Захід проводиться в рамках проекту «Сприяння реформам та розвиток підзвітності в регіонах України», який реалізується Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень (м. Чернігів) у складі Асоціації регіональних аналітичних центрів за підтримки National Endowment for Democracy (NED).
Серед анкетованих – експерти із різних галузей життєдіяльності за спрямуванням: політологи, соціологи, адвокати, викладачі, волонтери, журналісти, релігійні діячі тощо. Опитування було анонімним.
У підсумку, Закарпатська область займає 16 місце серед областей України за індексом демократичного розвитку і є регіоном з перехідним рівнем демократії. Підсумком рейтингу буде укладання методичного посібника із рекомендаціями для фахівців різних сфер, а також управлінців різних рівнів.
Лариса РОМАНЮК, експерт Асоціації регіональних аналітичних центрів
Для цього була розроблена спеціальна методологія, яка дозволила цікавитися аспектами, які цікаві для розвитку місцевої демократії. Ми йшли таким способом: відбувалося анкетування місцевих експертів, які відповідали на великий блок питань. Анкетування складалося із 10 блоків, у яких були ще окремі блоки. Це одна частина дослідження. Інша частина — так звані відкриті джерела, від звітів статистичних, інституцій, відомств і так далі до запитів, які ми надсилали у органи місцевого самоврядування щодо тих чи інших питань. В результаті опрацьованих даних ми отримали загальний рейтинг, за яким Закарпаття посідає 16 місце. Але це не така критична ситуація, не так ми далеко, і не так ми у кінці. Важливо, який індекс у результаті отримала область. Закарпаття має 2,94 по 5-бальній системі. Ось цей діапазон від найвищого місця до найнижчого він має мінімальний розрив. Івано-Франківська область, яка займає перше місце, має 3,48 бала. Ми усі є в діапазоні змішаного перехідного регіону з розвитком демократії. Ми будемо робити по всьому підсумок, це не просте умоглядне дослідження. Воно може лягти в основу того, аби науковці мали від чого відштовхуватися, це індекс буде щорічним, будемо мати можливість порівнювати індекси по кожному блоку. Мати можливість дивитися, що змінилося. Будуть розроблені методичні посібники, рекомендації, які будуть надаватися органам місцевого самоврядування, органам влади, громадським аналітичним центрам, організаціям. Це такий базис, із якого можна щось далі випрацьовувати, з чимось працювати, і можливо робити якісь свої дослідження, які будуть цікавими.