Одною з найпроблемнишіх точок лишається місто Перечин. Через затоплення водонасосних станцій в місті більше доби відсутнє водопостачання, організовано довіз питної води населенню. В місті оголосили надзвичайний стан.
Іван ПОГОРИЛЯК, Перечинський міський голова
Ми воду підвозимо водовозами в дитячі дошкільні заклади, в лікарні. Всі забезпечені водою. В багатоповерхівки довозимо воду. А в приватному секторі, де люди ще мають сверд ловини, то вони користуються такою водою.
Ось так виглядають всі сім насосів, які подавали воду в місто. Працівники станції кажуть, вода тут була по пояс. Такого не пам’ятають в останні 10 років
Олександр БАЄВ, оператор водонасосної станції
Тут повністю все було у воді на півтора метри. Все було залито і з вчорашнього ранку сюди ми навіть не могли під’їхати. Тут повністю залило мотори, всі скважини залиті водою до верху, тепер треба відкачувати помпою воду, а потім будемо хлорувати воду. Вода спершу на аналіз піде і лиш потім будемо пускати людям воду.
Аби визначити рівень збитків, які понесла Перечинщина в місті вже працює спеціальна комісія – обходять всі будинки й ведуть облік, хто що втратив під час паводку та яких збитків поніс
Любов КРИЖАНОВСЬКА, заступник Перечинського міського голови
Найбільше потопило підвали. Сільськогосподарська продукція – типу картопля, морква, яблука. Колодці підтопило, дрова підмочило.
Загалом в області пік паводку пройшов ще вчора. Сьогодні проблемними лишається Воловецький та Міжгірський райони.
Наталія БАТИР речник прес-служби ДСНС в Закарпатській області
У Воловецькому районі в наслідок зсувів грунту на житловий будинок. Зараз вирішується питання на засіданні комісії техногенно-екологічної безпеки для подальшої далі мешканців чий будинок постраждав і взагалі чи він придатний для проживання. Всі зсуви в Рахівському та Березнянському районах ліквідовано ще вчора. Сільгоспугіддя, які підтопило в Іршавському районі – там вода зійшла самопливом.
Щодо Перечина, то водопостачання тут вже потрохи відновлюють, вода з кранів ще тече брудною. Тому мешканців просять не вживати її сирою.
Ужінформ