38" на місцях "виправляти" свойі помилки.?

Митрові 2017-10-08 / 22:27:49
Якби все було ... "Так як повинно бути" ... По рівню життя ми були б десь на рівні франційі ... І давним -давно в ЄС із євро.

Віталій Грегор 2017-10-08 / 22:26:39
так би дбали наші депутати про реальні проблеми угорців і всіх нас - кабальні комунальні тарифи, незаконна вирубка лісів і контрабанда тощо. Чому не приймають хоча б звернень до Києва, ні це ж не принесе політичних девідентів або проплати із закордону. Той же таки було показовим і голосування на тій же скандальній мовній сесії облради, коли проти еко-вбивства річок ГЕсами не проголосувала більшість депутатів, бо вони елементарні засранці, а деякі з них ще із особливим статусом "утриманці"

Митро 2017-10-08 / 18:24:50
Депутати - це наші представники і всяке голосування повинно узгоджуватися з виборцями. Той хай, що його затіяли "мадярські активісти" - це їх боротьба за кошти, якими щедро одаровує їх угорський уряд. У тому не турбота про освіту, карєру, преференції для угорських дітей, а власні меркантильні інтереси. Історичні факти щодо мадяризації закарпатців (русинів-українців, словаків, євреєв, німців) тут можна згадувати, але від часу законів Аппоні 1907 року, які все шкільництво перевели на угорську, як і церковне богослужіння, пройшло більше ста років. Європа інша, світ відкритий, але свобода за європейськими конституціями узгоджується з обовязками громадян і у всіх країнаї Європи - знання державної мови є першообовязком громадянина. А хіба в Угорщині не так? Може пан Брензович і його однодумці не знають цього?

мова 2017-10-08 / 18:01:49
це жах і середньовіччя...
Чи могло б щось подібне відбутися в Угорщині (демократичній)?
Думаю ні...
Чому обласні депутати, які "підлили олію у вогонь" не понесли жодної відповідальності?
Ірино Олександрівно Мацепуро, Ви як обласний депутат, як громадянин України(чи може вже не тільки...), чому Ви проголосували за антидержавні "прощі", які "клеймять" ЗУ "Про освіту"?
Ми,рахівські виборці, взнаємо про ваш "героїчний" вчинок із ЗМІ.
Хто Вам дав право без нашого відома вершити долю Закарпаття?

Вася 2017-10-08 / 18:00:47
По яркому закону,по якiй статтi негораздо?

Віталій Грегор до Угореця з ужгорода 2017-10-08 / 16:20:57
автор відомий, це я, як і зазначено на початку статті. Написано об'єктивно, підтверджено відео і свідками, протоколами поліції. Наразі вже встановлений факт як мінімум перешкоджання журналістській діяльності, триває слідство. А якщо в подальшому вам є що сказати об'єктивно правдиве, то зазначайте своє справжнє прізвище, якщо звісно ви не фейковий бот чи кремлівський троль. Сподіваюсь на порозуміння.

Адмін 2017-10-08 / 16:06:31
Який невідомий, якщо чітко вказано, що з місця події інформує громадський правозахисник Віталій Грегор? Хто вам забороняв його впустити на засідання, щоби він висвітлював його, а не факт невпускання активістів і журналістів в приміщення?
Які підстави були робити це засідання закритим, тільки для своїх? У тому числі і для своїх ЗМІ? Це, по-вашому, по-європейському і демократично?

точно 2017-10-08 / 16:01:26
Усе просто: Угорщина проаналізувала інформацію і швидко заспокоїлася. Але організаторам цирку під назвою "угорців ущємляють" це не по плану. Швиденько заходилися роздмухувати те, що не існує.

Угорець з ужгорода 2017-10-08 / 15:52:55
Як мені відомо на засідзасідання були запрошені журналісти. Невідомий автор цієї статті пише суб'єктивно про подій, тому мені не дивно що саме його і не запустили.

Місцевий 2017-10-08 / 12:54:04
Браво, констатація!!!
Точний діагноз -
Європейці продемонстрували азіатську поведінку

констатація 2017-10-08 / 12:18:47
Типу європейці продемонстрували азіатську поведінку. Не випадково Путін - цімбора Орбана.

Муму 2017-10-08 / 10:35:57


Хамство. Коментар видалено. Адмін


НОВИНИ: Політика

13:34
/ 4
У Мукачеві "замінували" ресторан, де "тусувалися" соціалісти Кожари
11:45
Угорщина в кроках проти України сягнула критичної межі - Пристайко
04:46
/ 6
У День Незалежності закарпатців запрошують на 5-у світанкову "Молитву за Україну"
14:47
/ 3
Порошенко підписав розпорядження про звільнення голови Перечинської РДА, що вчинив "п'яну" смертельну ДТП
10:07
/ 21
КМКС просить ЦВК створити на Закарпатті на виборах-2019 окремий "угорський" округ
06:40
/ 19
Угорщина. Ворожа риторика триває...
18:49
/ 5
Сійярто назвав стосунки з Україною в контексті закону про освіту "серйозним конфліктом"
09:00
/ 4
На фестивалі в Малому Березному відмінили концерт словацького фаната Путіна
06:27
/ 5
Депутати-мажоритарники Закарпаття найгірші в Західній Україні щодо виконання своїх обіцянок
07:08
/ 3
Нікому не вдасться заблокувати українську інтеграцію в НАТО - Порошенко
07:45
/ 8
Футбол як провокація
12:13
/ 20
Прес-секретар "губернатора" Закарпаття Москаля Ярослав Галас став його заступником
17:30
/ 16
Угорщина провела в закарпатській Синевирській Поляні 26-й відкритий "інструктаж" для угорців Карпатського басейну і Закарпаття
18:53
/ 15
СБУ заборонила в'їзд в Україну футболістам-угорцям, які зіграли у сепаратистському чемпіонаті
04:58
/ 1
Москаль знову серед "середняків" у черговому рейтингу голів ОДА – 12-й
04:37
/ 9
Нація нізвідки: непримарна небезпека
04:04
Посол України в НАТО: Угорщина не демонструє бажання вирішити мовне питання
12:59
/ 1
Переговори з угорською громадою Закарпаття щодо проекту закону про освіту відбудуться в липні – Гриневич
05:39
Олександр Гаврош: "Закарпаття — одна з найслабших ланок в Україні, тому вороги б’ють по ній"
18:20
/ 13
"Ніж у спину" від Орбана: Угорщина відновила наступ на Україну в НАТО та в ЄС
18:06
/ 8
"Бо "послідовні": Угорщина, попри обіцянки, таки блокуватиме будь-яке рішення саміту Україна-Грузія-НАТО
08:02
/ 6
США незадоволені тим, що Угорщина блокує політичну співпрацю України з НАТО
07:34
/ 1
Не тільки саміт НАТО: про що насправді домовилися Україна та Угорщина
17:22
/ 33
Москаля обрано головою Закарпатської організації БПП
20:42
/ 12
"Дружба" по-будапештськи: Угорщина єдина з країн ЄС проголосувала проти мільярда євро допомоги Україні
» Всі новини