Цього року управління СБУ порушило 14 кримінальних справ щодо контрабанди лісопиломатеріалів. Деревину незаконно вивозили за кордон за двома паперовими схемами.
За першою, порушення починалися ще в лісовому господарстві - під час видачі сертифікатів. Без них експорт неможливий.
Антон Дурневич, керівник слідчого відділу УСБУ в області: «Для отримання відповідного сертифіката в управлінні лісового господарства особами, в даному випадку приватними підприємцями, юридичними особами, подавалися фіктивні товаросупровідні документи, які свідчать про походження лісоматеріалів».
Іван Печер, заступник керівника лісового господарства: «За достовірність товаросупровідної накладної несе відповідальність сам експортер. І у формі заяви, яку він пише, він повністю несе відповідальність, і кримінальну, за достовірність пред’явлених документів».
За другою схемою, підприємці взагалі не зверталися до лісового господарства, а самі підробляли сертифікати. Тим більше, до вересня це було зробити дуже легко. Сертифікат не мав жодного ступеня захисту, - кажуть на Виноградівській митниці. Для його копіювання вистачало сучасних сканера та принтера.
Іван Палешник, керівник Виноградівської митниці: «Робилося сканування цього сертифіката, і в відповідних графах на комп’ютері вносилися відповідні зміни - назва підприємства, кількість пиломатеріалів, їх вартість і так дальше. Потім роздруківка йшла на кольоровому принтері, не мінявся ні колір печатки, ні підписів, нічого. Тобто митник залишався один на один із цією проблемою».
Із вересня сертифікати вже мають кілька ступенів захисту – з’явилися голограма та водяні знаки. Та ще до змін на Виноградівській митниці виявили більше 200 підроблених сертифікатів.
Незаконним шляхом до Угорщини та Румунії переправили деревини на шість із половиною мільйонів гривень.
Митники кажуть - було б добре, якби лісівники мали єдину комп’ютерну базу сертифікатів. Нині їх видають тільки в обласному центрі. А підприємці хочуть отримувати документи на внутрішніх митницях.
Микола Петрович, підприємець: «Звідси їхати треба нам 100 з лишнім, 150 кілометрів до Ужгорода, і там треба здати бумаги, цілий день чекати, в кінці дня треба їх забрати. Буває так, шо можна, а буває, шо багато людей і не можуть зробити».
Іван Печер, заступник керівника лісового господарства: «Ми не винні в тому, що експортерів у Закарпатті більше, ніж в інших областях. Дніпропетровськ видає один-два сертифікати в місяць, ми видаємо – 50-60 сертифікатів в день. Це нагрузка».
Тим часом СБУ перевіряє ще з півсотні підозрілих випадків експорту лісоматеріалів.