14 липня 2017 року на запрошення прімара румунської комуни Бистра Васіле Дучук, закарпатська ініціативна група у складі заступника директора Карпатського біосферного заповідника, професора Федора Гамора, керівника Закарпатського фонду підтримки підприємництва Андрія Варцаби та директора Великобичківського соко-винного заводу Юрія Ткача в рамках реалізації Плану заходів щодо забезпечення сталого розвитку і благоустрою гірських населених пунктів української частини українсько-словацько-німецького природного об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО "Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини", затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року № 819-р та доручення Кабінету Міністрів України від 21 березня 2016 року № 9026/1/1-16, в румунському прикордонному селі Красна Вішеулуй проведено консультації із префектом повіту Марамуреш Себастьяну Лупуц та керівництвом й активістами комуни Бистра, в якій компактно проживають українці.
Привернуто увагу до соціально-економічних та екологічних проблем, над вирішенням яких тривалий час працює українська громада румунських прикордонних населених пунктів на Мараморощищі.
Насамперед йшлося про необхідність підготовки нових проектів із відбудови моста через Тису на ділянці українсько-румунського кордону «Ділове- Валя Вишеулуй» та відновлення руху пасажирських потягів на дистанції Рахів-Сігет Мармаціей-Тересва.
Ми нагадали, що в останні декілька років між Президентом повітової ради повіту Марамуреш та керівництвом прикордонного Рахівського району підписано відповідні меморандуми та протоколи. З цього приводу Кабінет міністрів України нещодавно доручив Закарпатській облдержадміністрації, Мінінфраструктури та Мінекономрозвитку України «надати пропозиції щодо організації українсько-румунського пункту пропуску через кордон в с.Ділове (Україна) – с.Валя Вишеулуй (Румунія) зі створенням прикордонної інфраструктури, відновлення мосту через Тису у селі Ділове, автомобільного та залізничного сполучення через Рахів до Румунії, Будапешта та Праги». Але тут потрібне додаткове лобіювання та підтрика префекта повіту Марамуреш.
Префект із розумінням поставився до цих проблем і пообіцяв найближчим часом ініціювати зустріч із керівництвом Закарпатської області для їх обговорення, підключитись до пошуку джерел фінансування та розгляду цих питань у відповідних міністерствах Румунії.
Під час консультацій обговорено також пропозиції із підготовки проектів в сфері просування місцевої етнічної культури та збереження історичної гуцульської спадщини по обидва боки кордону. З цього приводу зокрема позитивно сприйнято проектну ідею щодо створення молодіжних гуцульських культурних та еколого-просвітницьких центрів в комуні Бистра та місті Рахові тощо.
За результатами консультацій погодились приступити до підготовки необхідних спільних Проектів до Програми Європейського Союзу прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія –Україна» на 2014-2020 роки та відповідної Програми «Румунія – Україна».
Федір Гамор, заступник директора Карпатського біосферного заповідника, для Закарпаття онлайн