Історичне примирення 90-х років між посткомуністічними Румунією та Угорщиною часто презентується в дослідженнях по спеціальності як успішний приклад, який можна порівняти з післявоєнними Францією та Німеччиною. Однак тисячолітнє криваве суперництво, упродовж якого угорці правили в Трансільванії, провінції, де більшість населення становили румуни, час від часу дає про себе знати, і відносини між Бухарестом та Будапештом знову напружуються.
У середу Посла Румунії в Угорщині Маріуса-Габріеля Лезурке викликали в Міністерство закордонних справ Угорщини, де державний секретар Левенте Мадьяр оголосив, що офіційний Будапешт вирішив призупинити на невизначений час підтримку кандидатури Румунії в рамках різних міжнародних організацій, в тому числі в Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР).
"Ми здивовані, що через день після візиту глави угорської дипломатії Петера Сіярто до Бухареста влада Румунії оголосила про припинення діяльності Римо-католицької гімназії в місті Тиргу-Муреш (центр). Угорщина вважає це ставлення посяганням на Католицьку Церкву, угорську меншину, угорських дітей та їх сім'ї," - зазначив будапештський чиновник з незвичною жорсткістю для відносин між Румунією та Угорщиною в останні роки. Аналітики зовнішньої політики вважають, що оголошення Будапешту є особливо недружнім та неприйнятним, з огляду на те, що міністр Теодор Мелешкану нещодавно представив Генеральному секретареві ОЕСР Ангелу Гуррію переваги кандидатури Румунії, наголошуючи на політичній рішучості та виконанні критеріїв оцінки, встановлених організацією.
Бухарест швидко відреагував, більш виважено, поширивши заяву МЗС, в якій зазначається, що позиція уряду в Будапешті викликана виборчою кампанією в Угорщині. Будь-який навчальний заклад Румунії без винятку повинен дотримуватися чинного законодавства, яке не застосовується дискримінаційно за етнічною, релігійною або іншими ознаками, заявило МЗС Румунії. Румунське зовнішньополітичне відомство каже, що будь-яка спроба представити ситуацію, що склалася довкола Римо-католицького ліцею в місті Тригу-Муреш, як порушення прав осіб, що належать до національних меншин, суперечить дійсності, тому що є багато прикладів навчальних закладів, які підтверджують забезпечення румунською державою права угорської меншини на освіту рідною мовою відповідно до найвищих стандартів.
Члени цієї етнічної громади, яка налічує близько 1,5 мільйона людей, які зосереджені в основному в Трансільванії, мають право навчатися угорською з дитячого садка до аспірантури. Крім того, освітня політика румунської держави завжди врахувала вимоги Демократичного союзу угорців Румунії, політичної сили, яка з 1990 року постійно мала своїх представників у посткомуністичному парламенті Румунії і часто входила до правлячих коаліцій в Бухаресті.
Міністр закордонних справ Румунії Теодор Мелешкану
Radio România Internaţional
Frau Angela 2017-09-09 / 10:17:30
Но, і де пак наш сигінь Тіbor-елвтарш? За шо ся туйка на Румунув не мереглує?